Milujete japonské zahrady? Dají se udělat i v českém duchu!

Pokud si chcete vytvořit zahradu v japonském duchu, neměly by v ní chybět tři základní prvky - zeleň, kámen a voda.
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Exterier 
16. května 2017 06:27 / Shutterstock
  8   1
Máte rádi japonské zahrady, ale nemáte dostatek zkušeností s pěstováním bonsají či dostatek peněz na profesionálního architekta, který vám japonskou zahradu vybuduje na klíč? Svého snu se pořád ještě nemusíte vzdát! Zkuste se dálným východem jen inspirovat a vytvořte si japonskou zahradu v českém duchu.

Pokud chcete vytvořit iluzi japonské zahrady, neměly by v ní chybět tři základní prvky - kámen, voda a zeleň.

Zeleň

Není nutné hned shánět drahé dovozové bonsaje nebo výstavní koi kapry do jezírka. Harmonickou zahradu dokážete vytvořit i pomocí rostlin, které běžně rostou v našich končinách. Úžasně se pro tyto účely hodí nejen azalky, rododendrony či pivoňky, ale i stále zelený skalník, bergénie nebo voňavý a stále zelený zimolez. Do japonské zahrady v českém duchu se výborně hodí i kleče, jedlovce nebo kapradiny.

Voda

Vodní prvek vám zajistí jezírko. Nemusí být nijak obrovské, jeho velikost by měla být úměrná velikosti vašeho pozemku. A pokud chcete na zahradu dodat trochu dynamiky, nebojte se vybudovat i vodopád. Dá zahradě potřebnou energii a zvuk padající vody je navíc velmi uklidňující.

Kámen

Kámen dokáže s vaší zahradou hotová kouzla. Nejlepší je, pokud na zahradě použijete kámen, který je typický pro oblast, kde žijete. "Domácí" kámen totiž v prostoru zahrady vypadá nejpřirozeněji. Z kamenů můžete vytvořit nejrůznější skalky, suché zídky, nebo je jen tak zasadit do prostoru a doplnit výsadbou. Co se týče skalek, nemusí být osázeny jen klasickými skalničkami. Zkuste vytvořit skalku jen ze zelených rostlin, mechů a zakrslých jehličnanů. V zeleném kopci totiž kameny nádherně vyniknou. Pro japonské zahrady jsou důležité také cesty. Nebojte se proto si různé cestičky a klikaté stezky vytvořit. Ať už z písku, štěrku, hlíny nebo placatých kamenů.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu