Chystáte se doma vymalovat? Pak vás tento jednoduchý nápad nadchne!

Zdi vymalované jedinou barvou, to trochu nuda. Hitem jsou proužky!
📷
Dalších 18 fotografií v galerii
 Interier 
08. listopadu 2016 07:50 / Shutterstock
  6   2
Proužky nikdy nevyjdou z módy, jsou jednoduché, elegantní a navíc mají schopnost opticky dotvarovat místnost, jak potřebueme, zvýšit nebo snížit strop, prodloužit stěnu. Nemusíte lepit tapety, vymalovat pruhovanou zeď zvládnete snadno sami.

Líbí se vám jen lehce rozdílné odstíny jedné barvy, nebo naopak kontrastní výrazné pruhy? Nebo dokonce více barev? Kromě toho, že musíte umět pracovat s barvami, malířskou štětkou, válečkem nebo stříkací pistolí, budete potřebovat navíc jen jedinou věc – maskovací pásku.

Postup je snadný. Stěnu vymalujete napřed světlejší barvou. Necháte ji dobře vyschnou a pak budete rozměřovat. Zvlášť pokud chcete vytvořit široké pruhy, musíte měřit velmi pečlivě, zvolit takovou šířku pruhů, aby buď vertikálně nebo horizonatálně pravidelně zaplnily celou stěnu. Když chcete nahoře ponechat světlejší lem v barvě stropu, pečlivě odměříte a nalinkujete hranu tohoto lemu a od ní směrem dolů rozměříte pruhy.

Teď přichází na řadu ona maskovací páska. Je to proužek speciální papírové lepenky, která na stěně bude dobře držet, neprosákne přes ni barva ani nezatéká pod ni a po dokončení malování jde sundat, aniž by s sebou brala malbu.

Nikdy nepoužívejte nic jiného než právě malířské maskovací pásky, jiná lepenka by vám asi pokazila radost z tvorby – pod její kraje by barva mohla zatékat, ale hlavně byste lepidlem poškodili malbu, část by ho na stěně mohla zůstat – zkrátka by to bylo jen pro zlost.

Nezapomeňte maskovací páskou vymezit všechny strany pruhů, aby zakončení nikde nebylo „chlupaté“, ale pěkně rovné jako podle pravítka. Tedy pardon – podle maskovací pásky.

Vymalujte pruhy sytější barvou – můžete to udělat štětkou, válečkem nebo opatrně nastříkat, v každém případě dávejte pozor, abyste nepřetáhli přes maskovací pásku tam, kde má zůstat původní barva – opravit už to nepůjde.

Když malba v pruzích vyschne, opatrně stáhněte maskovací pásky – a je hotovo. Úzké prožky budou samozřejmě pracnější, nejvíc práce dá několikabarevné pruhování. Pokud si s ním chcete vyhrát, nezapomeňte si napřed vyzkoušet, jaká barva vám vznikne, když překryjete základní napřed jednou a pak další jinou barvou, abyste nebyli zklamaní z toho, že výsledek bude docela jiný odstín či dokonce barva, než jste si představovali.

Když se dodatečně rozhodnete, že třeba na šedé stěně chcete bílé pruhy, budete muset bílou barvu aplikovat dvakrát a namíchat si ji hustší.

Pokud se chystáte doma vymalovat, zkuste pruhovanou stěnu! Zvládnete snadno i sami a výsledek je úžasný!

Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Neexistující legenda jménem Ultrasauros

Tech

Kosmonauti o návratu v kapsli Crew Dragon. Při průletu atmosférou vydávala děsivé zvuky

Dům a zahrada

Léto je ideální čas k výměně radiátorů. Ušetřete za řemeslníka, montáž zvládnete sami

Zavřít reklamu