Jak se zaručeně zbavíte vos? Například pomocí papírového sáčku!

Nafouknutý papírový sáček dokáže odehnat vosy do vzdálenosti pěti metrů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Exterier 
27. května 2017 10:05 / Shutterstock
  257   3
Už vás obtěžuje, že jakmile vám v restauraci donesou kávu, nebo si sednete na zahradě a chcete si sníst s dětmi meloun, hned se odněkud objeví otravné vosy? Mácháte rukama a snažíte se je odehnat, ale je to spíš horší? Vyrobte si tyto odpuzovače a od vos budete mít klid.

Léto milujeme všichni, ale stejně tak všichni nesnášíme vosy. Jsou otravné, zběsile poletují kolem a nenechají nás vychutnat si jediné sousto. Abyste letos nemuseli přijít s vosami a sršni do kontaktu, můžete podniknout několik preventivních opatření, která vás jich nadobro zbaví.

Umělé vosí hnízdo

Imitace vosího hnízda funguje skvěle. Jakmile vosy zjistí, že je v blízkosti jiné vosí hnízdo, nebudou se k němu přibližovat, a to až do vzdálenosti pěti metrů kolem zavěšení. Umělé vosí hnízdo se dá koupit, ale můžete si jej vyrobit i z obyčejného papírového lampionu. Stačí, když ho natřete šedivými vodovkami, zavěsíte nad stůl a budete mít od vos pokoj. Fungovat bude i papírový pytlík, do ktrého vložíte nafouknutý balonek, zavážete a zavěsíte.

Pachové odpuzovače vos

Na stůl umístěte keřík bazalky, nebo rozpůlený citron, do kterého zapícháte hřebíček. Vosám tyto, pro nás příjemné vůně, smrdí a budou se držet daleko. Citrony použijte klidně dva a umístěte je do široké misky, aby se mohla vůně rozvinout. Stejně funguje citronová svíčka. Vosy nemají rády ani pálivé koření a česnek. Pokud vám vůně česneku nevadí, můžete jej utřít, smíchat s vodou a štětcem natřít na dřevěná prkénka, která zavěsíte kolem sebe na stromy.

Sladké pasti

V dostatečné vzdálenosti od vašeho venkovního sezení umístěte petlahve, které naplníte sladkou šťávou, kterou vosy milují. Můžete ji vyrobit z vody, medu a trošky octa, ale pokud máte jen sirup, smíchejte ho s vodou a udělejte klasickou šťávu - jen o dost sladší, než byste dala svým dětem. Vosy se ve sladké lázni utopí a nebudou vás obtěžovat. Stejně tak to platí s lahvemi od piva. Nechte v nich trochu piva a uvidíte, že vám dají vosy pokoj.

Nepoužívejte sladké parfémy, nenoste tyto barvy

Vosy milují sladké. To víme všichni. Úplně stejně to platí i v případě sladkých parfémů. V případě, že jej použijete, je pravděpodobnost, že vás budou vosy obtěžovat, mnohem vyšší.

Vosy můžete odpuzovat i správně zvoleným šatníkem. Vosy jdou po zářivých barvách, takže pokud si oblečete žlutou či modrou, budete pro vosy zajímavá. Pokud chcete mít klid, oblečte se do šedé nebo zelené.

Vyrobte si domácí repelent

Spreje na odpuzování vos a jiného létajícího hmyzu mohou obsahovat škodlivé látky, které mohou být nebezpečné pro vaše děti a domácí mazlíčky. Vyrobte si proto vlastní repelent, který se skládá z čistě přírodních složek. Stačit vám bude rozprašovač, voda a esenciální olej z máty peprné. Na litr vody použijte zhruba lžíci oleje. Nastříkat jej můžete na tělo, ale i na nábytek a textilie. Vosy tento pach nesnáší a budou se od něj držet daleko.

A jak bojujete s vosami vy? Máte nějaké vyzkoušené tipy nebo třeba rady, které se u vás předávají z generace na generaci?

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hadi začali diverzifikovat po vymření dinosaurů. Masově se šířili po všech kontinentech

Tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Zavřít reklamu