Nebaví Vás sekání zahrady? Mrkněte na robotické sekačky.

 Technika 
14. února 2017 18:57 / Marie Popelková
  1   0
📷
1 fotografie v galerii
Robotické sekačky jsou téměř bezhlučné, neprodukují zplodiny a při převržení se ihned zastaví. Internet
Robotická sekačka vám dá to, co je dnes stále cennější: čas. K sekání vás totiž vůbec nepotřebuje. Seká prostě za vás, zatímco vy si děláte, co chcete nebo potřebujete. 

Líbí se vám udržovaný trávník, ale nemáte čas každý den jezdit se zahradní sekačkou? Tento problém vám pomůže vyřešit automatická sekačka na trávu, kterou můžete na internetu nebo v obchodě najít také pod názvem robotická sekačka na trávu.

Hlavním měřítkem při výběru robotické sekačky by tedy měla být velikost sečené plochy. Technické nároky na sekačku se logicky liší, když bude muset sekat malou zahrádku před domem, nebo rozsáhlé pozemky o několika hektarech půdy. Nejjednodušší způsob, jak vypočítat velikost sekané plochy, je spočítat celkovou plochu vašeho pozemku a od ní odečíst jednotlivé nesekatelné plochy, jako jsou půdorys domu, příjezdová cesta, květinové záhony, bazén a podobně.

Neobvyklý tvar pozemku by kvalitní robotické sekačce neměl činit žádný problém, výjimkou je však extrémně členitý terén. Nevhodným terénem pro robotickou sekačku je trávník dělený mnoha malými cestičkami, stejně jako plocha plná stromů. Pozor byste měli dát i na to, pokud na zahradě máte příliš mnoho vystouplých kořenů. Pokud však na vaší zahradě takovou plochu máte, můžete sekačce vytyčit pouze určitou část zahrady, o kterou má pečovat.

Vytyčení není sranda

Záhonky či jiné květinové ostrůvky ohraničíte vodicí smyčkou, díky které sekačka bezpečně ví, kde sekat má, a kde naopak nesmí. Na první pohled je to snadné – položíte drát na zem a zajistíte ho přiloženými kolíky. Jenže pak zjistíte, že drát tu a tam vykukuje moc nahoru, zakopáváte o něj, sekačka ho přejíždí apod. Takže to tak jednoduché není a vy s položením ohraničujícího drátu strávíte třeba celý den. Může se i zakopat lehce pod zem, ale to je další práce navíc. Přestože si robotická sekačka s většinou zahrad umí poradit naprosto bez problémů, neváhejte se při složitějším členění vašeho pozemku obrátit na odborníky.

V dnešní době si můžete na trhu vybírat i ze sekaček, které mají integrovaný GPS systém. Díky němu si sekačka vytváří mapu zahrady, včetně umístění ohraničujících a naváděcích vodičů. Sekačka následně umí rozpoznat, které části zahrady již sekala, a podle toho upravuje svůj pohyb při sečení.

S problémem velikosti zahrady se také pojí výkonnost baterie. Zahradní techniku tedy vybírejte vždy podle doporučené velikosti trávníku, kterou dokáže robotická sekačka posekat na jedno nabití. Vyhnete se tak problému způsobeným slabou baterií, kvůli které může sekání 500 metrů zahrady trvat třeba celý den. Velmi důležitou hodnotou je časová délka nabíjení baterie. Čím kratší, tím lepší.

Nezapomeňte, že automatická sekačka na trávu nemá koš a trávu nechává za sebou. Z tohoto důvodu je důležitý kvalitní mulčovací efekt, díky kterému je posekaná tráva rovnoměrně rozprostřena na trávníku, a nejsou z ní chuchvalce.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu