Jak se postarat o vaši zahradu v červenci

 Exterier 
06. července 2017 21:40 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
V červenci je už zahrada krásně rozkvetlá. Shutterstock
V červenci si každý zaslouží na zahradě trochu odpočinku, kdy se na lavičce v rozkvetlé a plodící oáze potěší z plodů své práce. 

V červeneci, který se pyšní statutem nejteplejšího měsíce v roce a zároveň je to měsíc přívalových srážek a průtrží mračen, se můžete těšit pohledem na bohatě kvetoucí zahrádku a lekníny v zahradním jezírku. Za péči, kterou jim musíte věnovat, se vám ovocné stromy a keře již v červenci odvděčí bohatou úrodou višní a dalších druhů drobného ovoce. V červenci, kdy máte poslední možnost sklidit jarní zeleninu, zaséváte její podzimní druhy.

Okrasné rostliny

Všechny okrasné rostliny v červenci uvítají zavlažování a přihnojování, v množství a složení hnojiva podle konkrétních potřeb. Kvetoucím rostlinám často chybí fosfor a draslík. Přihnojte je proto plným hnojivem, z organických jsou vhodné například slepičince (doma zkvašené či zakoupené v granulované či tekuté formě). A pomoci může i obyčejná banánová slupka. Je bohatá na draslík a pokud ji vpravíme do půdy v blízkosti rostlin či do květináčů, prospěje jim.
Pokud rosliny nejsou kyselomilné, vhodný může být i přídavek dřevěného popela). Okrasné květiny na zahradě porostou i bez přihnojování, to ale dokáže s jejich krásou a vitalitou divy.
Zvláštní péči byste měli věnovat růžím. Je pravý čas k jejich očkování a řízkování. Odstraňujte také jejich odkvetlé květy. Velkokvětým růžím odstřihněte květ i s dvěma horními listy a mnohokvěté zkrátíme těsně pod květenstvím. Růže musíte v tomto období chránit proti černé skvrnitosti listů a padlí.

Kvetoucí záhony

Jarní polštářové skalničky (floxy, tařičky, drobné karafiáty, štěničník, huseník), už odkvetly a jejich výhony nekontrolovaně rostou do všech stran. Teď je čas je ostříhat, pokud si chcete vypěstovat další sazenice, stačí výhony s zasadit do květináče nebo odkrytého pařeniště a přihnojit je na růst. Když nenajdete výhony s kořínky, stačí je dát do vody, za pár dnů kořínky pustí. V půdě pak rychle zakoření a na jaře je můžete přesazovat do skalky i na záhony. Co nejvíc kvete? Na skalce to budou ještě nízké kakosty, kterým stačí odstraňovat uvadající květy a ony nasazují další až do září. Do zvláštní květů vyrazí také netřesky. Počítejte s tím, že růžice, která vykvete, posléze odumírá, bude třeba ji tedy opatrně odstranit a dát tak rostlině prostor, aby prázdné místo zaplnila novým výhonem. Červenec je ovšem především čas kvetoucích záhonů trvalek i letniček. Abyste prodloužili kvetení, odstraňujte květy hned po odkvětu, vlčí bob, šalvěje, kuklíky, ostrožky, kopretiny, denivky, okrasné tabáky vám tak nasadí další poupata a budou ozdobou po celé léto. Cínie, kopretiny, vysoké kakosty, ostrožky, ale také třeba levanduli stříhejte v rozpuku poupat pro ozdobu pokojů, ve váze vydrží taková letní kytice dlouho a stříháním podpoříte nové kvetení.

Ovocná zahrada

V červenci nastává pravý čas pro sklizeň většiny druhů drobného ovoce. Očešte také višně. Při jejich sklizni je nevhodné vytrhávat se stopkou i pupenové lůžko. Stopku proto odstřihnete nůžkami tak, aby větve zůstaly obrostlé. O zbytky stopek, které později samovolně vypadnou, se již nemusíte dále starat. 

Jakmile sklidíte jahody, odstraníte šlahouny jahodníků, aby rostliny zbytečně nevysilovaly. Keříky je dobré ošetřit přípravkem proti houbám. Obdobnému postřiku se nevyhnete ani u angreštu a rybízu. Proti houbám chraňte také révu vinnou, kterou musíte navíc vyvazovat letorosty.

Další důležité práce:

  • Ovocné stromy za suchého počasí zalévejte sice méně často, ale o to vydatněji, aby se vláha dostala až ke kořenům.
  • Půdu kolem stromů kypřete a zbavte ji plevele.
  • Ze stromů odstraňte poškozené a zakrnělé plody.
  • Ovocné stromy ošetřujte proti mšicím, sviluškám, obalečům, padlí a fyziologické skvrnitosti.
  • Do předem připravených záhonů vysaďte nové jahodníky. Jejich kořeny ošetřte proti kořenovým plísním.
  • Očkujte podnože ovocných stromů.
  • Pravidelně sbírejte spadané a hnijící ovoce. V případě, že jej likvidujete v asanační jámě, zasypejte ho páleným vápnem.
  • Větve, které se těší velké úrodě, podepřete, aby nedošlo k jejich zlomení. Aby se větve neodřely, vložte mezi ně a podpěru gumovou podložku.

Zeleninová a bylinková zahrádka

Sklízíte hlávkový i kadeřavý salát. Možná už ani nevíte, co s ním, protože narostl všech najednou. Pro příště vyzkoušejte třeba druh, jehož listy se dají otrhávat postupně tři až čtyři týdny. Ředkvičky narostly, rychle tedy vysejte ještě další, do září stihnete ještě jednu úrodu. Sklízíte první mrkev, petržel, mladé bulvičky celeru nebo řapíkatý celer. Vysít můžete ještě odrůdy mrkve s krátkou vegetační dobou (Rondo, Tip top, Kráska Nectar F1). Pro podzimní sklizeň vysejte ředkev černou, letní salát, špenát, pekingské a čínské zelí, fenykl. U rajčat a okurek pečlivě každý den hlídejte vznik plísně a ihned zasáhněte postřikem na list a otrháním napadených listů. Stříhejte majoránku, šalvěj, petržel kudrnku, celerovou nať, kerblík, libeček, využijete je čerstvé, ale nezapomeňte si také nasušit zásoby na zimu. Bazalka potřebuje pravidelnou zálivku, pak vám keřík bude poskytovat čerstvé lístky až do prvních mrazů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky