Již za čtyři roky budou muset mít všechny novostavby téměř nulovou spotřebou energie

 Exterier 
23. listopadu 2016 05:55 / Ema Maxová
  9
📷
2 fotografie v galerii
Dům se solárním panelem na ohřev vody Shutterstock
Pokud i vy plánujete stavbu nebo rekonstrukci vašeho domu, poohlédněte se po nízkoenergetických, pasivních nebo nulových variantách domů, které odpovídají evropským normám. Tyto domy se těší rostoucí popularitě nejen v České republice, ale také v zahraničí.

Plnění evropské směrnice, která má snížit energetickou náročnost budov, sice pokulhává, Evropský parlament přesto už zvedl ruce pro její novou, propracovanější verzi.

Evropská unie již před lety přijala závazek snížit do roku 2020 celkové emise skleníkových plynů alespoň o 20% oproti roku 1990, snížit ke stejnému datu spotřebu energie v zemích EU o 20% a dosáhnout u celkové spotřeby energie 20% podílu z obnovitelných zdrojů, tzv. cíl 20-20-20.

Pasivní dům je ekonomický a šetrný k životnímu prostředí

Pasivním domům se také říká domy budoucnosti. Obsahují totiž ty nejlepší běžně dostupné prvky, které stavební trh v současnosti nabízí. Technologie se přitom neustále vyvíjí, aby co nejlépe vyhovovaly současným požadavkům.

Díky vývoji dochází ke snižování cen produktů, které se stávají lépe dosažitelné. V dlouhodobém hledisku jsou úsporné domy cenově výhodnější než standardní domy. Jejich návratnost se pohybuje od nuly do maximálně dvaceti let. Domy jsou potom obecně komfortnější a úsporným charakterem napomáhají k šetření životního prostředí.

Česká republika finančně podporuje stavbu pasivních domů

Při plánování stavby nízkoenergetického, pasivního nebo nulového domu je nejlepším řešením setkat se s architektem a projektantem a probrat konkrétní možnosti. Na samotnou stavbu by potom měl dohlížet technický dozor. Další cenově dostupnější variantou je stavba domu svépomocí, kdy se zohlední pasivní standard. Protože od roku 2020 budou muset všechny novostavby mít standard s téměř nulovou spotřebou energie, snaží se Česká republika podporovat stavbu těchto domů. 

V Evropě a ve světě se jako mnohem efektivnější a pro bydlení vhodnější a zdravější prosazují domy, které si veškerou energii pro svůj provoz samy vyrábějí z obnovitelných zdrojů, tzn. ze solárních termických a fotovoltaických panelů, přečerpáváním ze země a vzduchu, ze dřeva a biomasy. Často tyto domy víc energie vyrobí, než spotřebují, přebytky elektřiny dodávají do veřejné sítě. Přitom tyto domy mohou být přizozeně větrány, prosluněny, kdykoliv lze otevřít okna atd.

V České republice tento koncept rozvíjí několik firem a výrobců technických zařízení a stavebních materiálů. 

Podmínky budou muset splnit i staré budovy

Přísné podmínky budou muset plnit i již postavené budovy. Minimální energetickou náročnost budou muset splnit všechny budovy, které projdou tzv. větší rekonstrukcí. Ta je definována směrnicí variantně tak, že jde o rekonstrukci, která se buď týká více než 25 % plochy obálky budovy, nebo investičními náklady přesahuje 25 % hodnoty nemovitosti bez hodnoty pozemku.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda