Výběr dřezu by se neměl podcenit!

Kuchyň je centrem domova a dřez je jeden z nejvýraznějších prvků kuchyně.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Interier 
06. března 2017 21:59 / Shutterstock
  0   0
Nutnost správného výběru dřezu není třeba zdůrazňovat. Dřez zůstává i v době myček důležitou součástí kuchyně. Proto se také nevyplatí na něm šetřit a je třeba vybrat opravdu vhodný materiál, který nám bude sloužit co nejdéle.

V obchodech najdete spoustu různých dřezů. Přehled o používaných typech a materiálech vám pomůže s jeho správným výběrem. Dejte si pozor na to, jaký dřez nakonec koupíte. Tvar, velikost i materiál totiž výrazně ovlivní způsob jeho používání, a to hlavně v případě, že nemáte myčku na nádobí.

Velikost dřezu, vaničky a odkap

Tyto vlastnosti budou zřejmě nejzásadnější pro výběr kuchyňského dřezu. Dřezy jsou vyráběny nejen v různých tvarech, ale i v rozličných velikostech. Škála je široká, od malých jedno dřezů a až po maxi dvou dřezy s odkapem. Velikost dřezu je určitě třeba vybírat ve správném poměru k velikosti kuchyňské linky a zároveň také s přihlédnutím k praktičnosti. Z tohoto hlediska jsou dřezy rozděleny do několika kategorií:

Jednodřezy – jsou čtvercového, obdélníkového nebo kulatého tvaru bez odkapu a další vaničky. Tyto dřezy mívají někdy zadní plochou pro instalaci vodovodní baterie, dávkovače saponátu anebo tlačítko pneuspínače drtiče odpadu. Dřezy bez této zadní plochy jsou v sortimentu také a montáž výše zmíněných instalací je realizována přímo do kuchyňské desky.

Tyto dřezy jsou vhodné v kuchyni, která je rozměrově velmi malá popřípadě tam, kde uživatel/é v kuchyni netráví mnoho času a stravují se převážně mimo domov, případně je domácnost vybavena myčkou nádobí.

Jednodřezy s vaničkou (popřípadě dvoudřezy) – platí totéž co pro jednodřezy. Výhodou přídavné vaničky je možnost přípravy potravin a jejich oplachování a odkládání do menší vaničky. Typickým příkladem je příprava salátů, kdy se zelenina zbavuje slupek v hlavní vaničce a následně se omývá v napuštěné menší vaničce. Odpad, nejen ze zeleniny, může být poté rozdrcen v drtiči odpadků přímo v hlavní vaničce. Z příslušenství lze využít různé druhy odkapových misek.

Jednodřezy s odkapem – najdou uplatnění v kuchyni, kde není myčka na nádobí, nebo se používá, ale nádobí se občas umývá i ve dřezu. Odkapová plocha se snadno udržuje a snese mnohem více než kuchyňská deska. Zároveň lze z příslušenství využít krájecí desku ať ze dřeva, plastu nebo ze skla.

Jednodřezy (popřípadě dvoudřezy) s odkapem a vaničkou – představují komplexní mycí centrum s prostorem pro manipulaci s potravinami. S využitím chytrých doplňků jako je krájecí deska, cedící miska a jiné, proměníte kuchyňský dřez ve všestranného pomocníka. Navíc velké vaničky dřezů usnadní manipulaci s velkými a objemnými hrnci či plechy. Tyto dřezy se hodí pro početnější rodiny, kdy v kuchyni tráví jejich majitele více času přípravou potravin.

Do všech typů dřezů lze bez problémů nainstalovat drtič kuchyňského odpadu, který velmi usnadní čištění potravin a likvidací zbytků.

Hloubka dřezu

Hloubka dřezu spolu s rozměrem vany dřezu jako takové - je z hlediska užitného komfortu dřezu hlavním a patrně dnes nejvíce opomíjeným hlediskem. Přitom se jedná o vlastnost, kterou využijete při obou hlavních praktických funkcích dřezu – tedy jak při mytí nádobí, tak i při přípravě pokrmů. Kvalitní komfortní dřezy mají hloubku minimálně 190 mm (nejlépe 200mm, ale i více), naopak u dřezů mělkých 160 mm a méně musíme vždy počítat s omezeními.

Granitový dřez si udržuje stále „svěží vzhled“

Dřezem, který si udržuje stále „svěží vzhled“ a i po letech může zářit novotou, je dřez granitový. Nemusíte ho nijak leštit, a přesto bude stále vypadat jako ze showroomu kuchyňského studia. Granitové dřezy jsou tvořeny alespoň z 80 % křemennými písky, zbylá procenta tvoří pojiva na bázi akrylátu a barviva. Právě široká škálarůzného zabarvení dřezu je tím, co nás okouzlí na první pohled. Kdo by nechtěl celou kuchyni sladit do něžné smetanové nebo se naopak odlišit, zvolit elegantní čokoládovou a předpovědět všechny velké gurmánské zážitky, které se v budoucí kuchyni zrodí? Granit je materiálem houževnatým a neporézním. Nemusíte se bát žádného poškrábání či promáčknutí. Je navíc stálobarevný.

Svůj návrat slaví rovněž keramika. Keramické dřezy jsou velmi elegantní a hodí se především do kombinací s přírodními materiály – kamenem či dřevem, kdy pomohou dotvořit rustikální ráz interiéru. Hodí se ale i domoderně zařízené domácnosti. Jsou velmi praktické – vynikají svojí pevností, odolností vůči chemikáliím i snadnou údržbou.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Egypt po letech otevřel Lomenou pyramidu. Její stavbu provázely problémy se statikou

Tech

Proměna odvětví zákaznické podpory díky UI a chatovacím botům

Dům a zahrada

Chcete zamrazit houby? Tak pozor na častou chybu, kterou můžete ohrozit své zdraví

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu