Vylepšete své bydlení. Kupte si krbová kamínka.

Jen málokdo může mít takovýto krb. Krbová kamna jsou pro mnohé řešením.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
20. března 2017 08:55 / Shutterstock
  0   0
Pokud máte v místnosti nevyužitý kouřovod, je škoda ho nevyužít a nepřipojit krbová kamna. Máme pro vás několik dobrých tipů.

Zima je sice za námi, ale i v těchto dnech padají noční teploty dolů a stále potřebujeme topit. Stále je proto aktuální využít volný kouřovod a nainstalovat třeba jen malá krbová kamna, která mohou zpříjemnit atmosféru jarních večerů a ušetřit nemalé částky za topení.

Právě v období změny počasí a pro situace, kdy ještě není topná sezóna, ale udělá se chladno je příjemné mít k dispozici záložní zdroj tepla. Opravdové plameny vnesou přitom do interiéru pohodu a klid. Počáteční investice nemusí být vůbec vysoká. Malá krbová kamna pořídíte i za šest až osm tisíc. Záleží jen na vašem osobním vkusu a místnosti, do které kamna pořizujete.

Dbejte na bezpečnost

Vřele doporučujeme, abyste si nechali překontrolovat komín a kamna raději odborně připojit. Přece jen se jedná o zařízení, které může být při špatném instalování nebezpečné a život ohrožující. Při výběru kamen dbejte na to, aby průměr komína pokud možno odpovídal průměru kouřového vývodu z kamen. Rozšíření ve směru od kamen do komína je možné bez problémů. Pokud byste potřebovali kouřovod zúžit, můžete to udělat jen těsně u krbových kamen.

Neměli bychom zapomenout, že pokud nemáme v místnosti dlažbu, musíme pod topidlo umístit vhodnou nehořlavou podložku. Na trhu jich je celá řada. Mnohdy stačí položit volně sadu dlaždic na podlahu. Také v blízkém okolí kamen nemůže stát nábytek a hořlavé doplňky.

Jaké parametry nás zajímají

Vedle vzhledu a průměru kouřovodu bychom při výběru kamen měli uvažovat o prostoru, který kamna vytopí. Záleží však také na tom, jestli budeme skrz otevřené dveře temperovat i okolní místnosti. Nemá cenu kamna předimenzovat, protože potom spotřebují spoustu dřeva a snadno místnost přetopí. Pokud počítáme s tím, že budeme topení dřevem využívat jako doplňkové v zimním období a předpokládáme využití zejména v období jara a podzimu, pak se dají doporučit i nejméně výkonné modely a zaměříme se spíš na kvalitu zpracování, estetičnost a použitý materiál. Před nákupem si pročtěte recenze na internetu. Vyhnete se zbytečnému zklamání z výrobků, které se tváří výborně, ale mají známé problémy jako přisávání falešného vzduchu a různé problémy s dílenským zpracováním.

Kolik ušetřím?

Krbová kamna mají svou hodnotu nejen z hlediska úspor. Je ale pravda, že s jejich pomocí lze ušetřit spoustu peněz. Počáteční investice se nám bez problémů během dvou let mírného provozu vrátí. Není problém ušetřit asi deset až dvacet procent nákladů na topení, v některých případech i více. Záleží pochopitelně i na tom, zda máte dřevo vlastní nebo kupované.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci zjistili, co kromě genů vede k dlouhému životu

Tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Vypěstujte si asijskou superbylinu, zdroj cenných minerálů a vitaminů

Zavřít reklamu