Nezbavujte se pytlíků od čaje. Zbaví vaši domácnost zápachu a zatočí i s mastnotou

 Tipy a inspirace 
08. ledna 2020 10:22 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Použité čajové sáčky se dají ještě chytře využít Internet
Pokud si doma rádi pochutnáváte na zeleném či černém čaji, rozhodně byste použité čajové sáčky neměli vyhazovat do koše. Skvěle vám totiž v domácnosti ještě poslouží.

Mnohé ženy využívají použité čajové sáčky k nejrůznějším zkrášlovacím metodám, ať už jako obklad na opuchlé oči nebo pro zářivější barvu vlasů. Jenže čajové pytlíky můžete využít i k ryze praktickým činnostem v domácnosti.

Zatočte s mastnotou

Stejně jako pomáhá proti mastné pleti, tak použitý pytlík od čaje prospěje i vašemu nádobí. Mastnotu a zahnědlé skvrny na nádobí čajové taniny vymyjí raz dva. Použijte je i na připečená místa a odolné vrstvy v pánvích. Pokud zjistíte, že vám došel jarový přípravek na nádobí, vystačíte si jen s použitými čajovými sáčky. Obsahují totiž kyselinu tříslovou, která rozpouští tuky a zbytků jídla vás jednoduše zbaví – ráno pak nádobí jen opláchnete. A jak na to? Naplňte mastný nebo připálený hrnec horkou vodou. Vhoďte do ní několik čajových sáčků a nechte je působit přes noc.

Dodejte živiny rostlinám

Aby vám rostliny krásně bujely, nemusíte zrovna kupovat hnojiva a postřiky. Využijte sílu čaje. Použité pytlíčky vhoďte do konve s vodou, kterou záhonky zaléváte. Zbavíte se tak škůdců i plísní.

A nebo sáčky rovnou zahrabejte do hlíny. Obsahují dusík, který působí jako přírodní hnojivo. Při zalévání se živiny z čaje uvolní přímo do půdy. Ale pozor – nezapomeňte sáčky pravidelně obměňovat. Déle než týden je v záhonku nenechávejte. Taniny z čaje obzvlášť prospívají růžím a kapradinám. Nemocným rostlinám udělá dobře i zálivka z dvojnásobně převařeného čaje.

Odvar z použitých sáčků může také odradit choroby a škůdce, které by mohly ohrozit vaši bylinkovou zahrádku. Odvar z několika sáčků zeleného čaje nechte vychladnout a poté jím pravidelně stříkejte listy vašich rostlinek.

Na nábytek a podlahy

Svařte asi šest použitých pytlíků od čaje v přibližně dvou litrech vody. Namočeným, ale důkladně vyždímaným hadrem vytřete podlahu a utřete nábytek. Ožije a bude se lesknout. Pozor, pouze dřevěný, jinak jej zničíte.

Proti zápachu

Starý čajový pytlík dokáže eliminovat zápach nejrůznějšího druhu. Pokud pár ještě vlhkých pytlíků vložíte na misce do ledničky, budou pohlcovat pachy mnohem déle - do uschnutí. Čajové sáčky můžete vložit také třeba do starých ponožek a ty pak dát přes noc do bot, ze kterých se line nepříjemný odér.

A jestli často v kuchyni pracujete s cibulí nebo rybami, oceníte čaj také jako nejúčinnější mýdlo. Vydrhněte si jím ruce a rybí aroma bude pryč.

Čistič oken

Použité pytlíčky od čaje znovu vyvařte, po vychladnutí nalijte odvar do rozprašovače a nastříkejte na okna nebo zrcadla. Uvolní špínu i mastnotu a zbaví okna otisků prstů i šmouh. Nakonec jen sklo setřete suchým hadříkem a je hotovo.

Proti hlodavcům a jiné havěti

Bojujete na chalupě s hlodavci? Nastražte použité čajové sáčky jako pastičky. Hlodavci totiž vůni čaje přímo nesnášejí. Stačí pytlíčky umístit do skříní, spíže nebo pod postel a myši se k vám neodváží. Čajové aroma navíc odpuzuje i pavouky a mravence.

Koberce jako nové

Vysypte obsah použitých sáčků na koberec a nechejte je cca 15 minut nasáknout pachy. Poté lístky vysajte vysavačem. Nepoužívejte však tuto metodu pro světlé koberce. Praktickým pomocníkem v domácnosti se mohou stát i skořápky od vajec, jak jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu