Jak si udržet v bytě příjemný chládek

 Tipy a inspirace 
29. června 2017 16:04 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Klimatizace je až poslední řešení. Naučte se správně využít váš dům. Shutterstock
Je tu léto a teploty stoupají. Nejen venku, ale i v bytě či v domku. Jak přežít tropy v obýváku vám poradíme v následujícím textu.

Nepouštějte teplo dovnitř

Základní chybou mnohých z nás je, že větráme celý den, že nepoužíváme žaluzie a závěsy a umožňujeme tak sluníčku a okolí, aby teplota v našem obydlí vystoupala i nad třicet stupňů. Základem úspěchu přitom je, abychom zabránili teplu v průchodu dovnitř budovy. Pokud máme dostatečnou izolaci, máme vyhráno. Trojitá okna též pomohou. Zbytek je už na naší schopnosti správně byt používat.

Jak větrat

Otevřít okna bychom měli vždy, když venkovní teplota poklesne pod úroveň, kterou sami považujeme za vhodnou a únosnou. Noční teploty bývají často i pod dvacet stupňů. Proč toho nevyužít a byt důkladně neprochladit? Jakmile ráno vstanete a odcházíte do práce, okna uzavřete a brzy zjistíte, že máte v bytě mnohem příjemněji, než sousedé.

Zatemnění

Je samozřejmě skvělé, pokud sluníčko nepronikne dovnitř a nerozpaluje jednotlivé plochy bytu. Výhodu mají samozřejmě ti, kdo mají žaluzie venkovní, protože teplo, které zachytí zůstane mimo vás domov.

Omezit zdroje tepla

Další věcí, která může zásadně ovlivnit teplo ve vaší domácnosti je využívání spotřebičů, které teplo produkují. Ve slunečných dnech nemusíte používat sušičky na prádlo a nepotřebujete mnohdy ani teplé jídlo. Zvlášť ti, kteří mají přes den příležitost obědů ve škole a v zaměstnání. Zajímavou variantou je jít raději grilovat na zahradu nebo třeba i vařit v zahradní kuchyni. Nepříjemným zdrojem tepla jsou i velké plazmové televize, výkonné počítače a další technika s vyšším příkonem.

Klimatizace

V krajním případě, pokud si už nevíte rady a žádné výše uvedené opatření nezabírá, budete patrně muset investovat do klimatizace. Vybírejte takovou, která nejlépe vyhoví vašim potřebám. Obyčejně stačí mít klimatizovanou místnost, kde se spí. Zajímavou volbou mohou být též zařízení, které lze stěhovat z místnosti do místnosti podle potřeby.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47