Bydlet ekologicky a šetrně k přírodě není nic složitého. Stačí si osvojit správné návyky!
1. Omezte spotřebu
To opravdu nejlepší, co pro naši planetu Zemi můžete udělat, je více ji šetřit, využívat méně z jejích zdrojů. Jádrem problému ekologické krize je právě naše společnost založená na spotřebě. Předtím, než si něco koupíte, byste si měli položit otázku, zda tento výrobek opravdu potřebujete. Snažte se odpovědět na několik otázek. Neexistuje nějaký jiný výrobek stejného druhu, ale šetrnější k životnímu prostředí? Jak dlouho vám vydrží? Víte něco o jeho výrobě, použití nebo o tom, jak se v přírodě rozkládá? Kde byl tento produkt vyroben a za jakých podmínek? Je možné tento produkt recyklovat a byly suroviny použité k jeho výrobě získány za šetrných podmínek?
2. Omezte výrobky na jedno použití
Bohužel žijeme v době, kdy je skoro vše "na jedno použití" a my jsme neustále ponoukáni k nákupu nových a vylepšených výrobků. Přehlížíme přitom fakt, že ty staré výrobky, které už máme, se dají mnohdy snadno opravit. Při nákupu se proto snažte koupit výrobek, který má dlouhou trvanlivost, dobře o něj pečujte a v případě poruchy se snažte jej opravit. Pokud se budete řídit těmito radami, možná vám řada věcí vydrží celou jednu generaci, nebo vás i přežije. V případě výrobků, které jsou vzhledem ke svému původnímu účelu znovu nepoužitelné, zapojte svou vynalézavost a snažte se pro ně najít nové uplatnění. Pokud máte pocit, že už pro ně nenajdete žádné uplatnění, přemýšlejte o tom, jestli by je nepoužil někdo jiný.
3. Recyklujte
Než byste nějakou věc vyhodili jenom proto, že už vám ani nikomu jinému nepřináší žádný užitek, pokuste se ji raději recyklovat. Přesto, že recyklace není dokonalá, protože potřebuje energii a proces přeměny z jedné věci na druhou má často za následek výrobu vedlejších zplodin, je recyklování přesto lepší než skladování přebytečného odpadu na odkrytých skládkách nebo jeho pálení. Informujte se o tom, jaké výrobky se ve vaší oblasti recyklují. Ještě před vynesením odpadků k popelnicím vše roztřiďte a očistěte, protože popeláři často odmítnou odvézt smíšený odpad či odpad, který obsahuje nerecyklovatelné věci
4. Tipy pro každodenní život
Voda
- Opravte místa, kudy uniká voda, jako jsou kapající kohoutky, záchody nebo vodovodní potrubí. Po čase se i drobné kapání promění ve velké množství vody.
- Zvolte přírodní cestu pro mytí vašeho auta - počkejte si na další déšť.
- Nechte si nainstalovat šetřící kohoutky.
Energie
- Šetřete tepelnou energií tak, že v noci a v době vaší nepřítomnosti topení vypnete - nebo si nechte nainstalovat termostat s časoměrem.
- Používejte úsporné žárovky.
- Nechte si váš byt izolovat proti úniku tepla a pravidelně kontrolujte kvalitu izolace.
- Nejezděte autem - choďte pěšky, jezděte na kole či používejte veřejnou dopravu, kdykoli máte příležitost.
- Nakupujte místní výrobky - podpoříte tím nejen místní ekonomiku, ale ušetříte tím i energii spotřebovanou na dovoz výrobků z jiných částí světa.
Toxické látky
- Ve své domácnosti používejte alternativní čistící prostředky, které neobsahují žádné toxické látky.
- Zařiďte si svůj domov nábytkem vyrobeným z přírodních surovin jako jsou např. přírodní vlákno, dřevo, kov či sklo.
- Vyvarujte se ve své domácnosti použití polyvinyl chloridu známého pod názvem PVC či vinyl. Mezi časté produkty vyrobené z PVC patří sprchové závěsy, podlahové materiály a dokonce i některé dětské hračky.
- Vyvarujte se použití aerosolů.
- K vymalování svého bytu použijte raději latexové barvy ředitelné vodou než ty, které se ředí ředidlem. V žádném případě nepoužívejte barvy obsahující olovo.
Odpad
- V žádném případě nevylévejte domácí toxický odpad (např. barvy, ředidla či odpadové tekutiny z auta) do svých zbytků či do výlevky.
- Nekupujte stále další a další nákupní tašky. Noste si na nákup svou vlastní tašku a pokud je vyrobena z plastu, tak ji používejte až do úplného opotřebování.
- Zbytky jídla odkládejte na kompost, získáte bohaté hnojivo pro své záhony.
- Vyvarujte se nadbytečného balení.