Jak vybrat správnou ledničku?

 Technika 
23. července 2017 08:34 / Marie Popelková
  4
📷
4 fotografie v galerii
Moderní lednice mají asi třetinovou spotřebu oproti patnáct let starým spotřebičům. Shutterstock
Ze statistiky vyplývá, že lednici vlastní každá domácnost, ale pouze 10 procent ledniček je mladších tří let. Průměrné stáří tohoto spotřebiče v českých domácnostech je 15 let. Za tu dobu šel ale vývoj velmi dopředu. Dnešní lednice jsou v prvé řadě úspornější, ale nabízejí i celou řadu dalších výhod. Jak vybrat tu správnou?

Typy lednic

V obchodech se setkáte se třemi hlavními typy chladniček. Samostatné ledničky, oblíbené modely kombinované s mrazákem a tzv. americké ledničky. Většina zákazníků volí kombinovanou ledničku s mrazákem, protože má velmi úsporný provoz z hlediska spotřeby i zabraného místa.

Samostatná lednička bez mrazáku je spíše raritou. Hodí se hlavně tam, kde nestačí místo pro umístění vysoké chladničky kombinované, své uplatnění však najde i jako vinotéka.

V poslední době je módní tzv. americká chladnička s dvoukřídlými dvířky, kde chladicí a mrazicí části jsou umístěny vedle sebe. Americká lednička vypadá efektně, její obsah je na dosah ve výši očí, navíc obvykle nabízí výrobník ledu, tvorbu ledové tříště nebo čepování chlazených nápojů přímo z prostoru dveří. Je však třeba počítat s tím, že tato lednice je náročná na prostor, a tak se hodí spíše do velkých kuchyní – už jen do dveří se musí vejít. Také spotřeba je v průměru o něco vyšší než u klasických lednic.

Jak velkou ledničku potřebujete?

Důležitý je samozřejmě počet členů domácnosti. Průzkumy ukazují, že na jednu osobu by měl prostor chladničky činit 50 až 70 litrů, plus dalších 20 litrů v mrazničce. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodná chladnička o objemu alespoň 200 litrů a mrazákem o objemu 60 - 70 litrů. Chladicí prostor by měl být využit alespoň ze 70 %, jelikož chladit prázdný prostor je nehospodárné. Za každých nevyužitých 10 litrů objemu chladničky se roční spotřeba elektřiny zvýší až o 20 kWh, což činí téměř o tisíc korun navíc.

Vestavné, nebo volně stojící?

Zakomponování lednice do kuchyňské linky je praktické a vzhledově elegantní. Z hlediska spotřeby energie není mezi vestavnou a volně stojící příliš velký rozdíl.

V úsporné třídě A (a lepších) dosahuje spotřeba energie u obou typů od  0,3 do 0,8 kWh/den, což činí cca 3,5 - 7,5 tisíce Kč za 5 let provozu. Jediný rozdíl je v pořizovací ceně, která je u vestavných ledniček o třetinu až polovinu vyšší.

Energetická (ne)náročnost

Ledničky jsou v provozu v podstatě nepřetržitě, a proto by měl být údaj o energetické náročnosti spotřebiče jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru. Moderní ledničky a mrazáky kategorie A++ zvýšily svou energetickou účinnost, a mají asi třetinovou spotřebu oproti patnáct let starým spotřebičům. Je dobré vědět, že ty nejúspornější chladničky se pyšní spotřebou pouhých 0,3 kWh za den, což při průměrné ceně za elektřinu činí necelé 2 Kč denně.

Mrazicí výkon

Důležitou veličinou je také mrazicí výkon, který udává, kolik kg čerstvých potravin je váš mrazák schopen zamrazit během 24 hodin. Obvykle natrefíte na mrazáky s mrazicím výkonem od 2 do 33 kg/24 h. U samostatných mrazáků (vhodných pro velké rodiny a hospodářství) mrazící výkon dosahuje i více než 40 kg/24 h.

Hlučnost

Vlastníci starších lednic vědí, jak může hlučná lednice znepříjemnit život. Proto při výběru nového spotřebiče zohledněte i hlučnost. U nejmodernějších modelů se míra hlučnosti pohybuje dokonce pod hranicí normy, která činí 47 dB. Existují ale i chladničky s hlučností pod 30 dB. Hlučnost spotřebiče můžete ovlivnit i sami – umístěním do prostoru s tlumícími prvky (záclony, závěsy, koberce…).

Technologie a příjemné detaily

Současné chladničky nabízejí mnoho technických vymožeností, které pomáhají udržet jídlo déle čerstvé. Při ukládání syrového masa a masných výrobků či ovoce a zeleniny oceníte funkci nulové zóny s nižší teplotou, kde vydrží déle čerstvé i potraviny rychle podléhající zkáze, jako je sýr nebo salát. Standardem bývá i nenámrazový systém (No Frost) nahrazující starší automatické odmrazování. Hodit se může i antibakteriální ochrana potravin či systém zajišťující prodloužení doby čerstvosti ovoce a zeleniny.

Vnitřní uspořádání

Ideální je, pokud lednice nabízí variabilitu. Praktické jsou proto vyjímatelné police z tvrzeného skla. Jsou skoro nerozbitné a umožňují rozdělit prostor pro maximální využití.

Počítejte také s tím, že jednotlivé pachy v lednici by měly být pokud možno oddělené. Často se setkáte s tzv. neutrální zónou. Má dvojí využití: za prvé v této zásuvce potraviny neosychají a neztrácí tak rychle vitamíny, za druhé se jejich pach nedostane, kam nemá, případně je rovnou uhlíkovým filtrem zachycen.

Pár praktických rad

  • Neumisťujte chladničku blízko ke zdroji tepla, ani na příliš slunné místo, zvyšujete tím její spotřebu.
  • Lednička musí být kvůli cirkulaci vzduchu vzdálena ode zdi minimálně 2-3 cm.
  • Pohlídejte si správnou teplotu: v chladničce +5 °C, v mrazničce –18 °C. Při každém stupni navíc se spotřeba navýší o 6 %.
  • Nejúspornější je lednička při cca 70% zaplnění.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda