Jak na drobné opravy nábytku

I staré židle mohou dobře sloužit.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Rekonstrukce 
28. ledna 2017 09:55 / internet
  0   0
Venku je zima a nevlídno. Máme proto čas opravovat věci v bytě či domě. Poradíme vám, jak opravit dřevěný nábytek, jehož spoje pevně nedrží.

Příčiny

Důvodem rozviklaného nábytku je jednak jeho zatěžování a jednak jeho vysychání. Pokud byly spoje lepené, může být lepidlo vydrolené. Nejjednodušší na opravu jsou uvolněné šroubované spoje. Nejčastějšími postiženými kusy nábytku jsou židle, křesla, stoly a postele.

Postup opravy

Překontrolujeme celý kus a najdeme všechny uvolněné spoje. Pokud se dají dotáhnout příslušné šrouby, zkusíme to. Pokud dotažení pomůže, máme vyhráno. Pokud jsou uvolněné čepy a lepené spoje, nábytek rozebereme. Jednotlivé spoje očistíme od starého lepidla. Naneseme lepidlo nové, vhodné k truhlářské práci. Pokud se daný díl viklal už hodně, můžeme použít speciální expanzní lepidlo, které při zasychání zvětšuje svůj objem, takže uvolněný spoj dobře utěsní.

Extrémně uvolněné čepy

Někdy jsou nohy židle a jiné spoje tak uvolněné, že ani expanzní lepidlo není řešením. Pokud je čep větší, obdélníkový, můžeme ho na dvou místech naříznout a vložit do něho klínky, které ho náležitě zvětší. Naříznutí provádíme samozřejmě mimo spoj. Vkládání klínků potom už ve spoji, kdy současně vidíme, jak se spoj upevňuje. Přebytečné klínky odřízneme a povrch přebrousíme a přelakujeme. Zlomené kulaté čepy lze odvrtat a nahradit novými.

Lepení zlomených částí

Důkladně vyzkoušíme, zda do sebe jednotlivé části dobře zapadají. Použijeme vhodné truhlářské lepidlo. Důležité je oba díly k sobě pevně stáhnout a stažení uvolnit až po dokonalém zaschnutí lepidla a vytvrzení spoje.

Nový nátěr

Pokud potřebujeme sjednotit opotřebovaný nátěr a vdechnout kusu nábytku nový život, můžeme obrousit nátěr starý a použít třeba i vhodné mořidlo a nový lak. Broušení provádíme podle velikosti buď ručně, jemným brusným papírem, nebo raději vibrační bruskou. Kotoučová bruska není vhodná, protože zanechává obvykle krouživé stopy. Podle druhu nábytku a typu zátěže potom vybíráme lak. Některé nátěry například nesnášejí položení teplého a vlhkého předmětu a nejsou tedy vhodné na různé stolky.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Sekačka s tupým nožem je za trest. Trávu neposečete a navíc zničíte motor

Zavřít reklamu