Výběr soklové lišty

 Interier 
14. června 2017 19:45 / Marie Popelková
  2   0
📷
2 fotografie v galerii
Soklové lišty jsou ideálním ukončením každé podlahy. Shutterstock
Řešíte problém jak ukončit hezky podlahu u stěny? Podlahové nebo také soklové lišty jsou dobrým řešením pro dekorativní a čisté ukončení přechodu mezi podlahou a stěnou. 

Vhodnou soklovou (neboli obvodovou) lištu vybírejte podle několika základních parametrů. Lišta musí především co nejlépe barevně ladit s podlahou nebo podlahovou krytinou stejně jako ze zdí, obkladem či tapetou. U novostavby, kde teprve volíte konkrétní typ a vzor podlahy i provedení zdí je to mnohem jednodušší, předem můžete všechny prvky vhodně sladit. Ovšem kromě estetického hlediska je třeba přihlížet i k praktické stránce věci, tedy k tomu, k jakému účelu bude sloužit místnost, v níž budou lišty instalovány. Třetím neopomenutelným aspektem je technické provedení, především způsob upevnění a případně možnost úprav a další manipulace s lištami, možnost vedení kabelů apod. Důležitá je i životnost, odolnost proti povětrnostním podmínkám a snadná údržba.

Vysokou nebo jen těsně při zemi?

Výška a profil lišty je dalším důležitým prvkem, který se odrazí na vzhledu i praktičnosti soklové lišty. Pokud zvolíme vyšší lištu, měli bychom si uvědomit, že je vhodná především do větších místností, kde bude působit reprezentativním a luxusním dojmem, v malé místnosti opticky může působit spíš rušivě. Nízké lišty působí podle odborníků moderním dojmem, ovšem při úklidu jsou zase nesporně vyšší lišty velkou výhodou. Volba by tedy měla vycházet i z toho, k jakému účelu je místnost primárně určena. 

Pro výrobu soklových lišt je používáno množství různých materiálů a technologií.

Od lišt celodřevěných či dýhovaných, přes lišty s MDF či HDF jádrem až po lišty z PVC.
U lišt s MDF jádrem se na chvilku zastavíme. Tento typ lišty obzvláště s povrchovou úpravou foliováním (de facto potažení potištěným papírem) nevyniká zrovna dlouhou životností. A pokud  navíc pro spojení nepoužijeme originální rohy a spojky, můžeme bezproblémovou životnost této podlahové lišty počítat pouze na měsíce. Lišta je totiž velmi náchylná na vlhkost a dochází u ní například vlivem vytírání k odlepení folie od vlastního jádra. Uvedené poškození bývá samozřejmě nejvíce viditelné na venkovních rozích obvodové lišty. 

Z hlediska trvanlivosti tedy raději vybíráme lišty, které mají dřevěné či HDF jádro a jsou buďto dýhované nebo laminované. 

Samostatnou kapitolou jsou lišty z PVC a podobných materiálů. Tyto nacházejí využití většinou jako doplněk k PVC podlahovým krytinám, vinylům, případně kobercům. Některé jejich profily umožňují například vložení pásku z podlahové krytiny, pro jejíž olištování budou použity. PVC lišty jsou obecně rezistentní proti vlhkosti a zpravidla velmi trvanlivé. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu