Nebojte se koberců! Mají své výhody

 Interier 
21. července 2017 07:45 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Koberec dotváří atmosféru Shutterstock
V moderních domácnostech koberců ubývá. Přitom mohou přinést mnoho pozitivního. Nejstarší koberec vznikl zřejmě před zhruba 5000 lety.

V dnešní nabídce podlah a krytin je obrovské množství materiálů a provedení. Mezi oblíbené druhy podlah patří dřevěné podlahy, parkety, laminátové podlahy, korkové podlahy, bambusové podlahy, vinylové podlahy nebo linoleum. Koberce se neprávem dostávají do pozadí. Mají přitom mnoho výhod.

Koberce přináší dobrou akustiku

Kusové koberce se pochopitelně dají otáčet a přemisťovat a díky tomu jsou flexibilní součástí interiérů. Navíc koberce pohlcují prach, zlepšují vnitřní klima, jsou pohodlné a příjemně teplé. Koberce navíc absorbují hluk, v pokoji je tedy lepší akustika. Tam, kde máte koberec, zvuky nerezonují o podlahu, strop a stěny. Koberce udrží v místnosti hodně tepla a nabízí nekonečnou škálu barev, dezénů a struktur. 

Opatrně na vysoký vlas

Čím hustší koberec si zakoupíte, tím vyšší zátěži odolá. Na druhou stranu dejte pozor na příliš vysokou výšku vlasu, protože se v ní mohou snadněji zachytávat nejrůznější nečistoty. Koberce mohou mít střižený vlas nebo smyčkový vlas. 

Technologie výroby

  • Vázané koberce vznikají upevňováním uzlíků z vlasových nití na podkladovou tkaninu. Ručně vázané koberce vznikají především v asijských zemích. Pomocí automatických strojů je napodobována metoda ručního vázání koberců. 
  • Vpichované koberce se vyrábí vpichováním vláken do základní tkaniny pomocí lepidel. Jedná se o velmi levné koberce, které jsou nenáročné na údržbu, ale poměrně málo kvalitní.
  • Všívané koberce dělíme na smyčkové, které jsou tvořeny smyčkami příze všitými do podkladové tkaniny a na koberce s řezaným vlasem.
  • Pravděpodobně nejkvalitnějším typem koberců jsou koberce tkané, které mohou být, podobně jako vázané koberce, tkány ručně nebo strojově.
  • Existují také chemicky pojené koberce, které vznikají lepením různých vlákenných materiálů na podkladovou textilii.

Hlavní nevýhody

Koberce zadržují prach a nečistoty. Nejsou vhodné pro alergiky, protože jsou pórovitým materiálem s trvalým výskytem roztočů. Některé firmy ale nabízí i koberce pro alergiky. Aby koberec dlouho vydržel, je potřeba věnovat mu péči. Důležité je pravidelné vysávání, občas také hloubková očista a strojové čištění.

Není pravda, že koberce je nutné před prvním vysátí ušlapat. Vůbec to neplatí u vlněných koberců. Dokonce i kvalitní perské koberce se mohou luxovat od prvního dne. Nevýhodou koberců jsou také skvrny případně i zápach od kouře, který pohlcují. Jsou také náchylnější na opotřebení a vznikají na nich časem nevzhledná prošlapaná místa či fleky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod