Nejčastější chyby v pěstování bylinek. Proč vám doma zahynou?

Bylinky koupené v hypermarketech často dlouho nevydrží.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
29. května 2017 10:18 / Pinterest
  64   14
Už poněkolikáté jste si přinesli z obchodu krásně vypadající bazalku, pažitku, petrželku a doma vám během pár dní úplně zvadly, aniž byste je použili? Nejspíš děláte chyby, o kterých ani nevíte. Vyvarujte se jich a příští bylinku už nevyhodíte!

Špatný výběr

Často je chyba už ve výběru konkrétního kusu. Kvalitní rostlina musí mít pevné listy a výhonky a na první pohled musí vypadat zdravě. Na spodní straně listů se mohou vyskytovat škůdci, proto prohlédněte i tuto část. Vyzkoušejte také opatrně povytáhnout bylinku z květináče a zkontrolujte kořeny. Pokud je kořenový systém dobře rozvinutý a konce kořenů jsou bílé, je vše v pořádku.

Nedostatek světla

Jestliže chcete bylinky pěstovat v domácích podmínkách, musíte jim dopřát dostatek světla. Ve světlé místnosti je můžete umístit i dále od okna, v ostatních případech je dejte na parapet. Nejlepší je orientace okna na jih, či západ. Obecně platí, že čím více světla bylina má, tím lépe se jí daří.

Špatná teplota

Bylinky potřebují hlavně stálou teplotu, a to do 20°C. Vyloženě nesnášejí sálavý suchý vzduch, který se vyskytuje především nad radiátory. Parapety jsou bohužel často umístěny přesně nad topením a bylinky se tam často dusí. Dalším problémem může být, obzvlášť v chladnějších dnech, větrání. Rychlý pokles teplot nebo průvan je pro bylinky rovněž smrtící.

Nezalité nebo přelité

Zalévat správně jakoukoliv rostlinu vyžaduje cvik. Musíte sledovat, jak často a kolik vody si rostlina bere a přizpůsobit tomu zálivku. Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Špatná teplota vody

Teplota vody je důležitá zrovna tak, jako její množství. Naprosto nevhodné je zalévat bylinky studenou vodou přímo z vodovodu. Nejlepší je voda dešťová, ovšem je jasné, že tu v domácnosti nemáte. Natočte proto vodu do petlahví nebo konviček nějaký čas dopředu, nechte odstát a zalévejte později.

Bylinky v jednom truhlíku

Jeden truhlík s bylinkami ušetří místo, vypadá krásně, ale praktický není. Může se totiž stát, že zasadíte dohromady bylinky, které si vzájemně nevyhovují. Nejčastěji je to kvůli odlišným požadavkům na zálivku. Abyste tomuto předešli, bylinky sázejte vždy do jednotlivých květináčů.

Nekvalitní půda

Věděli jste, že bylinky, které koupíte v hypermarketech, jsou určeny k okamžité spotřebě a nikoliv k pěstování? Právě proto vám možná tyto bylinky často nevydrží ani týden. Jsou sázeny do nekvalitních substrátů, které jsou určeny spíš k jejich přepravě. Pokud tedy koupíte bylinku v hypermarketu, ihned, jak si ji přinesete domů, ji přesaďte do lepšího substrátu, který je určený k pěstování bylinek. Nejlepší je koupit bylinku v zahradnictví, kde víte, že o ni bylo dobře pečováno.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu