Sbohem plesnivé parapety!

Zatímco pro dýchání je vlhkost důležitá, oknům nesvědčí.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Interier 
24. února 2017 06:36 / Shutterstock
  29   9
Orosená okna způsobují plíseň v jejich okolí. Ideální je větrat, ale také topit.

Plíseň zaženeme i bez chemie.

Plíseň v okolí oken trápí v chladných dnech mnohé z nás. Příčinou je obvykle nedostatečné větrání, ale také nekvalitní osazení oken. Problém se zhoršuje právě v zimě. Na chladných sklech se kondenzují vodní páry z vzduchu v místnosti. Kondenzovaná voda pak obvykle stéká na těsnění rámu a na okenní parapet, kde se proto často tvoří škodlivé plísně. Kondenzace vody nastává v případě, kdy se vodní párou nasycený vzduch setká s chladnější plochou rámu nebo skla. Odborníci tvrdí, že často zamlžená okna jsou důkazem příliš vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti. Vysoká vlhkost je přitom pro naše zdraví vhodnější, než nízká vlhkost. Problém vyřeší kvalitní větrání.

Přílišná těsnost nemusí být výhrou.

Moderní okna mají vysokou těsnost, takže vzduchová výměna mezi vnějším a vnitřním prostředím je nízká. Vlhkost vzlínající ze zdiva pak sytí vzduch a sráží se na chladnějších plochách, třeba právě na okně. Prevencí je pečlivé vytápění místností v kombinaci s důsledným vyvětráním. Pouhé vytápění nestačí, protože vyvětráním se vlhčí vzduch v interiéru nahradí sušším z vnějšího prostředí.

Jak větrat.

Nejlepší je několikrát denně otevřít okno na pět až deset minut. Delší větrání se v zimě nedoporučuje. Naprosto nevhodné je nechávat v zimním období otevřenou pouze ventilaci. Mnohem vhodnější je řádné vyvětrání jen na krátkou chvíli. Vzduch se vymění, ale nábytek nepromrzne.

Kvalitní osazení oken je zásadní.

Růst plísní v okolí oken je často známkou nesprávného zasazení oken. Netěsnostmi ve spárách může proudit studený vzduch do interiéru, čímž dochází k prochlazování okenní výplně a tím ke kondenzaci vody. Těsnost je dána kvalitou i úrovní seřízení okenního rámu. Odborníci doporučují opatřit připojovací spáry vzduchotěsnícími páskami ze strany interiéru i exteriéru.

Problematická je koupelna.

Nadměrná vlhkost se nárazově objevuje zejména v koupelnách. Tady je vhodné, aby okolí okenní výplně bylo případnému stékajícímu kondenzátu přizpůsobeno, ideálně provedením keramického obkladu. I tady se vyplatí často větrat. Do koupelny je také možné umístit „pohlcovač vlhkosti“. Vysoká pravděpodobnost kondenzace je i na rohovém okně. Roh je totiž problematický kvůli velké ploše skleněné výplně. U většího rohového okna je proto mnohdy potřeba v rohu vést např. ocelový výztužný prvek. 

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu