Péče o matraci

 Interier 
24. června 2017 21:03 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Správnou péčí můžeme prodloužit její životnost a zachovat plně její funkce. Shutterstock
Spánkem trávíme až třetinu dne a proto je velmi důležité, mít nejen pohodlnou, ale také čistou postel. Koupě kvalitní matrace je sice důležitá, ale pokud se o ni nebudeme starat, ke kvalitnímu spánku nám vůbec nepomůže.

Stejně jako náš byt, auto a oblečení, i matrace potřebuje zvláštní péči. Když se o ni nebudete řádně starat, může se snadno stát, že přijdete o její výhody. Jak se tedy o matraci co nejlépe starat?

Pravidelné otáčení a větrání

Vzhledem k tomu, že každý z nás má jinou spací polohu a naše tělo neroznáší váhu rovnoměrně, může dojít k tomu, že se matrace v určitých místech proleží více a jinde zase méně. Podobně působí také pot, který ve styku s matrací může způsobit deformaci či dokonce plíseň a prostředí vhodné pro roztoče. Důležité je tedy matraci pravidelně větrat a otáčet. Nejen otočit ji na druhou stranu, ale také zaměnit polohu nohou a hlavy. Obvykle se doporučuje takto postupovat alespoň 1x za měsíc. Nesmíte však matraci otáčet bezprostředně po delším použití, protože je potřeba, aby matrace nejprve zcela vyschla. Stejnou pozornost je třeba věnovat i ložnímu prádlu a povlečení. Není řešení obléct si pyžamo naruby, ale pravidelně lůžkoviny větrat a prát na vyšší teplotu. Roztoči, kteří v prádle žijí, způsobují různé nemoci a alergie. Pyžamo tedy ráno neschovávejte pod polštář, ale dejte jej vyvětrat na balkon nebo ohřát na topení!

Vysávání matrace

Je dobré ji pravidelně vysávat, abychom se zbavili prachu. Pokud jste alergici, je vhodné vybrat si matraci s nelepeným jádrem. Vrstvy můžete jednoduše oddělit a vysát každou zvlášť. 

Fleky, špína a usazeniny

Prostěradlo sice zakryje to nejhorší, ale nikomu určitě není příjemné mít na matraci staré fleky. I nová matrace potom může působit značně nevábně. Náhody se stávají, a skvrny od vína, kávy, čaje nebo jídla jsou každodenní realitou. Většina moderních matrací by měla mít snímatelný povlak pratelný alespoň na 50°C. Díky tomu se můžete zbavit nejhoršího, a ušetřit si tak pohled na nevábný výsledek každodenních nehod a náhod. Povlak perete i z toho důvodu, abychom zamezili přemnožení roztočů a jiných škůdců, kteří běžně v našem ložním prádle žijí. Netřeba panikařit – roztoči v prádle jsou pro nás zcela neškodní, ale v případě, že máte podrážděné sliznice nebo trpíte alergiemi, je dobré se vyhnout zbytečně probdělým nocím.

Rošt jako ochránce našeho komfortu

S hitem zdravotních matrací přichází také potřeba mít co nejkvalitnější rošt. Ptáte se, co je na tom? No, určitě to není jen tak. Takový kvalitní rošt může naší matraci přidat i několik dalších let k dobru. A k čemu především slouží?
Většina lidí intuitivně odpoví pružení, a mají pravdu. Matrace, která je denně vystavena velkým tlakům, má díky podpoře v roštu lepší šanci uchovat si dobrý anatomický tvar bez zbytečných proleženin a nerovností. Pevný deskový rošt není ideální volba právě kvůli minimálnímu pružení, a samozřejmě také odvětrávání. U moderních matrací už samozřejmě nehrozí, že by vám začaly v důsledku všedního používání plesnivět, nutno ovšem podotknout, že v extrémních podmínkách to nastat může, a především – nemusíte si toho ani všimnout. Ideální jsou rošty lamelové, s větším počtem lamel (mezi lamelami by neměly být větší mezery, než 5cm) s řádným odpružením. Rošt si můžete vyzkoušet zatlačením na lamely – tak snadno poznáte, jak reaguje na tlak.

Péče matracový potah

V potahu matrace se za roky užívání usadí velké množství nečistot. Potah by se měl prát pravidelně 1x za ½ roku. Údržba potahu spočívá v pravidelném praní, čištění a vysávání. Je třeba se řídit symboly uvedenými na každém potahu. Většina potahů je snímatelných, opatřených zipem. Díky němu potah rozdělíte na 2 části, lze je tedy prát odděleně. Nepoužívejte aviváž. Potah, který neobsahuje paměťovou pěnu, lze dát do sušičky. Potahy s podílem polyesteru schnou nejrychleji, zatímco potahy s vyšším obsahem bavlny potřebují na vyschnutí delší dobu. Vždy je důležité nechat potahy řádně vyschnout, aby se zabránilo vzniku plísní.

Matracový chránič

Také doporučujeme koupit matracový chránič. Nejen, že se jím prodlouží  životnost potahu a matrace, ale chránič také slouží jako další klimatizační vrstva a funguje jako termoregulace. Je tedy vhodný pro zákazníky se zvýšenou potivostí. Matracový chránič se dá vyvařovat na 95st.C, tím se zničí většina roztočů. Je tedy vhodné, aby jej používali hlavně alergici. Používání matracového chrániče se zajistí komfort Vašeho spaní.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47