Víte, že vůně umocňují zážitky? Provoňte svůj domov, blížící se advent k tomu přímo vybízí.

Provoňte svůj domov
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
17. listopadu 2016 06:29 / Facebook
  0   0
Některé zážitky ubíhají až příliš rychle. Tolik se na ně těšíme, a pak jsou najednou pryč, dokonce i vzpomínky brzy vyprchají. S uchováváním silných prožitků nám mohou pomoci čichové vjemy. Ročně si dokážeme vybavit zhruba 80 procent zážitků, spojených s vůněmi.

Všechno nějak voní

Doktor Roland Bachler z univerzity v Curychu tvrdí, že zážitky a vzpomínky, které souvisí s nějakou vůní, jsou nejsilnější, nejrychleji se vybavují a slábnou až jako poslední.

Doktor Bachler dělal pokusy se dvěma skupinami studentů, kteří se připravovali na zkoušku v učebně, provoněné vůní citrónů. První skupině rozprášil vůni i při zkouškách, druhé nikoli, a první dosáhla výrazně lepších výsledků. Výsledky pokusu potvrzují, že můžeme podpořit navození příjemných pocitů a rodinné pohody vůní, kterou máme rádi. Pokud například budeme v místnosti, v níž trávíme nejvíc času se svými blízkými, pravidelně rozprašovat stále stejnou vůni, která bude příjemná všem zúčastněným, může poté stejná vůně napomoci i ke zklidnění atmosféry ve vypjatějších situacích.

Pěstujme si své vůně

Asi každý z nás má podobné zkušenosti, ať už ve spojení s pozitivními, či negativními prožitky. Například pach dezinfekce nemocnic či zdravotnických zařízení v nás okamžitě vyvolá vzpomínku na nepříjemnou hospitalizaci před mnoha lety. Zápach závodní jídelny zase navodí nemilé zážitky z dob školního stravování. Naopak vůně čerstvě upečených buchet ihned připomene babičku a zapálené františky a vůně vanilky nás vrátí do dětství a tehdejších oslav Vánoc. Vůně představují další dimenzi vnímání zážitků a dění okolo nás. Čichové prožitky si můžeme pěstovat, a obohacovat se tak o silné vzpomínky. A právě blížící se doba adventu k tomu přímo vybízí.

Příslib harmonie a pohody

Sváteční klasiku představuje aroma jehličí na stromku či adventním věnci nebo vůně právě upečeného cukroví. Příjemné vánoční vůně dodají našemu domovu i nakrájené čerstvé citrusy.

Neměli bychom se však omezovat jen na svátečí dny. Hříšné myšlenky snadno probudí pačuli či ambra, k meditaci a zamyšlení zase přímo vybízí vůně kadidla. Pořiďte si domů například aroma lampu, katalytickou lampu, aroma difuzér nebo vonné svíčky.

Aromalampa je nejčastěji keramická, ale někdy také skleněná či kovová nádoba, která má ve svém dně prostor na svíčku a nad ním nádobku na odpařování. Po zapálení svíčky naplníme nádobku vodou, teplou 40 až 50 °C, a do ní přidáme pár kapek vybraného éterického oleje nebo jejich směsi. Jedná se o princip odpařování pomocí otevřeného ohně. Pozor, nikdy nepoužívejme parfémy, byť by byly pro partnera sebelákavější. Nejsou k tomuto využití určeny a při zahřívání by se z nich mohly uvolňovat do ovzduší i nepříjemné, v horším případě i škodlivé látky. 

Katalytická lampa je velice originálním a praktickým předmětem do jakéhokoliv interiéru. Pomocí katalytického hoření bez účasti přímého plamene dokáže šířit vůni a čistit vzduch i ve velmi rozsáhlých prostorech a to včetně intenzivního zápachu po kouření. V minulosti se tyto lampy používaly v márnicích a nemocnicích pro čištění vzduchu od nežádoucích bakterií a jiných organizmů.

Aroma difuzér příjemně osvěží ineteriér. Přírodní vonné aroma difuzéry jsou také krásnou dekorací interiéru. Perfektně šíří vůni díky odpařování náplně a pozvolném dávkování z několika bambusových tyčinek.

 

Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Pokud nechcete, aby vám ve skleníku odumřely rostliny, je nutné jej zastínit. Jde to několika způsoby

Zavřít reklamu