Využíváte veřejnou síť wi-fi? Na tohle si dejte pozor
Bezplatný bezdrátový přístup k internetu je k dispozici na mnohých místech – v restauracích, hotelech, na letištích, ve veřejných prostorech, dopravních prostředcích a dokonce už i na některých zastávkách hromadné dopravy či na náměstích. Jak moc nás může volné připojení ohrozit?
Není to úplně zadarmo
Připojení zdarma se jeví jako výborná alternativa k datovému připojení. Jenže za data v mobilu tvrdě platíme, tak proč si je zbytečně „plácat“, když se můžeme na svém přístroji připojit úplně zadarmo? Je nutné si uvědomit, že místa, kde je dostupné wi-fi připojení bez hesla, jsou doslova "prošpikována" řadou hrozeb.
Nebezpečí ve vzduchu
Aniž bychom byli příznivci Orwella, je nutno si uvědomit, že v kybernetickém světě nás může pořád někdo sledovat. Můžeme být odposloucháváni a dokonce se může někdo jiný dívat na to, jak zadáváme své složité heslo do internetového bankovnictví. A to všechno "na dálku". Pokud se tedy k veřejné síti připojíme, pak je třeba dělat všechno tak, jako by nás opravdu někdo další sledoval. Chtěli byste takovému člověku prozradit svá hesla, říkat intimní záležitosti nebo mu ukazovat své firemní emaily? Myslete na to, až se příště do veřejné sítě přihlásíte.
Neodkrývejte se
Tím, že se přihlásíte do veřejné wi-fi sítě, tak dáváte všem okolo najevo, že si mohou bez obav prohlédnout všechno, co máte v mobilu. Kdo to opravdu umí, je schopen nabourat se do vašich emailů, fotek nebo si přečíst číslo vaší kreditní karty, máte-li ho v mobilu uložené. Pro nechráněné nebo jen minimálně šifrované veřejné sítě totiž platí, že veškerou internetovou aktivitu může s minimální investicí v řádu stokorun a bez nějakých nároků na hackerské dovednosti kdokoli odposlouchávat, aniž byste o tom věděli.
Používat či nepoužívat?
Veřejnou wi-fi síť pochopitelně můžete využít, ale je potřeba myslet na všechna rizika a být obezřetný. Připojený „chytrý mobil“ je totiž vstupní branou k mnoha citlivým informacím. Většina lidí pojmy jako HTTPS, šifrování nebo certifikát vůbec nezná, takže se ve veřejné síti v nákupním středisku klidně přihlásí do svého internetového bankovnictví – připojí se k síti a zadají adresu své banky. Útočník v té chvíli může podstrčit podvodnou přihlašovací stránku, uživatel nevěnuje pozornost tomu, že u adresy není symbol zámečku a klidně zadá své údaje.
Následky mohou být pochopitelně citelné. Nemusí jít zrovna o extrém, kdy útočník vyčistí bankovní konto. Ona i zcizená identita pro přihlašování do různých služeb, her, nebo citlivé fotografie v nepovolaných rukou udělají své. Buďte proto obezřetní a používejte mobil i připojení s rozumem. A pokud to je jen trochu možné, veřejnému připojení zdarma se raději vyhýbejte. Případně si pořiďte dostupný internet na mobilu a do veřejné sítě se vůbec nemusíte přihlašovat.