Nemrzněte, když nemusíte! Jak správně odvzdušnit topení?

 Tipy a inspirace 
03. listopadu 2016 20:30 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Topení je v zimě potřeba odvzdušnit i několikrát! Internet
I když jsme si ještě nedávno užívali 20 stupňů na teploměru, teplé počasí je nenávratně pryč! Pokles teplot byl natolik rapidní, že podzimní bunda zůstala v šatníku a rovnou jsme sáhli po té zimní! Na plné obrátky se rozjela taky topení, bez kterých bychom klepali kosu. Co ale udělat, když topení nehřeje podle představ? Odvzdušněte ho, je to jednoduché!

Asi každý jako malé dítě zažil okamžik, když rodiče obcházeli s velkou mísou a tehdy ještě s příborovým nožem namísto šroubováku všechna topení, aby z nich vypustili nadbytečný vzduch. Přestože už od té doby uplynula spousta času a technické věci zaznamenaly velký pokrok, ohledně topení tomu dnes není jinak!

POUŽIJTE ŠROUBOVÁK!

Taktika, jak rozjet topení takříkajíc na plné koule, je úplně stejná jako dřív. Příborový nůž pouze vystřídal moderní šroubovák, ale postup je stále stejný. Povolí se šroub, otevře se ventil a z topení uniká nadbytečný vzduch. Do míst uvnitř topení, kde vzduch byl, se dostává voda, která s sebou nese teplo. Jakmile z ventilu začne voda stříkat, je hotovo a ventil se zatáhne!

Nejlepší je odvzdušnit všechna topení před začátkem topné sezóny a poté už jen v případě, když radiátory netopí podle představ. Je dobré zkontrolovat i tlak vody v otopné soustavě a v případě potřeby připustit vodu.

PROBLÉMY NOVÝCH DOMŮ!

Jak je možné, že se v topení objeví vzduch? Topenáři tvrdí, že příčin může být hned několik. Problémy vznikají u nových domů, kde je topení v provozu krátce. Při napouštění voda absorbuje mnoho vzduchových bublin a potom trvá, než se vzduch dostane pryč.

Chyba může vzniknout i u topenářů, kteří pořádně neodvedou svoji práci. Když jsou rozvody pod podlahou, může se stát, že po cestě od kotle vzniknou boule, v nichž se drží vduch. V těchto situacích je potřeba nevyčkávat pouze na okamžik, kdy při otevření ventilu nahradí vzduch tekoucí voda, ale je jí potřeba odčerpat více, aby se vyměnila všechna voda v systému. Podobný stav může panovat i v panelovém domě. V nich je ale potřeba svěřit situaci do rukou odborníkům nebo spolupracovat se sousedy, protože je nutná součinnost.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině