خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Netradiční využití kávové sedliny

Kávu využijte dvakrát. Jednou si pochutnejte a pak ji nechte pracovat.
 Tipy a inspirace 
06. května 2017 18:20 / Shutterstock
  46   1
Kávová sedlina po přípravě „turka“ nebo espressa se nemusí vyhazovat. Poradíme, jak ji můžete i vy doma využít.

Hnojivo

Klasickým využitím kávové sedliny je hnojivo na zahrádku nebo pokojové rostliny. Pro tento účel je nejlepší sedlinu sypat na kompost a využít potom kompost jako celek. Pokud nemáte zahradu s kompostérem, můžete dát přes noc vylouhovat hrnek kávové sedliny do desetilitrové konve s vodou a nálevem pak zalévat. Nedoporučuje se používat výhradně, ale jako občasné přilepšení rostlinám funguje výborně.

Odpuzovač mravenců a slimáků

Kávová sedlina se nelíbí mravencům, slimákům a různé další havěti. Pokud ji přisypete na zasažené zahrady, máte šanci, že škůdce vyženete. Při pravidelném přidávání do kompostu a do zálivky se průběžně před malými potvůrkami chráníte.

Odháněč koček

Vůně kávy nevyhovuje kočkám. Pokud chcete nějakou část zahrady ochránit před návštěvami těchto jinak milých zvířat, použitím kávové sedliny chybu neuděláte. Kočky se místu obloukem vyhnou.

Čistič na nádobí

Zbytek po přípravě kávy můžete použít i jako čistící prostředek na mastné hrnce a další nádobí. Využijete tak mírnou odmašťovací a abrazivní funkci „lógru“.

Pleťový peeling

Na podobném principu funguje i pleťový peeling. Můžete ho využít na obličej, ale i na další části těla. Sedlina se hodí i na odstraňování celulitidy, či na zlepšení stavu pokožky hlavy. V místech s jemnější kůží doporučujeme smíchat kávovou sedlinu s kokosovým olejem, případně sádlem.

Renovace nábytku

Pokud máte ve dřevěném nábytku ostré a hluboké rýhy, můžete je zmírnit vtlačením kávové sedliny. Předpokladem je hnědý nábytek, aby sedlina splynula s okolím.

Osvěžovač vzduchu

Většině lidí káva příjemně voní, a to i těm, kdo ji nepijí rádi. Kávu má člověk spojenou s pohodou a klidem. Jednou možností je sypat do misky čerstvě upražená kávová zrna, ale to je škoda. Lepší je využít odpadu, který umístíte na skryté místo a necháte ho místnost krásně provonět.

Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Několik tipů, jak si poradit z úzkou chodbou
Na co se zaměřit při výběru dřezu? Důležitý není jen vzhled
Čarujte se zavařovacími sklenicemi a vytvořte krásné dekorace!
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná výška lidí se už 150 let zvyšuje. Co je příčinou a kam až můžeme vyrůst?

Tech

Dvojice těžkých ruských bombardérů letěla příliš blízko Aljašky. Vyprovodily je stíhačky F-22 Raptor

Dům a zahrada

Skvělý doplněk do bytu může být také hitem letošních Vánoc