Dřevo je stále v módě, obložte jím svůj dům. Bude hned vypadat lépe

 Exterier 
29. října 2020 11:53 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Fasádu můžete mít i ze dřeva Pixabay
Dřevěné fasády dnes již nevidíte pouze na chalupách nebo roubenkách, ale jsou čím dál častěji k vidění i na novostavbách nebo rekonstruovaných domech. A není se čemu divit, dřevěná fasáda na domech vypadá skvěle.

Pokud se rozhodnete pro dřevo i vy, tak byste se měli ze všeho nejdřív rozhodnout, jaký typ dřeva chcete použít. Vybírat můžete mezi tuzemskými i exotickými dřevinami, rozdíl mezi nimi je především v ceně, ale také v životnosti.

Nejlevnější variantou jsou tuzemské dřeviny, jako jsou smrk, modřín nebo borovice. Mezi exotické dřeviny pak patří velmi známý sibiřský modřín, ipe, bankrai či massaranduba. Na výběr ještě máte variantu termodřeva, které je ošetřeno tepelnou úpravou, díky které se zvyšuje jeho trvanlivost a odolnost vůči hnilobě. Termodřevo se nejčastěji vyrábí ze sibiřského smrku, borovice nebo jasanu.

Ošetřené i neošetřené

Jakmile se rozhodnete pro typ dřeva, čeká vás rozhodování, zda dřevo ošetřit, nebo nechat neošetřené. Pokud byste toužili po bezúdržbové variantě, pak odborníci doporučují využít dřevo sibiřského modřínu nebo termodřevo. Většina dřevěných fasád ale ošetření potřebuje. Především, pokud chcete zachovat původní vzhled fasády. K tomu se používají ochranné nátěry, což dřevo nejen ochrání před povětrnostními vlivy. Někdo dá přednost lazuře, jiný dřevo raději ošetří olejem.

Pokud zůstanete jen u impregnace, musíte počítat s viditelnými estetickými změnami, především pokud jde o barvy, které ovlivňuje klima, světové strany, velikost přesahů střechy a podobně. Neošetřené fasády tak mohou mít i několik odstínů, každá stěna
může být jiná. Barevné změny začínají světle až tmavě hnědým odstínem přes stříbrný až po tmavě šedý tón.

Dřevo místo omítky

Hodláte-li dřevěnou fasádu položit u dřevostavby, pak obklad fasády bývá součástí skladby stěny. U zděných domů většinou nahrazuje fasádní omítku, nebo je jen dekoračním prvkem v některých částech vnějšího pláště domu. Dřevo navíc bude fungovat i jako dobrý izolant – tepelně izoluje šestkrát lépe než klasická vápenná omítka.

Montáž

Montáž dřevěných profilů je buď pomocí vrutů nebo ocelových skobek nebo na nosný rastr. Nejjednodušší je obklad obyčejnými prkny připevňovanými na nosnou konstrukci tak, aby určitá mezera mezi nimi umožňovala dřevu pracovat v závislosti na vlhkosti vzduchu. Jde o takzvané otevřené obložení, které ovšem neposkytuje dostatečnou ochranu proti intenzivnímu dešti, který směřuje přímo proti fasádě. Z tohoto důvodu je třeba za nosné laťování vložit speciální difuzní fólii.

Častěji se proto využívá systém vrutů skrz dřevěné latě. Nevýhodou této metody je viditelnost vrutů v dřevěné fasádě. Působením vlhkosti na prošroubovaná místa vruty rychleji oxidují a zanechávají na fasádě nevzhledné stopy. Při nesprávném provedení může dojít k vyboulení obkladu. Montáž je tak za všech okolností vhodnější nechat na profesionálech, kteří mají s instalací dřevěných fasád zkušenosti. O dalších fasádních systémech jsme blíže psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu