Výběr soklové lišty

Soklové lišty jsou ideálním ukončením každé podlahy.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Interier 
14. června 2017 19:45 / Shutterstock
  2   0
Řešíte problém jak ukončit hezky podlahu u stěny? Podlahové nebo také soklové lišty jsou dobrým řešením pro dekorativní a čisté ukončení přechodu mezi podlahou a stěnou. 

Vhodnou soklovou (neboli obvodovou) lištu vybírejte podle několika základních parametrů. Lišta musí především co nejlépe barevně ladit s podlahou nebo podlahovou krytinou stejně jako ze zdí, obkladem či tapetou. U novostavby, kde teprve volíte konkrétní typ a vzor podlahy i provedení zdí je to mnohem jednodušší, předem můžete všechny prvky vhodně sladit. Ovšem kromě estetického hlediska je třeba přihlížet i k praktické stránce věci, tedy k tomu, k jakému účelu bude sloužit místnost, v níž budou lišty instalovány. Třetím neopomenutelným aspektem je technické provedení, především způsob upevnění a případně možnost úprav a další manipulace s lištami, možnost vedení kabelů apod. Důležitá je i životnost, odolnost proti povětrnostním podmínkám a snadná údržba.

Vysokou nebo jen těsně při zemi?

Výška a profil lišty je dalším důležitým prvkem, který se odrazí na vzhledu i praktičnosti soklové lišty. Pokud zvolíme vyšší lištu, měli bychom si uvědomit, že je vhodná především do větších místností, kde bude působit reprezentativním a luxusním dojmem, v malé místnosti opticky může působit spíš rušivě. Nízké lišty působí podle odborníků moderním dojmem, ovšem při úklidu jsou zase nesporně vyšší lišty velkou výhodou. Volba by tedy měla vycházet i z toho, k jakému účelu je místnost primárně určena. 

Pro výrobu soklových lišt je používáno množství různých materiálů a technologií.

Od lišt celodřevěných či dýhovaných, přes lišty s MDF či HDF jádrem až po lišty z PVC.
U lišt s MDF jádrem se na chvilku zastavíme. Tento typ lišty obzvláště s povrchovou úpravou foliováním (de facto potažení potištěným papírem) nevyniká zrovna dlouhou životností. A pokud  navíc pro spojení nepoužijeme originální rohy a spojky, můžeme bezproblémovou životnost této podlahové lišty počítat pouze na měsíce. Lišta je totiž velmi náchylná na vlhkost a dochází u ní například vlivem vytírání k odlepení folie od vlastního jádra. Uvedené poškození bývá samozřejmě nejvíce viditelné na venkovních rozích obvodové lišty. 

Z hlediska trvanlivosti tedy raději vybíráme lišty, které mají dřevěné či HDF jádro a jsou buďto dýhované nebo laminované. 

Samostatnou kapitolou jsou lišty z PVC a podobných materiálů. Tyto nacházejí využití většinou jako doplněk k PVC podlahovým krytinám, vinylům, případně kobercům. Některé jejich profily umožňují například vložení pásku z podlahové krytiny, pro jejíž olištování budou použity. PVC lišty jsou obecně rezistentní proti vlhkosti a zpravidla velmi trvanlivé. 

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V jezeře v povodí řeky Amazonky bylo spatřeno velice neobvyklé chování nebezpečných elektrických úhořů

Tech

S novou technologií bude noční vidění možné z běžných brýlí

Dům a zahrada

Jak na čištění stříbra. Oživit jeho barvu můžete doma, pomůže cola i sůl

Zavřít reklamu