Zatočte s umakartem! I v paneláku může být krásná koupelna!

I paneláková koupelna může vypadat krásně
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Interier 
14. listopadu 2016 10:17 / Ilustrační foto
  5   4
I starší panelákový byt může vypadat moderně a hezky. Největším problémem bývá koupelna v ošklivém umakartovém jádru. Je malá, tmavá, špatně se větrá a mnohdy se v takových koupelnách drží i plíseň. Pusťe se do rekonstrukce, výsledek vás ohromí!

Před samotnou rekonstrukcí umakartového jádra si musíte rozmyslet několik věcí. Přestavba totiž musí odpovídat požadavkům vaší rodiny a variant na rekonstrukci je hned několik. Poradíme vám, jak na to!

Koupelna a WC dohromady nebo zvlášť?

Většinu majitelů panelákových bytů vede k rekonstrukci staré koupelny touha po větším prostoru a komfortu. A mezi prvními úvahami bude i otázka, zda zachovat oddělenou koupelnu a WC, nebo oba prostory spojit. Rada je docela snadná. Musíte si živě představit, jak vypadá ranní provoz vaší domácnosti. Vstáváte společně? Potřebuje si udělat ranní hygienu celá rodina v prakticky stejném čase? A chcete ji provádět společně v jedné místnosti nebo spíše toužíte po troše soukromí? Jakmile si na tyto otázky odpovíte, máte v podstatě jasno.

Čím nahradit umakartové příčky?

Nevábné umakartové příčky se nejčastěji nahrazují příčkami z porobetonových tvárnic. Jsou k dostání v několika šířkách, takže je možné vybrat sílu materiálu přesně podle potřeby. Zdi jsou dostatečně silné a nosné pro zavěšení umyvadla, skříněk a podobně, přitom zas natolik tenké, že neubírají zbytečně prostor. Oblíbené jsou tvárnice Ytong, které se dají řezat pilou, zabudují se do nich snadno kabely. V nové koupelně dělají největší parádu nové obklady, ty se dají snadno lepit přímo na tvárnice.

Sprcha nebo vana?

Chcete mít v koupelně vanu, sprchový kout nebo snad obojí? To je další dilema, které musíte vyřešit dřív, než se do přestavby pustíte. Starší lidé dávají přednost sprchovému koutu, protože už mívají problém se z hluboké vany dostat ven. Rodiny s dětmi zase obvykle upřednostňují vanu. Někdo se ale nechce vzdát ani voňavé koupele plné pěny, ani osvěžující sprchy. Mějte na paměti, že koupelna vám bude sloužit řadu let, takže odpověď na tuto otázku si hodně dobře rozmyslete!

Vyřešení dvou úrovní podlahy

Ve starých koupelnách se podlahou a stropy nikdo moc nezabýval a je to znát. Rozhodnutí vybudovat sprchový kout s sebou přináší nutnost vyřešení odtokového žlabu. Dělá se to vybudováním dvou výškových úrovní podlahy, protože nelze sekat do panelového stropu. V některých koupelnách (hlavně v přízemí) nebývá moc teplo, komfort se zvýší položením elektrického podlahového vytápění pod keramickou dlažbu.

Přestavbu umakartového jádra lze provést za 10 dní a je třeba počítat s investicí kolem 100 tisíc korun. Harmonogram stavebních prací je přibližně takový:

  • 1. den: Jsou odpojeny stávající rozvody vody, odpadu, plynu a elektrického proudu. Začíná demontáž stávajícího jádra, odvoz vybouraného odpadu a navezení stavebního materiálu.
  • 2. den: Na programu je založení příček a jejich postupná výstavba.
  • 3. den: Na řadě je natažení rozvodů elektrických kabelů, vody, odpadů a vyrovnání podlahy(případně zalití podlahového topení).
  • 4. den: Přistupuje se k začištění spár po instalaci rozvodů, montáži konstrukce a osazení sádrokartonového stropu.
  • 5. den: Nanášejí se tenkovrstvé omítky, podezdívá se vana a pokládá dlažba.
  • 6. den: Na programu je štukování neobložených stěn a keramické obklady.
  • 7. den: Následuje výmalba a osazení obložkových dveří.
  • 8. den: Osazují se zařizovací předměty jako WC, umyvadlo apod.
  • 9. den: Instaluje se koupelnový nábytek, elektrické zásuvky, vypínače a svítidla. Tento den by se měl stihnout i úklid staveniště.
  • 10. den: A teď již zbývá pouze dokončenou stavbu na základě předávacího protokolu předat investorovi.
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Tech

Levný počítač nemusí znamenat pomalý. Jak dobře vybrat a neplatit přitom zbytečně

Dům a zahrada

Zajímavé tipy, jak díky starému svetru zútulnit domácnost. Budou skoro zadarmo

Zavřít reklamu