Skleník nebo fóliovník?

Klasickému skleníku se vyrovná fóliovník
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Exterier 
25. května 2017 20:34 / Shutterstock
  2   2
Skleník, nebo fóliovník? To je pro mnohé zahrádkáře zásadní otázka a důvod k dlouhým úvahám o tom, která konstrukce je pro jejich zahradu vhodnější.

Ačkoliv poloha České republiky jasně určuje to, co je v této oblasti bez problémů pěstovatelné, je třeba říci, že díky fóliovníku, ale stejně tak i skleníku lze bez problémů vypěstovat třeba i řadu tropických plodů, které vyžadují kombinaci tepla a vlhkosti.

Pokud jste vášnivými zahrádkáři a zajímají vás tyto možnosti, rozhodně se vám budou hodit rady o tom, jak se liší skleník a fóliovník a jaké jsou jejich klíčové vlastnosti.

Čím je typický fóliovník a skleník?

Pokud se podíváme na samotné řešení, se kterým je spojený fóliovník, potom musíme říci, že je složený ze dvou hlavních částí. Tou první je samozřejmě nejčastěji ocelová konstrukce, která zajistí, že jsou fóliovníky velmi pevné a celkově odolné vůči celé řadě vlivů, hlavně potom větru.

Druhou částí, kterou fóliovníky mají, je fólie. Právě ta je tím hlavním článkem, který je spojený s faktem, že uvnitř můžeme vytvořit tolik potřebné teplo, stejně jako třeba vlhkost. Fóliovníky byly a jsou určeny primárně k tomu, aby rostliny hlavně ochraňovali. Přesto ale není problémem jejich využití i jako alternativu skleníku, jelikož dokážou udržet teplo i vlhkost a tak mohou zrychlit potřebný růst rostliny. 

Pokud se podíváme na to, čím jsou vlastně charakteristické skleníky, je třeba říci, že ty nevyužívají fólii, ale naopak využívají buď sklo, což se týká hlavně řešení používaných v minulosti. Aktuálně jsou používány mnohem levnější, lehčí a kvalitnější plastové výplně.

Skleníky jsou určeny primárně k pěstování rostlin, které potřebují teplo a vlhkost. Nabídnou totiž mnohem lepší stupeň izolace a tedy i mnohem lepší i udržení potřebného klimatu, bez výraznějších teplotních, ale i vlhkostních výkyvů. Dokážou tak mnohem lépe navodit a udržet potřebné podmínky.

Výhody fóliovníku

  • Jednoduchá montáž
  • Nižší pořizovací náklady
  • V případě potřeby snadné přemístění

Výhody skleníku

  • Vyšší životnost
  • S možností celoročního pěstování
  • Bezúdržbovost (oproti fóliovníku)
  • Velká nabídka příslušenství (otvírače, poličky, stínící sítě apod.)
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Zavřít reklamu