Nevíte, jakou žárovku našroubovat do světla? Máme pro vás jejich souhrn.

 Interier 
10. února 2017 18:03 / Marie Popelková
  21
📷
1 fotografie v galerii
Základní dělení žárovek. Shutterstock
Mnoho lidí netuší, jakou mají koupit žárovku co do svítivosti, příkonu, barevného podání.

Když praskne žárovka, tak to většinou dopadá tak, že si daný člověk vezme žárovku s sebou do obchodu, tam ji vytáhne a řekne „chci tuhle“. Dostane náhradu a jde domů, kde ji našroubuje. Ale nemusíte vypadat jako naprostí ňoumové, kteří si ani nedokážou říct o žárovku.

Klasická žárovka

Běžná žárovka pracuje na jednodauchém principu přeměny elektrické energie na světlo. Zahříváním tenkého wolframového drátku, kterým prochází elektrický proud.
Aby vlákno neshořelo, je ze skleněné baňky odčerpán vzduch. Výkonnější žárovky mají baňku plněnou dusíkem, argonem, kryptonem nebo dokonce xenonem.
První žárovka byla rozsvícena 1879 a svítila 40 hodin. Její výrobu technologicky zvládl Thomas Alva Edison. Ze žárovky se později vyvinula i elektronka.
Obrovskou nevýhodou klasických žárovek je jejich slabá světelná účinnost. Většina elektrické energie se přemění na teplo.
Životnost klasické žárovky se udává okolo 1000 hodin provozu.

Kompaktní zářivka (úsporná žárovka)

Kompaktní zářivky (často také chybně označované jako úsporné žárovky) byly navrženy, aby nahradily původní klasické žárovky.
Vyrábějí se do různých patic (E27, E14, …). Trubice jsou tvarované buď do šroubovice nebo do podélných trubic kopírujících tvar původní žárovky (koule nebo válce).
Teplota kompaktních zářivek je nejčastějí 2700 K – odpovídá klasickým žárovkám.
Starší typ kompaktních zářivek se vyznačoval velkou prodlevou mezi zapnutím a startem v délce i několik vteřin.
U moderních typů se tuto prodlevu podařilo zkrátit na nepatrný okamžik. Zářivka však nesvítí od začátku hned na plný výkon, ale několik vteřin ještě nabíhá do plného světelného výkonu.
Je možné dokonce sehnat žárovku jako kombinaci kompaktní zářivky a halogenové žárovky. Při zapnutí se rozsvítí obě světla a jakmile naběhně zářivka na plný výkon, tak se žárovka zhasne.

Halogenová žárovka

Speciálním typem klasické žárovky je žárovka halogenová. Do atmosféry uvnitř baňky se přidá směs halového prvku (halogenu – například jde o brom nebo jod) a díky tomu je možné dosáhnout vyšší teploty vlákna a tedy i vyšší světelné účinnosti a bělejšího světla.
Halogenové žárovky jsou vyrobeny z křemenného skla, pro jeho vyšší odolnost na teploty (více než 250 °C).
Při vysoké teplotě se wolfram slučuje a rozpadá s halogenovým prvkem (např. bromem). Tlak v blízkosti vlákna zase většímu odpařování brání.
V současné době jsou nejlepší halogenové žárovky plněny pomocnou náplní xenonu. Tento typ žárovek se používá pro projekční účely nebo při výrobě žárovek pro dopravní prostředky (H1, H4, H7).

Zářivka

Rtuťová výbojka uzavřená do skleněného válce je světelný zdroj označovaný jako zářivka.
Ve válci je uzavřen argon a rtuťové páry, které jsou žhavícími elektrodami ozařované ultrafialovým zářením. Na stěnách trubice jeluminofor, který pohlcuje UV záření a vydává záření ve viditelné oblasti spektra.
Součástí zářivkového světla je ještě elektronický předřadník, který usměrňuje střídavé napětí a následně vyrábí střídavé napětí o frekvenci 30 kHz.
Při příkonu 40 W se 21 % energie přeměňuje na světlo, 24,8 % na UV záření a 54,2 % na odvedené teplo.
Životnost se pohybuje okolo 8000 – 12000 hodin při zapínání 8× za 24 hodin. Minimální doba svícení zářivkou je doporučována na 30 minut.

LED žárovky

Světelný zdroj využívající LED technologie je nejčastěji označován jako LED žárovka.
Největší výhodou je rapidně nižší spotřeba elektrické energie o 85–90 %. LED žárovky mají velmi dobrou světelnou účinnost. Nevyzařují totiž téměř žádné teplo na rozdíl od klasických žárovek. Většina energie je transformována do viditelného spektra světla.
Životnost LED žárovek se pohybuje od 30 000 do 50 000 hodin. Proti klasické žárovce tak nabízí 30 – 50× delší životnost.
Typ diod LED
DIP (duel in-line package) – klasická dioda se 2 nožičkami
SMD (surface mount device / diode) – čip užívaný nejčastěji v žárovkách
COB a MCCOB (multiple chips on board) – pro svítidla vysokého výkonu

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda