Ještě sledujete televizi? Poradíme, jaký druh příjmu je pro vás vhodný.

 Tipy a inspirace 
10. března 2017 10:24 / Bronislava Silná
  2
📷
3 fotografie v galerii
Satelitním a jiným anténám zvoní hrana! Shutterstock
Poskytovatelé televizního vysílání bojují s nezájmem diváků o běžný příjem. Snaží se proto zaujmout různými nadstandardními službami či lepší kvalitou signálu. Pomůžeme vám se zorientovat v problematice.

Pozemní, satelitní, kabelové nebo přes internet?

Dnes je první otázkou, zda vůbec chceme televizi sledovat. Většina lidí si stěžuje na otravné reklamy. Životní rytmus je dnes dynamičtější a lidé nechtějí být připoutáni k přijímači. Naopak chtějí sledovat své oblíbené pořady kdy chtějí a kde chtějí. Velmi populární jsou různé streamovací služby, které také žijí z reklamy, ale mnohem snáz se jí zbavíte a vidíte to, co vás opravdu zajímá. Pokud však televizi chcete, zbývá se rozhodnout, jakou cestou se k nám televizní signál dostane. Jednotlivé druhy se liší kvalitou, službami a cenou.

Pozemní vysílání

Pozemní vysílání je nejlevnější. Kromě koncesionářských poplatků České televizi neplatíte nic. Díky digitálnímu způsobu vysílání netrpí obraz na analogový šum, tzv. zrnění. Několik programů vysílá i ve vysokém rozlišení. K dispozici jsou dnes desítky stanic, obrazová kvalita je poměrně nízká, nemáte k dispozici žádné zvláštní služby a vychytávky. Signál je skoro všude. Na mnoha místech se neobejdete bez kvalitní venkovní antény. V horských oblastech a v některých lokalitách se dá přijímat signál pozemní televize jen obtížně.

Satelitní vysílání

Satelitní vysílání poskytuje mnohem větší množství stanic, včetně všelijakých specializovaných. Na své si přijdou milovníci sportu, aut, jídla, cestování, erotiky a dalších odvětví lidských zájmů. Za stanice navíc si pochopitelně musíte připlatit. Výhodou satelitního vysílání je, že je dostupné všude tam, kde můžete umístit na dům či za okno parabolu. Pro běžný příjem postačí parabola kolem 60 – 80 centimetrů v průměru. Potřebujete mít volný výhled směrem na jih a šikmo vzhůru. V cestě nesmí být stromy, či jiné překážky. Satelitní vysílání poskytuje mnohem vyšší technickou kvalitu některých kanálů. Je zde velký počet stanic ve vysokém rozlišení. Jsou tu i stanice v 4K. Různé speciální funkce zde fungují ve spolupráci s internetovým připojením.

Kabelová televize

Kabelové připojení nabízí to, co satelitní, ale navíc má i různé další funkce, které může poskytovatel nabídnout, neboť je s vaší domácností propojen přímo kabelem a dostává tedy i požadavky od vás. Běžné jsou zde různé videotéky, možnost sledování oblíbeného pořadu v jiném čase a další. I zde se za příjem platí. Technická kvalita bývá velmi dobrá. Kabelové přípojky jsou jen ve větších městech a jen v některých městských částech. Poskytovateli se vyplatí připojit sídliště s mnoha byty, nikoliv váš rodinný dům na samotě. Kabelové vysílání je zvláštní případ vysílání přes internet, a to i tehdy, pokud samotné připojení k internetu od svého poskytovatele nevyužíváte.

Televize přes internet

V poslední době roste popularita televize přes internet IPTV. Stačí libovolné připojení k internetu, které je dostatečně rychlé a stabilní. Od poskytovatele si koupíte službu a sledujete. Můžete sledovat všude tam, kde jste připojeni, máte možnost dodatečných služeb, zpětného sledování, videotéky a dalších vymožeností. Vadou na kráse mohou být výpadky a trhání v obraze u přetíženého připojení. Pokud nemáte přímo specializované řešení od poskytovatele internetu, počítejte s tím, že pokud vaše ratolest začne hrát online hru, vy můžete mít problém se zprávami a dalšími tv pořady. Jsou to potíže řešitelné, ale málokdo se jim chce věnovat. Vzhledem k tomu, že se zájem diváků v poslední době přesouvá směrem k obsahu vysílanému přes různé internetové televize, je jasné, že tento druh příjmu čeká ještě velká budoucnost.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Nová verze filmu Tři oříšky pro Popelku se objeví před Vánoci v kinech, i s Pavlem Trávníčkem

Styl

Konopí a imunitní systém. Čtyři způsoby jak zvládnout virovou sezónu s CBD

Tech

Pokud máte auto s pohonem kol 4x4, pak je dobré vědět, jak jej správně používat

Zavřít reklamu