5 největších mýtů o čištění oken

 Interier 
02. února 2017 06:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Taky vám zůstávají na oknech šmouhy, ať děláte, co děláte? Zažité postupy jsou prý zastaralé! Shutterstock
Mít čistá okna beze šmouh je pro mnohé jen těžko zvládnutelný úkol. Zřejmě i proto vznikla kolem mytí oken celá řada babských rad. Někdo nedá dopustit na noviny, další používá kávové filtry, jiný zase nylonové punčochy. Co ale skutečně zabírá?

Jedna známá firma zabývající se prodejem vysavačů a čistící techniky sestavila žebříček pěti nejčastějších lidových rad o čištění oken. Některým se prý dá věřit, jiným jen částečně.

1. NIKDY NEČISTĚTE OKNA, KDYŽ SVÍTÍ SLUNCE!

Pravda – přinejmenším dosud: Hezké počasí je špatné počasí pro čištění oken. Zvláště když je okenní tabule vystavena hřejícím slunečním paprskům. Ty způsobují rychlé odpařování vody na tabulích. Výsledkem jsou ohavné šmouhy a pruhy. Když svítí slunce, je lepší uklízet uvnitř nebo raději od všech domácích prací upustit a užít si překrásného počasí.

2. NEJLÉPE OKNA VYČISTÍ NOVINY

Ne nutně! Je pravda, že zmačkané noviny pohlcují přebytečnou vodu velmi dobře. Avšak tiskařský inkoust na sběrovém papíru by mohl obarvit bílé umělé rámy. S trochou smůly vám použití novin může dokonce přidělat práci. Další triky, jako používání kávových filtrů nebo nylonových punčoch, jsou v tomto ohledu bezpečnější, avšak neodstraní nečistoty spolehlivě. Pro toho, kdo chce mít okna absolutně bez šmouh, je nejlepší použít mikrovláknovou utěrku nebo starou dobrou jelenici. 

3. RYCHLEJŠÍ ČIŠTĚNÍ OKEN S HORKOU VODOU

To není zcela pravda! Voda by měla být pouze teplá na dotek, aby se přidané čisticí prostředky neodpařovaly a mohly rozvíjet svůj plný účinek ve vodě na čištění (obvykle etanol). Přidání několika kapek prostředku na nádobí v kombinaci se šplíchnutím octa nebo lihu je známé jako tajná superzbraň. Tyto dvě přísady účinně rozpustí zbytky vápence na skleněných plochách. Ten, kdo má citlivý nos a chce vyčistit skleněné povrchy trvale, by měl použít moderní čisticí prostředek jako prevenci.

4. ZDOLÁVÁNÍ ŠMOUH A PRUHŮ ČISTIČEM SKEL

Pouze do určité míry! Mnoho čističů skel obsahuje přísady jako parfémy, které se usazují na oknech jako tenký film a proto nebrání tvorbě šmouh, nýbrž ji podporují. Často se proti neústupným šmouhám doporučuje černý čaj. Tyto domácí prostředky mohou na tabulích udělat zázraky, avšak používají-li se pravidelně, mohou snadno obarvit okenní rámy. Nejbezpečnější způsob dosažení oken bez šmouh není pomocí dodatečných výrobků, nýbrž důkladným odstraněním všech zbytků kapalin na skleněném povrchu. Nejsou-li na něm žádné kapaliny, nemohou ani žádné látky na tabuli zaschnout.

5. JSOU NEVYHNUTELNÉ NEJMÉNĚ TŘI PRACOVNÍ KROKY 

Ne nutně v případě použití vysávání oken. Omytí tabule, stažení vody a vyleštění skla – tento neměnný postup je nyní zastaralý, použije-li se technický nástroj, který zdokonalí čištění skla. Vysávání oken činí čištění oken rychlým a žádných šmouh se obávat nemusíte. A to ani v případě, že svítí slunce.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky