Už jste slyšeli o biodynamickém zahradničení? Řídí se přírodními cykly a lunárním kalendářem

Biodynamické zahradničení se řídí přírodními i kosmickými cykly.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
25. května 2017 06:20 / Shutterstock
  5   0
K zahradničení může člověk přistupovat z mnoha úhlů pohledů. Jednou z metod je i takzvaná biodynamika. Jde o specifický způsob péče o půdu, který využívá napojení na sezonní cykly a rytmus přírody.

Biodynamické zahradničení usiluje o udržitelný způsob pěstování chutné a kvalitní potravy prospěšné pro naše tělo. Mezi hodnoty biodynamiky patří například ekologicky šetrné zahradničení, zdravá půda nebo soběstačnost. Systém se ve světě uplatňuje i v zemědělství a dlouhodobé srovnávací pokusy ve Švýcarsku ukázaly, že biodynamika má oproti jiným metodám výrazně pozitivnější vliv na kvalitu půdy i výpěstků.

Počátky biodynamiky sahají do začátků 20. let 20. století a za zakladatele je považován farmář Rudolf Steiner. Na zahrádce by se podle tohoto systému měly dodržovat nejen ekologicky šetrné postupy, ale zahradník by si měl hlavně osvojit znalosti o potřebách rostlin a podle toho je například sadit v konkrétní čas. Biodynamika tak rozlišuje například dny kořenové, květové, listové a plodové.

Jde zkrátka o typ zahradničení, který spoléhá na sezonní cykly a rytmus přírody. Soustředí se na udržitelný způsob pěstování chutné, vysoce kvalitní potravy a vychází ze starých tradičních zemědělských hodnot a postupů, v nichž základní princip představuje zdravá půda a soběstačnost.

Biodynamické zahradničení učí ekologicky šetrný přístup při všech činnostech na zahradě. Ukazuje, jak přilákat opylovače, jak co nejlépe využít prostor a vytvářet společenství jednotlivých druhů tak, aby si vzájemně pomáhaly při odpuzování škůdců a zásobování živinami. Samozřejmostí je i výroba přírodních přípravků z léčivých bylin a živočišných orgánů, jako je tekuté hnojivo a nejrůznější nálevy. Biodynamický systém rozebírá zahradničení podle fází Měsíce či postavení Slunce. I z moderních vědeckých výzkumů je totiž známo, že v rostlinách dochází ke změnám obsahových látek nejen v průběhu roku, ale také během dne a noci. S tím vším biodynamické zahradničení počítá.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Šokující objev. Vědci odhalili nový orgán v lidské hlavě, který souvisí s rakovinou a nemocí Covid-19

Tech

Zeptosekunda je nový nejkratší časový úsek, změřitelný díky nové technologii

Dům a zahrada

S peřinami a polštáři nemusíte do čistírny, můžete je vyprat i doma v pračce

Zavřít reklamu