Zapáchající šaty namočte do octa

Někdy nepomůže ani opětovné praní a důsledné vyfoukání.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
14. července 2017 09:25 / Shutterstock
  4   0
Trápí vás nepříjemný pach vycházející z některých kousků v šatníku? Větrání ani opakované praní obvykle nepomůže. Je potřeba zasáhnout razantněji a použít kyselou prací lázeň. Při ní se do přihrádky na prací prášek nalije ocet.

Nenechávejte prádlo dlouho mokré

Některé oblečení dokáže hospodyňky pořádně potrápit a ani přes veškerou snahu nevoní. Pokud oděvy zapáchají po vyprání, pak jste je zřejmě nechali příliš dlouho mokré, případně jste je prali na příliš nízkou teplotu a v malém množství vody. V tomto případě stačí prádlo vyprat znovu a nechat ho řádně vysušit na čerstvém vzduchu. 

Vyčistěte pračku 

Vyplatí se také zkontrolovat pračku. Automatky plněné zepředu jsou obzvlášť náchylné k zachytávání vlhkosti i růstu plísní. Občas je proto dobré vymýt pračku roztokem peruhličitanu nebo octa. Ocet přidávají některé hospodyňky do pracích programů zcela běžně. Zahubí veškerou plíseň a odstraní zápach. Hrnek octa se přidává přímo do těsnění bubnu s oblečením. Při běžném praní pak není vhodné používat příliš mnoho pracího prášku. Pokud se prášek dostatečně nevypláchne a přilne k oblečení, zvětší růst plísní a způsobí, že bude vaše oblečení zapáchat. Dalším zcela přirozeným čisticím prostředkem je jedlá soda. Vyzkoušejte dát hrnek běžné jedlé sody k oblečení během pracího programu. Pak použijte nejteplejší prací cyklus, co můžete. Pozor, ať se prádlo nesrazí! Dobře zvolte teplotu.

Použijte i sodu 

Prádlo můžete v sodě nebo octu jen částečně vymáchat. Třeba propocená místa na šatech můžete nechat přes noc politá naředěným octem nebo roztokem z jedlé sody. Pokud přes všechnu snahu oblečení stále zapáchá, řádně ho zasypte sodou a dejte na dva dny do igelitového sáčku. Pak sodu vyklepejte a oblečení případně ještě jednou přemáchejte. Soda a ocet najdou své využití také při čištění odpadu (nalijte do dřezu vařící vodu a nasypte sodu) nebo zatuchlé spižírny (vymyjte ji teplou vodou s octem).

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Pár tipů, jak udělat domov ekologicky přívětivější

Zavřít reklamu