Ručně vyrobené ptačí krmítko nemusí být dokonalé, přesto byste měli dodržet pár věcí

 Tipy a inspirace 
08. listopadu 2020 10:51 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Ptačí krmítko zvládnete vyrobit i sami Pixabay
Podzim můžete buď sami nebo s dětmi využít mimo jiné i k výrobě ptačího krmítka. Není to nic složitého, stačí si sehnat potřebný materiál a pokud máte alespoň trochu šikovné ruce, půjde vám to raz dva.

Pokud v zimě budete mít na zahradě nebo na balkoně krmítko pro ptáčky, zajistíte si opravdu krásnou podívanou. Malí opeřenci se budou k potravě s radostí slétat a vy je můžete ve volných chvílích sledovat za oknem.

Dřevěné krmítko

Dřevěné krmítko je klasika, která patří mezi nejoblíbenější. Základním materiálem je samozřejmě dřevo, ale na jednotlivé části, třeba stříšku, lze použít i kov nebo umělou hmotu. Záleží na tom, co máte zrovna po ruce. Mějte na paměti, že krmítko nemusí být úplně dokonalé, ptáčci přijmou s povděkem jakékoliv vaše dílo.

Velikost

Vždy je lepší vyyrobit spíše větší krmítko než menší. Prostornější výtvor totiž přiláká i větší ptáky, třeba kosy. Jinak ale na velikosti nezáleží, jde spíš o to, jaké druhy se ve vašem okolí vyskytují a jim pak přizpůsobit velikost krmítka.

Důležitá je stříška

Naopak byste si měli dát záležet na stříšce. Ta by měla být dostatečně velká, aby ochránila předkládanou potravu před vlhkem a sněhem. Můžete mít samozřejmě i krmítko zcela bez stříšky, ale v tom případě budete muset krmivo častěji kontrolovat, zda nezačalo plesnivět.

Základna s vyvýšeným okrajem je praktická

Z praktického hlediska je vhodné vytvořit základnu s vyvýšeným okrajem. Díky tomu nebude krmení při každém sebemenším větříku odfouknuté na zem. Ptáčci by tam sice zrnka taky našli (pokud by nespadla do závějí sněhu), ale určitě by se necítili tak bezpečně, protože na zemi se mohou daleko snáz stát obětí třeba koček. Vyvýšený okraj by měl být alespoň dva centimetry vysoký.

Kam s ním

Až budete mít krmítko hotové, dobře promyslete, kam jej dáte. Ideálně by mělo viset nebo stát na volném prostranství na klidném a přehledném místě, minimálně 1,5 metru nad zemí a alespoň dva metry od nejbližšího stromu. Na stromě je dobré krmítko zavěsit pomocí drátu nebo provázku za větev. Tímto opatřením předejdete napadení ptáků toulavou kočkou nebo kunou. Inspiraci, jak může ptačí krmítko vypadat, najdete ve fotogalerii pod článkem.

Strakapoudi vyžadují něco extra

Pokud máte v okolí také strakapoudy a chcete jim rovněž dopřát něco dobrého, budete jim muset postavit extra krmítko. Opět ale nejde o nic složitého. Budete potřebovat dřevěné špalíky, třeba ze silné větve či tenčího kmínku, které budou maximáně 60 cm dlouhé. A ještě lůj.

Do špalíku vyvrtejte přibližně osm děr o průměru kolem 2,5 centimetru a asi 4 centimetry hluboké. Díry napěchujte lojem i s případnými zbytky masa a špalíky rozvěste. Lůj můžete také nejprve rozpustit v rendlíku a po zchladnutí díry plnit vzniklou měkkou směsí. O tom, kdy začít ptáčky přikrmovat a čím, jsme psali zde.

Témata: zahrada, ptáci, krmítko, dřevo,
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...