Vrtáky by v žádné domácí dílně neměly chybět!

 Technika 
11. května 2017 06:43 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Každý majitel bytu či domu by měl mít po ruce několik vrtáků. Shutterstock
Zkušený domácí kutil ví, že materiál se opracovává jen tím nástrojem, pro který je určen. To platí i pro vrtáky, které by v žádné domácí dílně neměly chybět. Bohatě si vystačíte s vrtáky do dřeva a zdiva, které mají hrot z tvrdého kovu.

Nové typy vrtáků do kovu mají středicí hrot, díky kterému nemůžou sklouznout a vrtají velice přesně. Při vrtání s nimi není nutné důlkem vyznačovat středy děr.

Sady vrtáků jsou v obchodech barevně rozlišeny pro snadnější orientaci. Vrtáky do zdiva s hrotem z tvrdého kovu se vyrábějí v provedení pro vrtací kladiva a pro příklepové vrtačky. Mají odlišný způsob upínání.

Vidiový vrták

Je vhodný pro vrtání do betonu a jemu podobných materiálů. Pokud použijete příklepovou vrtačku, nasadíte vrták určený pro příklepové vrtání. Pokud ne, hrozí, že se hrot vrtáku ulomí a zůstane v otvoru.

Vrták s diamantovou korunkou

Je určený pro velmi tvrdé stavební materiály. Při vrtání je třeba otvor čistit, mohlo by dojít k poškození vrtáku. Na diamantový vrták netlačte, je to brousící nástroj, pro výsledný efekt tedy není důležitá síla, ale rychlost. Aby se diamant nezanášel, korunku oživujte takzvanou karborundovou oživovací kostkou.

Jak zabránit odštípnutým okrajům prken

Aby se při vrtání prken neodštíply okraje na rubové straně otvoru, přitiskněte k místu, kde vrták vyjede, dřevěný špalíček, a to těsně a pevně. Vrták zajede do něj a neodtrhne hrany.

Jak vrtat do obkladaček

Nebezpečnému sklouznutí vrtačky zabráníte tím, že v místě vrtání nalepíte do kříže dvě samolepící pásky.

Jak vrtat do hladkého kovu

Aby vám vrták zpočátku neujížděl, udělejte nejprve v místě, kde chcete vrtat, důlčíkem nebo hřebíkem malý důlek. Vrták pak zůstane tam, kde má.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu