Koupili jste starší dům či byt? Toto je první, co musíte vyměnit!

Přípojné hadičky mohou způsobit obrovské škody
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
11. září 2018 10:30 / Shutterstock
  9   17
Možná vás překvapí, že první, co byste měli vyřešit po zakoupení staršího bytu či domu je věc za pár desetikorun. Uvidíte, že to ale není vůbec zbytečné.

Když kupujete starší byt či dům, máte jistě různé představy o tom, co s ním budete chtít podniknout. Plánujete možná rozsáhlé rekonstrukce, možná se těšíte z toho, že je všechno hotovo a stačí se nastěhovat. Na jedno byste ale neměli zapomenout. Vyměnit hadičky vedoucí k umyvadlu, dřezu a toaletě. Pak by totiž byly různé opravy, které byste zvládli třeba podle článku zde, úplně zbytečné.

Důvod

Důvod výměny je prostý. Hadička na svém místě je už poměrně dlouho. Možná je dokonce ještě staršího typu, který byl hodně náchylný k praskání. Někdy jsou hadičky jen plastové bez opředení. Tak či tak, jde o prvek, který může snadno prasknout a důsledky havárie jsou katastrofální. Voda je tam pod plným tlakem, takže prasklá hadička znamená obrovské škody na vašem novém majetku, ale také obrovská náklady za vodu. I kdyby velkou část všeho zaplatila pojišťovna, přece je lepší, když se takovému neštěstí vyhnete.

Při nákupu

Při nákupu nové hadičky je potřeba jen vědět, jaké zakončení má být na jejích jednotlivých koncích. Liší se totiž velikost převlečné matice i to, zda je hadička opatřena převlečnými maticemi na obou koncích, nebo zda je prodlužovací. Důkladně si prohlédněte stávající hadičky a vyrazte na nákup. Hadičky se často prodávají bez obalu. Překontrolujte proto, zda je na obou stranách potřebné těsnění.

Výměna

Prvním krokem je zastavení přívodu vody. K demontáži i montáži použijte klíč příslušného rozměru. Pokud nemáte, můžete použít i univerzální kleště. V tom případě postupujte opatrně, abyste příliš nepoškodili vnější stranu převlečné matice. Jde ale spíš o věc pohledovou, na funkčnost nějaký ten šrám nemá vliv. Montáž je poměrně jednoduchá a zvládnete ji sami. Když potom opět pustíte vodu, překontrolujte, zde někde něco nekape. Pokud je třeba, dotáhněte spoj.

Petr Vlach | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Nebezpečí zemětřesení a tsunami je mnohem vyšší, než předpovídaly současné odhady

Tech

Bezdrátové nabíjení není žádná novinka. Jde o technologii starou 130 let

Dům a zahrada

Sázení stromků nejen na jaře či na podzim. Jak na to i v průběhu roku

Zavřít reklamu