Skvělý, účinný a levný čistící prostředek v domácnosti ? No přece cola!

 Tipy a inspirace 
19. února 2017 07:15 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Cola v domácnosti skvěle odstraní nečistoty. Shutterstock
Pokud nepatříte mezi milovníky coly, přesto si ji kupte. Osvědčila se totiž jako skvělý čisticí prostředek. Obsahuje kyselinu fosforečnou, oxid uhličitý a kyselinu citrónovou. A i když odborníci varují před její větší konzumací, v domácnosti se bude skvěle hodit jako vynikající pomocník.

A jak tedy lze colu v domácnosti využít? Kuchyně, koupelna, dílna, zahrada i garáž i tady si kola poradí s nečistotami, rzí i vodním kamenem. 

Pár tipů, jak a kde lze colu využít:

Možná to zní neuvěřitelně, ale cola je skvělou zálivkou pro rostliny vyžadující kyselou půdu. Doslova si na ní „pochutnají“ například azalky. Množství cukru obsažené v tomto nápoji je rájem pro půdní organismy, které svým množením zkvalitňují zeminu. Proto můžete kolu vylít i do kompostu.

Jestli máte v bazénu, vaně či umyvadle skvrny od rzi, cola vám opět pomůže. Stačí ji nalít na postižené místo a nechat působit, nebo tyto místa utírat navlhčeným hadříkem v cole.

Jestliže se vám nedaří dostat rez například z kovového nádobí, namočte tento předmět do coly. Nebo můžete hadřík navlhčený tímto nápojem omotat okolo tohoto předmětu a nechat působit.

Máte pocit, že vaše chromové povrchy v domácnosti ztratily nenávratně svůj lesk? Nezoufejte, cola je vrátí zpět. Stačí jen, když poskládáte alobal do tvaru hubky na nádobí a na místo které chcete vyčistit, nalijete trochu coly. Složeným alobalem pak místo opatrně přetírejte.

Colu můžete použít i při odstranění skvrn z porcelánu, nebo ze skel brýlí. Namočte měkký hadřík v cole a přetřete, potom opláchněte čistou vodou a vyleštěte.  Výsledek vás překvapí.

Jestliže chcete dostat vodní kámen z rychlovarné konvice a došel vám zrovna ocet, nevadí, nalijte do ní colu a nechte působit, třeba přes noc. Ráno si pak můžete v konvici, která bude jako nová uvařit čerstvou kávu.

Přemýšlíte, jak se zbavit černých, zanesených spár v dlažbě? Jejich vyčištění je velmi snadné. Opatrně je přelijte colou, nechte působit a pak důkladně přetřete.

Pokud při úklidu zjistíte, že vám došel čistič na toalety, nepropadejte panice. Stačí nalít colu do mísy a nechat chvíli působit. Pak už jen stačí spláchnout. Jde to snadno, rychle a účinně!

A co skvrna na koberci, které se nemůžete stále zbavit? Zkuste colu. Hadříkem namočeným v ní naneste na skvrnu a nechte už jen působit. Pak místo vyčistěte s mýdlovou vodou. Místo pořádně vysušte a nechejte uschnout.

Pokud vám za žádnou cenu nejdou odstranit z nádobí silné připáleniny, nevadí. Nalijte do nich colu a nechte působit přes noc. Pak už jen stačí vypláchnout a připálenina bude pryč.

Colu můžete použít i při odstranění krve z povrchů a dokonce i z oblečení. Povrch umyjte colou, potom čistou vodou. Textil namočte do coly a nechte působit, pak už jen vyperte.

Jestliže se vám dostala rez na oblečení, například z kovových předmětů uschovaných v kapse, nebo kovových ozdob na oblečení a nemůžete se jí zbavit, tento textil nevyhazujte. Cola vám totiž opět pomůže. Stačí ji nalít na skvrnu, nechat ji působit. Pak už jen zbývá toto oblečení vyprat. Stejně postupujte i v případě mastných skvrn.

Je dobré také připomenout schopnost tohoto nápoje uvolnit zrezavělé šrouby, či jeho schopnost odstranění zoxidovaných kontaktů autobaterie. Stačí namočeným hadříkem v cole přetřít, nechat chvíli působit a potom znovu přetřít.

Jestliže se vám dostala do vlasů žvýkačka, nestříhejte je. Stačí pramen se žvýkačkou namočit do tohoto nápoje a nechte jej chvíli působit, uvidíte, že nůžky nebudou v tomto případě potřeba.

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu