Víte, jak správně olejovat dřevěné podlahy?

 Interier 
14. června 2017 07:24 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Olej nechá na podlaze vyniknout kresbu dřeva. Shutterstock
Dřevěné podlahy lze ošetřit různými zůsoby. Pokud chcete získat teplý vzhled, můžete vyzkoušet třeba oleje. Olej proniká do povrchu a krásně zvýrazňuje barvu a kresbu dřeva.

Povrch naolejované dřevěné podlahy se stává značně odolným a je tedy vhodný i do velmi zatížených prostor. Pokud je naolejovaná podlaha pečlivě udržovaná, je více odolnou vůči opotřebení a je s každým rokem krásnější. Nebudete ji tedy nikdy muset brousit na holé dřevo.

Broušení

Zbruste povrch, abyste odstranili staré ošetření a nečistoty ze dřeva. První broušení se provádí hrubým brusným papírem a vysokým tlakem válce.

Vytvořte povrch podlahy tak rovný jak jen je to možné. Pokud bude podlaha lokálně nerovná, pak toto místo obroušením vyrovnejte.

Konečné broušení proveďte pomocí papíru nebo mřížky o hrubosti 100 až 120 a s nejmenším tlakem válce. Pokud je tlak válce příliš velký, může dojít ke stlačení měkkých částí dřeva. Stlačená vlákna se pak budou při vracení do původního stavu zvedat.

Před aplikací oleje podlahu důkladně vysajte a otřete. Nezapomeňte odstranit prach z lišt, okenních říms, radiátorů a podobně. 

Tónování

Pokud do oleje přidáte tónovací pastu, můžete získat odstín přesně podle vašeho vkusu.

Příprava na olejování

Než začnete pracovat, ochraňte přilehlé plochy proti postříkání a rozlití. Počet potřebných vrstev závisí na množství  oleje absorbovaného do dřeva. Nejlepšího výsledku dosáhnete nanesením několika tenkých vrstev. Měkká dřeva a buk absorbují více, tvrdá a exotická dřeva nasáknou oleje méně. Dřevo musí být dobře napuštěné, ale nepřesycené.

Práci si dobře naplánujte, velké plochy musejí být rozděleny na menší, přibližně 15 až 20 m2, nebo tak velké, abyste je zvládli naolejovat do 20 minut. V horkém suchém počasí je potřeba plochy zmenšit. Před a během aplikace kanystr dobře protřepávejte.

Olejování

Olej můžete nanášet pomocí aplikátoru s gumovou hranou, stěrkou nebo jej nalít přímo na podlahu a roztírat červeným padem. Na místa obtížně dostupná pro běžný aplikátor použijte štětec nebo malý aplikátor.

Nadměrné množství oleje bude vytvářet louže, které se budou rozstříkávat do okolí.  Na leštičce nastavte otáčky 150/min nebo podobnou hodnotu. Rozetřete olej červeným padem – při běžných teplotách je nutné začít do 20 minut. Pokud je to nutné, přidejte více oleje. Opakujte proces tak dlouho, dokud dřevo olej absorbuje.

Když je dřevo nasycené, vyleštěte povrch červeným padem a leštičkou s otáčkami 150/min. Veškerý přebývající lak odstraňte bavlněným hadrem bez chomáčků, omotaným kolem červeného padu. Pokud je hadr nebo pad mokrý, vyměňte ho. 

Leštění

Po 3 až 4 hodinách musí být povrch přeleštěn pomocí bavlněného hadru a červeného padu. Konečné leštění se dělá suchým bavlněným hadrem bez chomáčků omotaným kolem padu a s otáčkami leštičky 150 až 300/min. Nenechte na podlaze zaschnout přebytečný olej! Vytvořily by se lesklé skvrny. 1 až 2 dny po finálním leštění, předtím, než podlahu vystavíte běžnému provozu, přeleštěte červeným padem sekundárně vypocený olej. 

Přelakování vodními laky

Přelakování naolejovaných podlah dává možnost tónování lakované podlahy, zvýraznit barevnost dřeva a snížit riziko barevných změn dřeva u vodních laků.

Toto finální lakování dává podlaze speciální ochranu a usnadňuje její údržbu. Olejované podlahy mohou být za normálních podmínek po 16 hodinách přelakovány všemi druhy vodních laků.

Před lakováním musí být povrch lehce přeleštěn suchým nechomáčkujícím hadrem a červeným padem s otáčkami leštičky 150 až 300/min., aby byl odstraněn vypocený olej.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky