Botník může mít mnoho podob. Víme, na co je dobré pamatovat při jeho výberu

 Interier 
14. září 2018 08:10 / Marie Popelková
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Botník pomáhá udržet pořádek v předsíni Shutterstock
Botník by měl být důležitou součástí každé předsíně a podle toho by každý člověk měl věnovat pozornost jeho výběru. O předsíni se říká, že je vstupní bránou do bytu a nevzhledně poházené boty moc dobrou vizitku nedělají.

Je bez diskuze, že botník vám pomůže udržet v předsíni pořádek. Jenže otázkou je, jaký botník vybrat. Na trhu existuje nepřeberné množství typů. Pokud se chystáte nějaký pořídit, vždy berte v potaz, jak vaše předsíň vypadá. A to nejen po vzhledové stránce, ale hlavně po té prostorové. Důležitým kritériem při výběru botníku ale nejsou jen rozměry, ale také způsob uložení bot, materiál, rozměry a samozřejmě cena.

Na co je dobré pamatovat:

  • Boty se nesmí v botníku mačkat.
  • Botník by neměl být plně uzavřen.
  • Botník by měl být dobře odvětraný.
  • Neukládejte do botníku mokrou nebo špinavou obuv.
  • Vyplatí se mít v botníku zásuvku (např. na krémy na boty, hadříky, tkaničky) a háček pro lžíci na obouvání.
  • Pokud chcete mít předsíň vybavenou v jednotném stylu, pořiďte si předsíňovou sestavu.

Velikost předsíně

Máte malou předsíň nebo bydlíte v paneláku? I do malých chodeb se dá pořídit praktický botník. Pokud šetříte každé místo ve své předsíni, budou pro vás vhodné botníky s výklopnými zásuvkami. Tento typ botníku šetří prostor a umožňuje snadný přístup k botám. Výklopný systém funguje tak, že zásuvku otevíráte směrem k sobě. Musíte ale počítat s tím, že tento typ je vhodný pouze pro uložení nižších bot (vyšší se do zásuvky nevejdou). Do malých bytů se hodí například praktický otočný botník, který si můžete i sami vyrobit - jak na to, se dozvíte zde.

Pokud jste početná rodina a potřebujete schovat velké množství bot, budou pro vás vhodnější klasické policové skříňky nebo skříně. Výhodou tohoto typu botníku je možnost uskladnění bot o různých výškách. Jsou navíc hygienické, jelikož zajišťují botám náležité odvětrání. Naopak nevýhodou jsou vyšší nároky na místo (zejména hloubku).
 
Jestliže máte doma malé děti nebo pokud si rádi při obouvání sednete, poohlédněte se po lavici s policemi nebo nižší skříňce. Nízký botník vám sice neschová velké množství bot, ale můžete ho využít jako sedací prostor při obouvání.

Materiál

Při výběru botníku musíte zohlednit i materiál, ze kterého je tento kousek nábytku vyroben. Každý má něco do sebe.

Levné botníky z lamina nebo dřevotřísky se snadno udržují (stačí, když je přetřete vlhkým hadříkem) a jsou barevně stálé. Pro dostatečnou pevnost a stabilitu by měly být silné nejméně 1,8 cm. Neměli byste však do nich vkládat vlhké boty, hrozí, že hrany nábytku nasáknou a nabobtnají (týká se to hlavně botníků, u kterých je hrana ošetřena pouze papírovou páskou). Lepší jsou botníky s ABS hranou, na kterých je nalepena plastová páska.

Mnohem odolnější jsou kovové botníky, které rovněž ošetříte vlhkým hadříkem.

Botníky z dřevěného masivu působí luxusně a jsou příjemné na dotek. Jejich dalším bonusem je vůně dřeva a typické zabarvení, které se však časem může měnit v závislosti na použitém druhu dřeva (např. borovice se může zabarvit do červených odstínů, smrk do šedých).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Těchto dvanáct jídel pleť skutečně nesnáší. Raději se jim vyhýbejte

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu