Jak v noci neupadnout na schodech? Chce to nepodcenit malou drobnost

 Tipy a inspirace 
19. září 2018 07:34 / Marie Popelková
  0   0
📷
7 fotografií v galerii
Vhodné osvětlení změní i vhled vašeho schodiště Depositphotos
Během dne nám zajistí bezpečnost na schodech denní světlo. Cítíme se na nich stejně jistě ale i v noci? Schodiště se řadí k nejnebezpečnějším prvkům v domácnosti a žádá si speciální osvětlení. Nepodceňujte jej především tehdy, pokud s vámi žijí pod jednou střechou starší lidé nebo děti.

Celá řada domácích úrazů se stane na schodech. Častou příčinou je přitom nedostatečné osvětlení. Litovat mohou všichni, kteří se snažili na schodišti prostorově ušetřit. Protože upadnout na schodech jen proto, že nebylo pořádně vidět na cestu, je přinejmenším hloupé. Řešení je jednoduché: více svítidel. Jaké pořídit?

Stropní svítidlo nestačí

Záleží pochopitelně na tom, jak je vaše schodiště dlouhé. Jedno závěsné svítidlo, které by ještě navíc překáželo při chůzi po schodech, ale určitě není vhodné. Využít jej můžete pouze v případě, že máte v domě opravdu vysoké stropy. I tak je velká pravděpodobnost, že si s ním na všechny stupně nevystačíte.

Ideální je senzor pohybu

Dobrou službu mohou v rodinném domě prokázat orientační svítidla. Řadí se mezi nepřímé osvětlení, tzn. že svítí s nízkou intenzitou celou noc, nebo se zapnou v okamžiku, kdy senzor zaznamená na schodišti pohyb. Není proto nutné mít obavy, že byste za energie zaplatili majlant. Častým řešením bývají úsporné LED diody.

Energie uspoří LED

Velmi oblíbená jsou také nástěnná LED svítidla. Snadno se instalují, jsou odolná, navíc mají nízkou spotřebu. Nemusíte se bát, že by vás při chůzi zbytečně osvětlovala. Obyčejně jsou namířena dolů nebo do boku. Lze si vybrat dokonce i barvu osvětlení - od modré, červené až po zelenou.

Moderní svítící pásky

Moderní variantu představují LED pásky, které je možné umístit po jednotlivých úsecích nebo dokonce na každý stupeň. S nimi nemusíte být obavy, že byste v noci šlápli do prázdna. LED pásky jsou opatřeny samolepící vrstvou, lze je libovolně přizpůsobit délce schodu. Prodávají se dokonce stmívatelné. Pokud nechcete řešit potíže s transformátorem, investujte do takových pásků, jejichž setu je trafo součástí.

Náš tip:

Mějte na paměti, že vhodné osvětlení se kromě bezpečnosti podepíše i na vzhledu vašeho schodiště. Můžete jej tak v interiéru povýšit na mnohem vyšší level. Aby schodiště dobře sloužilo, je třeba dodržet i ergonomická pravidla, přečtete si zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu