Na co se zaměřit při výběru dřezu? Důležitý není jen vzhled

 Tipy a inspirace 
30. června 2017 07:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kuchyňský dřez by měl být dostatečně hluboký Shutterstock
Pro dobrý výběr dřezu je třeba znát několik rozhodujících parametrů. Pečlivě zvažte, jak by měl být dřez hluboký, z jakého materiálu i jak vysoko ho umístíte. I v době myček zůstává kuchyňský dřez hojně využíván.

Samostatné dřezy jsou obvykle využívány jen v prostornějších kuchyních, ale jsou ideálním řešením. Je však nutné mít pro ně zajištěno napojení na kuchyňské baterie i na kanalizaci.

Nebojte se výšky a šetřete si záda

Kuchyňský dřez by měl být především dostatečně prostorný. V ideálním případě by měl být umístěn mezi dvěma pracovními plochami, na které je možné odkládat nádobí. 
Pokud si chcete šetřit záda, nechejte si dřez zabudovat o něco výš, než zbytek pracovní desky. Ohýbat se do nízko umístěného dřezu je nepohodlné a nezdravé. 

Typy kuchyňských dřezů

Tvar zdaleka není jen estetickou záležitostí. Na trhu jsou nabízeny dřezy rohové, kulaté, celoplošné, ale také dvojdřezy, dřezy s vaničkou i s odkapem. Typ je zejména nutné vybrat podle prostoru, který v kuchyni máte. V každém případě se ale vyplatí vybrat dostatečně hluboký dřez, ideálně o hloubce 200 milimetrů, ale klidně i více.

Přesto, že v moderních kuchyních je již myčka nádobí samozřejmostí, hluboký dřez je výborným pomocníkem i při přípravě pokrmů. Pohodlně v něm scedíte těstoviny, opláchnete zeleninu nebo napustíte vodu. 

Vsaďte na kámen 

Dřezy z umělého kamene jsou stále oblíbenější nejen pro velký výběr různých designových provedení, ale také pro svou vysokou kvalitu a praktičnost. Jedná se většinou o směs křemičitých písků a žuly spojených akrylátem. Tento materiál je také díky speciálním povrchovým úpravám vysoce odolný vůči mechanickému poškození.

Nejdůležitějším kritériem je typ použitého pojiva a poté poměr mezi křemennými písky a tímto pojivem. Akrylátové granitové dřezy mají ve srovnání s granitovými dřezy na bázi polyesterového pojiva nepoměrně lepší fyzikálně-mechanické vlastnosti jako pevnost, stálobarevnost, odolnost proti nárazu, odolnost proti vrypu či odolnost vůči teplotním šokům.

Nevýhodou dřezů z umělého kamene může být nebezpečí uvolnění toxických látek z akrylátu při velmi vysokých teplotách nad 300 °C.

Díky jednolité struktuře nevzniká prostor pro plísně a bakterie usazující se v pórech kuchyňských spár. Dřezy z umělého kamene patří k nejhygieničtějším a nejkvalitnějším. Jsou ale poměrně finančně nákladné. Ještě dražší jsou kuchyňské dřezy z přírodního kamene.

Dokonalá keramika

Vhodnou variantou jsou keramické dřezy, které mají velmi podobné vlastnosti, jako granitové. Díky tomu, že keramický dřez je kompaktním jednolitým kusem bez spár, jde prakticky o bezporézní povrch. Díky tomu na dřezu neulpívají různé nečistoty a údržba je velice snadná.

Keramika je také velmi odolná vůči chemickým látkám a nárazům. Díky tomu, že se vypaluje při velmi vysokých teplotách (nad 1200 °C), nemusíte se bát poškození dřezu v důsledku například položení rozžhavené pánve na dřez.

Nerez pro nenáročné 

Nerezový dřez patří stále mezi nejoblíbenější u nás. Mezi výhody patří velká odolnost proti různým nástrahám v kuchyni (mastnota, kyselé prostředí, různé chemikálie, tvrdá voda). Nerez dále patří mezi nejhygieničtější materiály, protože do sebe nevsakuje pachy ani nečistoty.

Nevýhody nerezu spočívají v možnosti vzniku drobných deformací a u některých typů také poměrně jednoduchého mechanického poškození. Je dobré se nejen ujistit, že je dřez vyroben z nerezavějící potravinářské oceli, ale zároveň se přesvědčit, že na jeho výrobu byl použit materiál o dostatečné tloušťce.

Nutné je dřez správně zabudovat do pracovní plochy, aby nedocházelo k zanášení drobných netěsností. To platí také pro dřezy plastové a ocelové. Jsou levné a několik let zvládnou i dobře sloužit.  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná