Vyberte si ten správný květináč!

 Tipy a inspirace 
04. června 2017 08:17 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pro okrasu i užitek - květináč by ale měl být zejména praktický. Shutterstock
Ať už máte květiny doma, na balkóně nebo terase, vždy se vyplatí pěstovat je ve vhodném květináči. Pokud vám tedy květiny vadnou, zkuste je zachránit výměnou květináče i zeminy.

Květináč z pálené hlíny

Nevadí mu vysoké teploty ani slunce, ale při intenzivním slunečním svitu naakumuluje teplo, což rostlině neprospěje. Hliněný květináč „dýchá“, což ale má i své nevýhody: k substrátu, a tím i ke kořenům, se dostává vzduch, který umožňuje  pozvolné odpařování vody ze substrátu.

Při něm však dochází k menšímu ochlazování stěn květináče, což může mít při nízké teplotě nebo průvanu nepříznivý vliv na kořenový růst. 

Plastový květináč

Je lehký, lépe odolává nárazům. Hustota a nulová nasákavost materiálu je ale dvojsečnou zbraní. Stěny ani dno květináče nedovolují odpařování vody, nedochází tedy k ochlazení kořenů. Substrát vydrží déle vlhký. Hrozí ale nebezpečí přemokření substrátu.

Glazované hliněné květináče

Tyto praktické květináče jsou sice trochu dražší, ale investice se vyplatí. U příliš levného zboží se glazura brzy naruší. Glazura zamezuje vzniku map z vysrážených minerálů a ochrání kořeny před chladem, ale zároveň zamezuje dýchání materiálu a odpařování vody z přemokřeného substrátu. Oboustranně glazovaný květináč má podobné vlastnosti jako plastový, ale obvykle bývá hezčí a zajímavější.

Rašelinové květináče

Používají se pro předpěstování sadby a její následné vysázení do záhonů. Rašelinové květináče po nárůstu kořenového balu umožňují rostlinám samovolně pronikat stěnami květináčů do okolní půdy. Jsou biologicky odbouratelné a časem se samovolně rozloží.

Další druhy

Zkusit můžete dřevěné kyblíky, které vypadají velmi hezky, ale dřevo je nutné ošetřit impregnací, která neškodí rostlinám. Dřevěné kontejnery jsou vhodné pro větší rostliny. V nabídce jsou také nádoby z terakoty, které jsou ale příliš těžké. Pro balkonové výsadby se hodí nádoby z pozinkovaného plechu. Ty je vhodné vyložit keramzitem, aby nedocházelo k přemokření. Rostliny mohou také stát v litinových hrncích, v šestihranných obalových květináčích z proplétaných hliníkových pásků, v baňatých měděných hrncích, v lesklých mosazných nádobách nebo i v koších. Ty mohou být z bambusových tyčí nebo z jemné bambusové pleteniny, často s jemným vyplétaným vzorem. Dalšími materiálem pro koše je proutí, sláma a palmové listy. 

Samozavlažovací květináče

Moderní samozavlažovací květináč je systém dvou vzájemně na sebe nasedajících nádob s knoty. Knoty jsou vedeny oběma nádobami skrz otvory v jedné z nich a přivádějí zásobní vodu ze spodní nádoby do horní, kde se nachází zemina s rostlinami. Vzduchová mezera mezi nádobami zajišťuje přísun vzduchu do substrátu a do oblasti kořenů. Zamezuje tak střídavému přemokření a následnému vyschnutí substrátu. 

Co je to květináč?

Květináč je nádoba, do které rovnou nasypete zeminu a zasadíte květinu. Obal je nádoba, do které pak květináč vložíte. Zásadní odlišnost spočívá v tom, že na dně květináče najdete několik provrtaných otvorů, které slouží k tomu, aby z květináče odtékala voda, pokud rostlinu zalijete na její potřeby příliš. Později tyto otvory naopak umožňují květině si vodu z obalu „vytáhnout“, až jí bude později potřebovat. Květinový obal oproti tomu žádné otvory nemá.  

Truhlíky

Truhlíky jsou zejména určené k sázení několika sadiček ve skupině vedle sebe, ale zejména k umisťování pnoucích a převislých květin. Ty jsou oblíbenou ozdobou oken, teras, balkónů a polic. Ať už zvolíte truhlík nebo květináč, vždy dejte rostlině dostatek prostoru. Květiny rychle rostou a museli byste je brzy přesazovat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...