Nože do myčky nepatří! Co dalšího raději umýt v ruce?
Křišťál a starožitnosti
Křehké, ručně malované sklo nebo křišťál (vysoký smalt) do myčky rozhodně nepatří. Pokud to výrobce nepovoluje, pak do myčky nedávejte ani zlacené sklo. Mohli byste přijít i o nálepky nebo obrázky na sklenicích – takže sklo do myčky jen po schválení výrobcem. Opatrní buďte také u starožitného nádobí, které se může vlivem teploty zakalit, chemie může vybělit vzorek nebo zničit lesk. Stříbrné předměty navíc kvůli vysoké teplotě zčernají, stejně jako věci z cínu. I hliník ztratí v myčce barvu. Litinové předměty v myčce zreziví. Do myčky nepatří ani vzácná keramika.
Ostré nože se otupí, dřevo nasákne
Z myčky nemají radost ani ostré kuchyňské nože, které se v myčce otupují, takže do ní rozhodně nepatří. Navíc – pokud mají lepenou nebo dřevěnou rukojeť, riskovali byste, že může prasknout nebo se může od kovové části oddělit. Do myčky proto nedávejte ani škrabky nebo ostrá struhadla, tupí se také. Některé nože už se následně nedají ani nabrousit. Rozhodně se vyplatí umývat nože v ruce, stejně, jako dřevěné výrobky. Po několika mytích v myčce se výrazně poškodí. Prkénka se zkroutí a popraskají, z dřevěných rukojetí příborů oprýská lak nebo barva. Dřevo navíc absorbuje pachy i chemické prostředky.
Oblíbený teflon
Nádobí s povrchem z teflonu byste rovněž do myčky dávat neměli. Některé teflonové povrchy sice umývání v myčce zvládnou, ale většině uškodí. Teflon se bohužel vlivem prostředí uvnitř myčky obvykle začne postupně odlupovat.
Zavařování v myčce
Některé hospodyňky v myčce zavařují. Je to velmi jednoduché. Připravené sklenice naskládáte do myčky tak aby se nedotýkaly. Zvolíte intenzivní program (nejdelší a nejsilnější, co vaše myčka nabízí), ale nepoužijete žádné chemické prostředky, zásobníky musí být prázdné. Teplota vody by měla být minimálně 70°C, ale lepší je ještě vyšší. Po ukončení zavaření sklenice z myčky vyndáte, položíte na suchou utěrku víčkem dolů a necháte je vychladnout.