Pár snadných fíglů, jak lehce oddělit žloutek od bílku bez zbytečných nehod

Nesprávným oddělením si můžete pokazit celý moučník
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
20. října 2020 08:59 / Pixabay
  0   0
Oddělit žloutek od bílku bývá někdy o nervy. Představíme vám pár snadných fíglů, díky nimž to půjde doslova samo. A bez zbytečných nehod.

Pečení moučníků i dortů se bez vajec neobejde. Velmi často se tak v receptu setkáte s oddělováním žloutků od bílků. Někdy se však stane nehoda a v bílku vám snadno může ulpět kus žloutku. A tím pádem máte po dokonale vyšlehaném sněhu. Zkuste však příště vyzkoušet některý z následujících fíglů.

Klasika

Nejenom naše babičky, ale i současné hospodyňky se stále řídí starou osvědčenou klasikou. Syrová vejce v polovině rozklepnou o ostrou hranu šálku nebo nože. Palci pak oddělí skořápky od sebe a obsah přelévají z jedné do druhé, dokud bílek nevyteče do misky. Profíci to dokonce zvládnou pomocí jedné ruky. Žloutek prostě zachytí do dlaně. Ovšem právě při těchto úkonech se stává nejvíce nehod. 

S trychtýřem

Máte doma obyčejný trychtýř? Ten vám skvěle může pomoci při oddělování vajíček. Stačí do něj vejce opatrně vyklepnout a lehkými krouživými pohyby nechejte bílek volně protéct dolů. Žloutek pak přeneste do misky.

Trik s PETkou

Tento fígl je velmi jednoduchý a opravdu funguje. Vejce rozklepněte a celý jeho obsah vyklopte do misky. A to včetně žloutku. Poté si vezměte čistou PET láhev, lehce ji stiskněte a hrdlo přiložte nad žloutek. Potom stisk povolte a tlak vtáhne žloutek velmi snadno do láhve. Pak jej opět přesuňte tam, kam potřebujete.

Stačí i lžíce

Poměrně snadný způsob oddělení žloutku od bílku je pomocí lžičky. Celé vejce rozklepněte do misky, lžičkou jednoduše podeberte žloutek, chvíli nechejte odkapat přebytečný bílek a máte hotovo. Máte-li doma děrovanou lžíci, kterou používáte například na noky, vyklepněte vejce na ni. Bílek dírkami za pár vteřin proteče a vám zůstane jenom čistý žloutek. Nezapomeňte, že základem úspěchu je používat čerstvá vejce. Jak je zaručeně poznat, jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu