Vyberte si ten správný květináč!

Pro okrasu i užitek - květináč by ale měl být zejména praktický.
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
04. června 2017 08:17 / Shutterstock
  0   0
Ať už máte květiny doma, na balkóně nebo terase, vždy se vyplatí pěstovat je ve vhodném květináči. Pokud vám tedy květiny vadnou, zkuste je zachránit výměnou květináče i zeminy.

Květináč z pálené hlíny

Nevadí mu vysoké teploty ani slunce, ale při intenzivním slunečním svitu naakumuluje teplo, což rostlině neprospěje. Hliněný květináč „dýchá“, což ale má i své nevýhody: k substrátu, a tím i ke kořenům, se dostává vzduch, který umožňuje  pozvolné odpařování vody ze substrátu.

Při něm však dochází k menšímu ochlazování stěn květináče, což může mít při nízké teplotě nebo průvanu nepříznivý vliv na kořenový růst. 

Plastový květináč

Je lehký, lépe odolává nárazům. Hustota a nulová nasákavost materiálu je ale dvojsečnou zbraní. Stěny ani dno květináče nedovolují odpařování vody, nedochází tedy k ochlazení kořenů. Substrát vydrží déle vlhký. Hrozí ale nebezpečí přemokření substrátu.

Glazované hliněné květináče

Tyto praktické květináče jsou sice trochu dražší, ale investice se vyplatí. U příliš levného zboží se glazura brzy naruší. Glazura zamezuje vzniku map z vysrážených minerálů a ochrání kořeny před chladem, ale zároveň zamezuje dýchání materiálu a odpařování vody z přemokřeného substrátu. Oboustranně glazovaný květináč má podobné vlastnosti jako plastový, ale obvykle bývá hezčí a zajímavější.

Rašelinové květináče

Používají se pro předpěstování sadby a její následné vysázení do záhonů. Rašelinové květináče po nárůstu kořenového balu umožňují rostlinám samovolně pronikat stěnami květináčů do okolní půdy. Jsou biologicky odbouratelné a časem se samovolně rozloží.

Další druhy

Zkusit můžete dřevěné kyblíky, které vypadají velmi hezky, ale dřevo je nutné ošetřit impregnací, která neškodí rostlinám. Dřevěné kontejnery jsou vhodné pro větší rostliny. V nabídce jsou také nádoby z terakoty, které jsou ale příliš těžké. Pro balkonové výsadby se hodí nádoby z pozinkovaného plechu. Ty je vhodné vyložit keramzitem, aby nedocházelo k přemokření. Rostliny mohou také stát v litinových hrncích, v šestihranných obalových květináčích z proplétaných hliníkových pásků, v baňatých měděných hrncích, v lesklých mosazných nádobách nebo i v koších. Ty mohou být z bambusových tyčí nebo z jemné bambusové pleteniny, často s jemným vyplétaným vzorem. Dalšími materiálem pro koše je proutí, sláma a palmové listy. 

Samozavlažovací květináče

Moderní samozavlažovací květináč je systém dvou vzájemně na sebe nasedajících nádob s knoty. Knoty jsou vedeny oběma nádobami skrz otvory v jedné z nich a přivádějí zásobní vodu ze spodní nádoby do horní, kde se nachází zemina s rostlinami. Vzduchová mezera mezi nádobami zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů. Zamezuje tak střídavému přemokření a následnému vyschnutí substrátu. 

Co je to květináč?

Květináč je nádoba, do které rovnou nasypete zeminu a zasadíte květinu. Obal je nádoba, do které pak květináč vložíte. Zásadní odlišnost spočívá v tom, že na dně květináče najdete několik provrtaných otvorů, které slouží k tomu, aby z květináče odtékala voda, pokud rostlinu zalijete na její potřeby příliš. Později tyto otvory naopak umožňují květině si vodu z obalu „vytáhnout“, až jí bude později potřebovat. Květinový obal oproti tomu žádné otvory nemá.  

Truhlíky

Truhlíky jsou zejména určené k sázení několika sadiček ve skupině vedle sebe, ale zejména k umisťování pnoucích a převislých květin. Ty jsou oblíbenou ozdobou oken, teras, balkónů a polic. Ať už zvolíte truhlík nebo květináč, vždy dejte rostlině dostatek prostoru. Květiny rychle rostou a museli byste je brzy přesazovat.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu