Jak sekat zahradu ruční kosou

 Technika 
12. června 2017 20:17 / Marie Popelková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Samotné ruční kosení je svého druhu fyzioterapeutické cvičení, které vám může doporučit i doktor při pohybových potížích.  Shutterstock
Také už máte dost věčného rámusu sekačky? Vadí vám její zápach i ne zrovna nízká cena? Sekejte ekologicky a ekonomicky – kosou!

Také už máte dost věčného rámusu sekačky? Vadí vám její zápach i ne zrovna nízká cena? Sekejte ekologicky a ekonomicky – kosou!Možná vás to už někdy napadlo. Co si pořídit kosu? Letní hluk sekaček vás otravuje a hledáte jinou alternativu. Pokud zatím nemáte představu, co práce s kosou vlastně obnáší, tady je pár rad.

Než půjdete na nákup

Představa, že zajdete do obchodu a odnesete si kosu jako celý hotový nástroj, s nímž můžete hned začít kosit, má daleko od pravdy. Jednotlivé díly se totiž prodávají zvlášť, a to z jednoduchého důvodu. Jedině tak si ji totiž každý poskládá podle vlastních potřeb.

Délka a typ kosiště (násady) se odvíjí od výšky a nároků sekáče, délka kosy (kovového ostří) zase od prostoru, který chcete vysekat. Na rozlehlé plochy se hodí delší kosa (75-90 cm), na trávník omezený překážkami zase malá kosa (40-60 cm). Pokud chcete mít pouze jeden nástroj pro všechny případy, zvolte 60cm až 70cm kosu. 


Technika sečení

Tu správnou techniku sečení si musí najít každý sám. Přesto několik obecně platných tipů existuje. Základem je příliš se nehrbit, stát rozkročeně a vést kosu celým tělem, nejen rukama.

Kosu veďte spíše patou než špičkou. Jednotlivý kosicí pohyb směřuje plynule zprava doleva (a zpět do výchozího bodu), na to je také většina kos stavěná – tedy pro praváky. Dají se však sehnat i levoruké kosy.

Zásadní je dosáhnout natolik pohodlného pohybu, abyste vydrželi sekat dlouho, aniž byste se sedřeli. Toho však těžko dosáhnete bez správného „seřízení“ kosy, o kterém jsme psali v předchozím článku. Svoji roli však hraje i povaha terénu, na kterém sečete.
S technikou vám můžou pomoct také ostřílení sekáči na kurzech kosení a podobných akcích, kterých se v posledních deseti letech objevuje stále více. Ti nejvýkonnější ženci se účastní také soutěží v kosení na čas, pořádaných především na Moravě.

Kdy a jak sekat

Kosit trávu se ideálně chodí po dešti nebo ráno, dokud je rosa. Mokrá tráva se kosí snáz. Navíc po ranním sečení má požnutá tráva celý den na to, aby proschnula a bylo z ní kvalitní seno. Po ukončení práce kosu otřete od trávy a uložte na suché místo, nejlépe do stínu.

Jak je dnes dobrým zvykem, odborníci upozorňují na skutečnosti, které naši předkové dávno znali. Platí to i o sečení. Pro udržení přírody ve zdravé rovnováze je totiž zapotřebí nechat při sečení část porostu (třeba až pětinu) nepokosenou, aby zůstalo útočiště bezobratlým živočichům. Tuto část pak můžete posekat při dalším kosení, kdy zase necháte stát jinou plochu trávy.

Když totiž z trávníku zůstane jen nízké strniště bez jediného stébla, nejen že mnoho užitečného hmyzu zbytečně zahyne, ale navíc postupně nad kvetoucími bylinami, které hmyz tolik potřebuje, převládnou trávy. S kosou však snadno dosáhnete žádoucí výšky pokosu, která udrží louku nebo trávník v přirozeném stavu.
Pokud uvažujete o založení květnaté louky, naučte se rovnou i pracovat s kosou. Sekačkou totiž květnaté louce spíš uškodíte. Kdo si louku založil loni, může se nyní těšit z prvních květů.

Témata: zahrada, kosa,technika,
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve