Na co se zaměřit při výběru dřezu? Důležitý není jen vzhled

Kuchyňský dřez by měl být dostatečně hluboký
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
30. června 2017 07:11 / Shutterstock
  0   0
Pro dobrý výběr dřezu je třeba znát několik rozhodujících parametrů. Pečlivě zvažte, jak by měl být dřez hluboký, z jakého materiálu i jak vysoko ho umístíte. I v době myček zůstává kuchyňský dřez hojně využíván.

Samostatné dřezy jsou obvykle využívány jen v prostornějších kuchyních, ale jsou ideálním řešením. Je však nutné mít pro ně zajištěno napojení na kuchyňské baterie i na kanalizaci.

Nebojte se výšky a šetřete si záda

Kuchyňský dřez by měl být především dostatečně prostorný. V ideálním případě by měl být umístěn mezi dvěma pracovními plochami, na které je možné odkládat nádobí. 
Pokud si chcete šetřit záda, nechejte si dřez zabudovat o něco výš, než zbytek pracovní desky. Ohýbat se do nízko umístěného dřezu je nepohodlné a nezdravé. 

Typy kuchyňských dřezů

Tvar zdaleka není jen estetickou záležitostí. Na trhu jsou nabízeny dřezy rohové, kulaté, celoplošné, ale také dvojdřezy, dřezy s vaničkou i s odkapem. Typ je zejména nutné vybrat podle prostoru, který v kuchyni máte. V každém případě se ale vyplatí vybrat dostatečně hluboký dřez, ideálně o hloubce 200 milimetrů, ale klidně i více.

Přesto, že v moderních kuchyních je již myčka nádobí samozřejmostí, hluboký dřez je výborným pomocníkem i při přípravě pokrmů. Pohodlně v něm scedíte těstoviny, opláchnete zeleninu nebo napustíte vodu. 

Vsaďte na kámen 

Dřezy z umělého kamene jsou stále oblíbenější nejen pro velký výběr různých designových provedení, ale také pro svou vysokou kvalitu a praktičnost. Jedná se většinou o směs křemičitých písků a žuly spojených akrylátem. Tento materiál je také díky speciálním povrchovým úpravám vysoce odolný vůči mechanickému poškození.

Nejdůležitějším kritériem je typ použitého pojiva a poté poměr mezi křemennými písky a tímto pojivem. Akrylátové granitové dřezy mají ve srovnání s granitovými dřezy na bázi polyesterového pojiva nepoměrně lepší fyzikálně-mechanické vlastnosti jako pevnost, stálobarevnost, odolnost proti nárazu, odolnost proti vrypu či odolnost vůči teplotním šokům.

Nevýhodou dřezů z umělého kamene může být nebezpečí uvolnění toxických látek z akrylátu při velmi vysokých teplotách nad 300 °C.

Díky jednolité struktuře nevzniká prostor pro plísně a bakterie usazující se v pórech kuchyňských spár. Dřezy z umělého kamene patří k nejhygieničtějším a nejkvalitnějším. Jsou ale poměrně finančně nákladné. Ještě dražší jsou kuchyňské dřezy z přírodního kamene.

Dokonalá keramika

Vhodnou variantou jsou keramické dřezy, které mají velmi podobné vlastnosti, jako granitové. Díky tomu, že keramický dřez je kompaktním jednolitým kusem bez spár, jde prakticky o bezporézní povrch. Díky tomu na dřezu neulpívají různé nečistoty a údržba je velice snadná.

Keramika je také velmi odolná vůči chemickým látkám a nárazům. Díky tomu, že se vypaluje při velmi vysokých teplotách (nad 1200 °C), nemusíte se bát poškození dřezu v důsledku například položení rozžhavené pánve na dřez.

Nerez pro nenáročné 

Nerezový dřez patří stále mezi nejoblíbenější u nás. Mezi výhody patří velká odolnost proti různým nástrahám v kuchyni (mastnota, kyselé prostředí, různé chemikálie, tvrdá voda). Nerez dále patří mezi nejhygieničtější materiály, protože do sebe nevsakuje pachy ani nečistoty.

Nevýhody nerezu spočívají v možnosti vzniku drobných deformací a u některých typů také poměrně jednoduchého mechanického poškození. Je dobré se nejen ujistit, že je dřez vyroben z nerezavějící potravinářské oceli, ale zároveň se přesvědčit, že na jeho výrobu byl použit materiál o dostatečné tloušťce.

Nutné je dřez správně zabudovat do pracovní plochy, aby nedocházelo k zanášení drobných netěsností. To platí také pro dřezy plastové a ocelové. Jsou levné a několik let zvládnou i dobře sloužit.  

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egypt po letech otevřel Lomenou pyramidu. Její stavbu provázely problémy se statikou

Tech

Proměna odvětví zákaznické podpory díky UI a chatovacím botům

Dům a zahrada

Chcete zamrazit houby? Tak pozor na častou chybu, kterou můžete ohrozit své zdraví

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu