Čištění nerezi bez šmouh

 Interier 
22. června 2017 19:05 / Marie Popelková
  3
📷
2 fotografie v galerii
Nerez je jedním z nejodolnějších materiálů, který se hodí k mnoha domácím i průmyslovým účelům. Shutterstock
Jednoduché tvary, maximální funkčnost, dlouhá životnost, spolehlivost a vysoká estetická úroveň. To jsou všechno klady, které povyšují nerezové doplňky na vítané pomocníky, ale i ozdobu každé domácnosti.

S nerezovými spotřebiči je to podobné jako s kuchyňskými dvířky ve vysokém lesku – otisky se na nich objevují, ale vyčistit je bývá poměrně snadné. Tedy když víte, jak a čím na to.

Na drátěnku zapomeňte!

Hned z kraje bychom měli upozornit, že skutečným nebezpečím pro nerezové spotřebiče jsou suché i tekuté písky, o drsných houbičkách nebo drátěnkách ani nemluvě. Všechny tyto prostředky zanechávají na kovovém povrchu nesmazatelné stopy v podobě jemných škrábanců, kterých se už nikdy nezbavíte. Šetrné jsou naopak hadříky z čisté bavlny nebo z mikrovlákna - takzvané švédské utěrky.

Saponát odstraní mastnotu

Pokud je sporák umaštěný a je na něm připálená a zaschlá špína, nemusíte ho násilím drhnout. Stačí, když si při mytí nádobí vzpomenete a nečistoty omyjete jemnou houbičkou namočenou v saponátu, případně je necháte trochu odmáčet, aby lépe pustily.

Stejně tak saponátem můžete omýt i ostatní části sporáku jako různé úchyty a dveře trouby, které jsou běžně umaštěné, jak se neustále otevírají a zavírají špinavýma rukama. Rozhodně ovšem nepoužívejte žádné tekuté písky a abrazivní čistidla, těmi byste sporák nenávratně poškrábali.

Speciální pěny a spreje

Obvykle u nerezového sporáku nebojujeme jen s velkými nečistotami, ale především s otisky prstů a šmouhami. Ty nám na sporáku může zanechat i nevhodný čisticí prostředek. Na jejich odstranění je nejlepší pořídit si speciální pěnu nebo sprej, které běžně seženete v drogerii, případně vám poradí v prodejně, kde spotřebič pořizujete. Sprej nastříkáte na dané místo a jemně ho rozetřete hadříkem. Tím sporák získá zároveň i ztracený lesk. Stejný je postup i s pěnou, která má ovšem tu výhodu, že nestéhá ani z kolmých stěn, takže se s ní lépe pracuje. 

Nakoukněte do spíže

Není třeba utrácet zbytečně za klasické přípravky, protože se pomocníci najdou i u vás ve spíži. Nejlepším odmašťovačem je jedlá soda, kterou smícháte s vodou. Vznikne vám velmi šikovná kašička, která si poradí s větší špínou a funguje na připečené zbytky.
Ani na starý dobrý ocet nemůžeme zapomenout. Poradí si s úklidem i tentokrát. Stačí do něj namočit hadřík, přejet flekaté místo, a pak vyleštit suchou papírovou utěrkou.
POZOR!!! Sůl bývá při čištění velmi dobrým pomocníkem, na nerez ji ale v žádném případě neberte. I ady hrozí riziko poškrábání.

Dokonalý lesk

Pro takový efekt platí jedno pravidlo. Nikdy povrch nenechávejte mokrý. Vždy ho otřete suchou papírovou utěrkou. Pokud máte nerez s povrchovou úpravou (broušení či kartáčování), pak pamatujte, že tahy hadrem či měkkou houbičkou by měly být ve směru těchto linií. V žádném případě se nesnažte plochu rozleštit kroužením.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu