Čištění nerezi bez šmouh

Nerez je jedním z nejodolnějších materiálů, který se hodí k mnoha domácím i průmyslovým účelům.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Interier 
22. června 2017 19:05 / Shutterstock
  1   3
Jednoduché tvary, maximální funkčnost, dlouhá životnost, spolehlivost a vysoká estetická úroveň. To jsou všechno klady, které povyšují nerezové doplňky na vítané pomocníky, ale i ozdobu každé domácnosti.

S nerezovými spotřebiči je to podobné jako s kuchyňskými dvířky ve vysokém lesku – otisky se na nich objevují, ale vyčistit je bývá poměrně snadné. Tedy když víte, jak a čím na to.

Na drátěnku zapomeňte!

Hned z kraje bychom měli upozornit, že skutečným nebezpečím pro nerezové spotřebiče jsou suché i tekuté písky, o drsných houbičkách nebo drátěnkách ani nemluvě. Všechny tyto prostředky zanechávají na kovovém povrchu nesmazatelné stopy v podobě jemných škrábanců, kterých se už nikdy nezbavíte. Šetrné jsou naopak hadříky z čisté bavlny nebo z mikrovlákna - takzvané švédské utěrky.

Saponát odstraní mastnotu

Pokud je sporák umaštěný a je na něm připálená a zaschlá špína, nemusíte ho násilím drhnout. Stačí, když si při mytí nádobí vzpomenete a nečistoty omyjete jemnou houbičkou namočenou v saponátu, případně je necháte trochu odmáčet, aby lépe pustily.

Stejně tak saponátem můžete omýt i ostatní části sporáku jako různé úchyty a dveře trouby, které jsou běžně umaštěné, jak se neustále otevírají a zavírají špinavýma rukama. Rozhodně ovšem nepoužívejte žádné tekuté písky a abrazivní čistidla, těmi byste sporák nenávratně poškrábali.

Speciální pěny a spreje

Obvykle u nerezového sporáku nebojujeme jen s velkými nečistotami, ale především s otisky prstů a šmouhami. Ty nám na sporáku může zanechat i nevhodný čisticí prostředek. Na jejich odstranění je nejlepší pořídit si speciální pěnu nebo sprej, které běžně seženete v drogerii, případně vám poradí v prodejně, kde spotřebič pořizujete. Sprej nastříkáte na dané místo a jemně ho rozetřete hadříkem. Tím sporák získá zároveň i ztracený lesk. Stejný je postup i s pěnou, která má ovšem tu výhodu, že nestéhá ani z kolmých stěn, takže se s ní lépe pracuje. 

Nakoukněte do spíže

Není třeba utrácet zbytečně za klasické přípravky, protože se pomocníci najdou i u vás ve spíži. Nejlepším odmašťovačem je jedlá soda, kterou smícháte s vodou. Vznikne vám velmi šikovná kašička, která si poradí s větší špínou a funguje na připečené zbytky.
Ani na starý dobrý ocet nemůžeme zapomenout. Poradí si s úklidem i tentokrát. Stačí do něj namočit hadřík, přejet flekaté místo, a pak vyleštit suchou papírovou utěrkou.
POZOR!!! Sůl bývá při čištění velmi dobrým pomocníkem, na nerez ji ale v žádném případě neberte. I ady hrozí riziko poškrábání.

Dokonalý lesk

Pro takový efekt platí jedno pravidlo. Nikdy povrch nenechávejte mokrý. Vždy ho otřete suchou papírovou utěrkou. Pokud máte nerez s povrchovou úpravou (broušení či kartáčování), pak pamatujte, že tahy hadrem či měkkou houbičkou by měly být ve směru těchto linií. V žádném případě se nesnažte plochu rozleštit kroužením.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Venuše skrývala po celá desetiletí ve svých toxických oblacích obrovskou vlnu

Tech

Aplikace, které byste měli ze svého mobilu vymazat

Dům a zahrada

Posuvné dveře do pouzdra vám v bytě ušetří místo

Zavřít reklamu