Jaký bazén si pořídit do parného léta? Výhody a nevýhody jednotlivých typů

 Exterier 
05. června 2017 13:15 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Léto a osvěžení v bazénu k sobě neodmyslitelně patří. Shutterstock
Milujete vodu, a léto bez ní si nedovedete představit? Nemusíte jen tiše závidět sousedům, nebo pořád dokola platit celodenní vstupné na veřejných koupalištích. Kupte si vlastní bazén! Přinášíme vám tipy, jak vybrat ten správný pro vás včetně porovnání výhod a nevýhod.

V současné době výrobci nabízejí tři typy zahradních bazénů, které se dělí podle toho, jakým způsobem jsou zasazeny do terénu. Jsou to bazény zcela zapuštěné do země, zčásti zapuštěné a nadzemní bazény. Každý druh nabízí ještě několik podtypů.

Nadzemní bazény

Nejjednodušší na montáž a finančně nejméně náročnou variantou jsou bazény, které lze na začátku léta rozložit a na jeho konci opět složit a uklidit do garáže, nebo jiného úložného prostoru, který je nutné mít k dispozici. Pak už vám jen stačí vodorovná plocha na zahradě, na kterou bazén umístíte. Tuto plochu zbavte z důvodu bezpečnosti drnů a jiných nerovností. V ideálním případě ji vyrovnejte pomocí vodováhy.

Předností tohoto typu bazénu je především fakt, že pokud nechcete, nemusí tvořit trvalou součást vaší zahrady. Pokud chcete pořídit bazén například pro děti, a předpokládáte jen jeho přechodné používání, je tento typ bazénu ideální volbou.

Vybírat můžete mezi nafukovacími, plastovými a fóliovými bazény. Nafukovací jsou bezpochyby nejlevnější variantou, jejich instalace je mimořádně jednoduchá, nemají ostré hrany a poměrně jednoduše se čistí. Plastové bazény jsou také oblíbené, a to pro svou cenovou dostupnost, snadnou montáž a vydrží i o trochu déle, než nafukovací. Fóliové bazény jsou vyrobeny z plechu a jsou ošetřeny antikorozní úpravou a vnitřní fólií z PVC. V této kategorii se jedná o nejkvalitnější a mnohem odolnější bazény. Mohou být ale vyrobeny bez použití kovové konstrukce, kdy vrchní část tvoří nafukovací kruh, který po napuštění brání vytečení vody a slouží i jako opěrka.

Polozapuštěné bazény

Tyto bazény se volí především v případě, že máte na zahradě kopcovitý terén.V případě polozapuštěných bazénů mluvíme o kompromisu mezi nadzemními a celozapuštěnými bazény, a to jak konstrukčně, tak finančně. Tento typ bazénu se umístí na plochu, která je jen o trochu větší, než je průměr bazénu a obsype se betonem. Do země se ovšem zapustí pouze část bazénu.

Celozapuštěné bazény

Jednoznačně nejdražší varianta, která ovšem má své výhody. Celozapuštěné bazény jsou určeny jak na venkovní užívání, ale mohou být instalovány rovněž do interiéru. V případě venkovních bazénu je velká výhoda, že se dají snadno zastřešit a lze je užívat i mimo hlavní sezónu. Sportovní plavci ocení i možnost instalace protiproudu. Jejich nevýhodou je jejich trvalost a nepřenosnost. Jakmile se jednou rozhodnete pro tento typ bazénu, zbavit se ho bude náročné po všech stránkách.

Bazény, které jsou do země zapuštěny zcela, se dělí na betonové, fóliové, laminátové a plastové.

Betonové bazény tvoří železobetonová vana, jejíž vnitřní povrch bývá z fólie nebo keramické mozaiky. Tyto bazény vydrží nespočet let, jsou velmi odolné proti mechanickému opotřebení a jejich vzhled lze zcela přizpůsobit vašim požadavkům. Jejich cena je však vysoká a výstavba trvá poměrně dlouho.

U fóliových bazénů jsou dno a stěny zpravidla tvořeny železobetonovou konstrukcí, která je kryta silnou hydroizolační fólií. Tato fólie je vysoce kvalitní, umožňuje vytvoření téměř jakéhokoliv tvaru bazénu, je odolná proti UV záření, hnilobě a plísním. Instalace tohoto bazénu je z hlediska času rychlejší, snadnější a cenově přijatelnější.

Laminátové a plastové celozapuštěné bazény jsou jak finančně tak z hlediska instalace přijatelnou variantou, jejichž konstrukce je rovněž obetonována. Montáž je v obou případech velmi jednoduchá, nabídka tvarů i barevného provedení je v případě laminátových bazénů poměrně široká, ale celkový vzhled těchto bazénů nedosahuje vysoké úrovně.

Jak správně vybrat bazén

Při výběru nejvhodnějšího bazénu si položte následující otázky. Odpovědi na ně vás pak dovedou ke správnému rozhodnutí:

  • Pro jaký účel si bazén kupuji?
  • Jaké finanční možnosti mám?
  • Jsem si vědom, že koupě bazénu nepředstavuje finální náklady?
  • Vím, jak se bazén udržuje čistý?
  • Kolik osob pohromadě jej bude využívat?
  • Jak často budu bazén používat a jak dlouho?
  • Chci bazén užívat jen v létě?
  • Potřebuji zastřešený bazén?
  • Chystám se používat bazén i v zimě = zvažuji ohřev vody?
  • Máme na zahradě na zvolený typ bazénu dostatečné místo?
  • Jaký tvar se na naši zahradu nejvíce hodí?
  • Mám prostor pro mimosezónní uskladnění nadzemního bazénu?
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky