Vyberte si ten správný květináč!
Květináč z pálené hlíny
Nevadí mu vysoké teploty ani slunce, ale při intenzivním slunečním svitu naakumuluje teplo, což rostlině neprospěje. Hliněný květináč „dýchá“, což ale má i své nevýhody: k substrátu, a tím i ke kořenům, se dostává vzduch, který umožňuje pozvolné odpařování vody ze substrátu.
Při něm však dochází k menšímu ochlazování stěn květináče, což může mít při nízké teplotě nebo průvanu nepříznivý vliv na kořenový růst.
Plastový květináč
Je lehký, lépe odolává nárazům. Hustota a nulová nasákavost materiálu je ale dvojsečnou zbraní. Stěny ani dno květináče nedovolují odpařování vody, nedochází tedy k ochlazení kořenů. Substrát vydrží déle vlhký. Hrozí ale nebezpečí přemokření substrátu.
Glazované hliněné květináče
Tyto praktické květináče jsou sice trochu dražší, ale investice se vyplatí. U příliš levného zboží se glazura brzy naruší. Glazura zamezuje vzniku map z vysrážených minerálů a ochrání kořeny před chladem, ale zároveň zamezuje dýchání materiálu a odpařování vody z přemokřeného substrátu. Oboustranně glazovaný květináč má podobné vlastnosti jako plastový, ale obvykle bývá hezčí a zajímavější.
Rašelinové květináče
Používají se pro předpěstování sadby a její následné vysázení do záhonů. Rašelinové květináče po nárůstu kořenového balu umožňují rostlinám samovolně pronikat stěnami květináčů do okolní půdy. Jsou biologicky odbouratelné a časem se samovolně rozloží.
Další druhy
Zkusit můžete dřevěné kyblíky, které vypadají velmi hezky, ale dřevo je nutné ošetřit impregnací, která neškodí rostlinám. Dřevěné kontejnery jsou vhodné pro větší rostliny. V nabídce jsou také nádoby z terakoty, které jsou ale příliš těžké. Pro balkonové výsadby se hodí nádoby z pozinkovaného plechu. Ty je vhodné vyložit keramzitem, aby nedocházelo k přemokření. Rostliny mohou také stát v litinových hrncích, v šestihranných obalových květináčích z proplétaných hliníkových pásků, v baňatých měděných hrncích, v lesklých mosazných nádobách nebo i v koších. Ty mohou být z bambusových tyčí nebo z jemné bambusové pleteniny, často s jemným vyplétaným vzorem. Dalšími materiálem pro koše je proutí, sláma a palmové listy.
Samozavlažovací květináče
Moderní samozavlažovací květináč je systém dvou vzájemně na sebe nasedajících nádob s knoty. Knoty jsou vedeny oběma nádobami skrz otvory v jedné z nich a přivádějí zásobní vodu ze spodní nádoby do horní, kde se nachází zemina s rostlinami. Vzduchová mezera mezi nádobami zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů. Zamezuje tak střídavému přemokření a následnému vyschnutí substrátu.
Co je to květináč?
Květináč je nádoba, do které rovnou nasypete zeminu a zasadíte květinu. Obal je nádoba, do které pak květináč vložíte. Zásadní odlišnost spočívá v tom, že na dně květináče najdete několik provrtaných otvorů, které slouží k tomu, aby z květináče odtékala voda, pokud rostlinu zalijete na její potřeby příliš. Později tyto otvory naopak umožňují květině si vodu z obalu „vytáhnout“, až jí bude později potřebovat. Květinový obal oproti tomu žádné otvory nemá.
Truhlíky
Truhlíky jsou zejména určené k sázení několika sadiček ve skupině vedle sebe, ale zejména k umisťování pnoucích a převislých květin. Ty jsou oblíbenou ozdobou oken, teras, balkónů a polic. Ať už zvolíte truhlík nebo květináč, vždy dejte rostlině dostatek prostoru. Květiny rychle rostou a museli byste je brzy přesazovat.