Udělejte si vlastní květináč! Třeba ze starých koleček!

 Exterier 
19. června 2017 07:07 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Originální nádoby na květiny si zvládnete vyrobit sami Shutterstock
Malých truhlíků a květináčů je v obchodech nespočet. Zajímavé nádoby na květiny najdete mnohdy i na staré půdě. Pokud ale potřebujete opravdu velký obal na rostliny, zkuste si ho vyrobit sami. Ze dřeva nebo z betonu.

Využijte nepotřebné předměty

Na balkón i na terasu se hodí velké květináče. Využít na ně můžete nejrůznější nádoby, včetně starých kbelíků, koleček, košů apod. Velmi pěkně vypadají velké květináče z vydlabaných klád nebo z dřevěných sudů. Použít se dá trakářek i rozličné plechové mísy a konve. Stačí prošmejdit půdu, garáž, chatu a vdechnout nepotřebným předmětům nový smysl bytí. Případně vezměte nářadí a vyrobte si nové!

Jak si vyrobit dřevěný truhlík

Máte-li doma pár dřevěných desek navíc, využijte je k tvorbě zahradních obalů na rostliny. Není však dobré desky k sobě jen přitlouct hřebíky. U obyčejného truhlíku, kdy vezmeme čtyři prkýnka a stlučeme je hřebíky k sobě, hrozí, že se časem rozklíží a rozpadne. Rozpínající se kořeny mohou takový truhlík roztáhnout. Tomu lze zabránit, když truhlík složíme jako stavebnici. Hranolky nařežte na požadované délky stran a dna.

Spojte je v rozích, jako se spojuje srubová stavba. Tato truhlářská technika se nazývá roubené přeplátováné spoje a hranolky nebo latě jsou na obou na koncích zespodu a shora vyříznuté tak, aby do nich spojovaný díl zapadl. Použít můžete také dřevěná lešenářská prkna, která pouze nařežete a spojíte dohromady. Za pár hodin budete s ozdobným truhlíkem hotovi. Nazepomeňte ho vystlat folií a na dno dát i kamínky a štěrk.

Betonové nádoby

K výrobě betonových nádob na rostliny využijte staré plastové kbelíky nebo jiné nádoby. Na zhotovení jádra je ideální polystyrenový blok. Na vyložení formy použijte pevnou PE fólii odpovídající velikosti. Materiály na výrobu nádob či korýtek seženete v kutilských potřebách, nebo v hobby centrech.

Můžete zvolit nejen čistý beton, ale také přidat keramický prášek a prášek na probarvení hmoty, případně patinovací barvu. Při míchání cementu a písku udržujte poměr 1:3. Pokud budete květináče nechávat venku i v zimě, beton by měl být pořádně promísený, hutný a ideálně by měl obsahovat provzdušňovací přísady.

Pak už stačí jen nalít beton do připravené mezery mezi dvěma nádobami tak, aby vnější nádoba tvořila okraj a vnitřní zajistila, že bude dostatek prostoru pro zeminu i rostliny. Pokud nemáte staré necky, vaničku nebo kolečko, můžete si formu vyrobit vykopáním jámy v hlíně a vystlat ji igelitem. Před naplněním betonem použijte na dno dva dřevěné kolíky, které zajistí, že hotové koryto bude mít drenážní odtok.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda