Skleněné tvárnice oživí každý interiér
Skleněné tvárnice vymyslel britský vynálezce James Pennycuick. Luxfery se staly jedním z největších objevů století. V dobách minulých ale měly i pár nedostatků, například kvůli použití manganu při jejich výrobě se po delší době stalo to, že tvárnice začaly dostávat nepříjemnou fialovou barvu.
Vývoj jde ale naštěstí směrem kupředu, a tak se nedá dříve používaný materiál ani v nejmenším porovnávat s dnešními použitými hmotami. Kdysi se například používalo pouze bezbarvé sklo, dnešní doba přeje ale i barvám a decentním odstínům. Také povrchová úprava nabrala nový směr, a tak již tvárnice nejsou nevzhledné kusy skleněných krabic, ale velmi jemné, mistrovsky vypracované a dekorativní stavební materiály.
Spojování luxferů záleží na požadavku množství světla, kterého by mělo být dosaženo. Pokud je potřeba velké prosvícení, je třeba použít méně pojícího materiálu. To s sebou nese riziko menší pevnosti. Naopak v situaci, kdy si můžete dovolit světlo trochu ubrat, můžete použít větších spojů a dosáhnout tak opravdu pevného spojení. Novou vlnu zájmu o skleněné tvárnice ale přivolala nejen změna barev a tvarů. Asi největším tahákem se stalo využití skleněných tvárnic v souvislosti s úsporou energií.
Výhody skleněných tvárnic
- Přivádějí světlo do tmavých prostor. Vyzděním části stěny přirozeně osvětlíte třeba chodbu, garáž, suterénní sklep, předsíň nebo koupelnu.
- Jsou skvělým zvukovým izolantem, takže se využívají jako hlukové bariéry v interiéru i exteriéru (opláštění budov).
- Mají dobré tepelně-izolační vlastnosti.
- Technologické luxfery se dají použít tam, kde je nutná protipožární příčka, mají odolnost až 90 minut.
Dnes už nejsou luxfery využívány pouze pro prosvětlení garáží, sklepů a schodišť, ale čím dál více se s nimi architekti pouštějí do realizací vnitřních příček a sprchových koutů, ale lze je využít i jako zajímavý a exkluzivní interiérový doplněk. Luxferovou příčkou lze nahradit prakticky kteroukoliv nenosnou příčku nebo okenní otvor.
Tvárnice do interiéru i exteriéru
Tvárnice se z hlediska technologie výroby rozdělují na dvě skupiny – barvené ve hmotě a barvené v dutině. Luxfery barvené ve hmotě jsou vhodné jak do interiéru, tak do exteriéru. Tvárnice barvené v dutině se při výrobě navrtají v rohu a do dutiny se vstříkne barva. Jsou ale málo odolné vůči UV záření i mrazu, používají se proto pouze v interiéru.
Hra se světlem
Čiré tvárnice sice nejsou dokonale průhledné, ale jistý vizuální kontakt umožňují. Pokud chcete, aby do prostor nebylo vůbec vidět, je lepší se poohlédnout po tvárnicích satinovaných, propouštějí ale o něco méně světla. Zajímavé efekty vzniknou kombinováním lesklých a matných tvárnic, různých formátů anebo barev.