Jak vyčistit kuchyňská prkénka a zbavit je bakterií i zápachu

 Tipy a inspirace 
24. ledna 2017 21:21 / Marie Popelková
  29   0
📷
2 fotografie v galerii
Jak zbavit dřevěné kuchyňské prkénko zápachu snadno a rychle Shutterstock
Používáte dřevěná prkénka? A víte, že v nich je o 200 procent bakterií více, než na záchodě? Poradíme, jak je pořádně vyčistit.

Je to děsivé, ale kuchyňské prkénko má na sobě víc bakterií, než záchodové. Zatímco ta plastová můžete zpravidla dát do myčky a vyčistit na silný program, s dřevěnými si budete muset poradit jinak. Poradíme vám, jak se snadno zbavit bakterií z masa, nebo zeleniny, které se v kuchyňských prkénkách rády drží a množí.

Ocet dezinfikuje

Časté používání vody a mycího prostředku může oslabit povrch dřeva, které pak nebude odolné vůči nožům. K dezinfekci a očištění dřevěných prkének je proto po každém použití raději jen dobře otřete hadříkem namočeným do octa. Kyselina octová je dobrým dezinfekčním prostředkem, který je účinný proti škodlivým bakteriím, jako jsou E. coli, salmonella a staphylococcus.

Když vaše krájecí plocha potřebuje zbavit nežádoucích pachů, posypejte ji trochou jedlé sody a potom postříkejte neředěným bílým octem. Nechte směs pěnit a bublat pět až deset minut, poté opláchněte hadříkem namočeným v čisté studené vodě.

Kouzelná sůl

Pokud se vyhýbáte soli ve stravě, pak ji určitě nemusíte vynechat v rámci péče o kuchyňská prkénka. Stačí je potřít vlhkým hadříkem namočeným v soli, prkénko krásně zesvětlí. Pokud navíc sůl s vodou necháte na prkénku pár minut působit a pak jej spláchnete horkou vodou, zaručeně se zbavíte všech nežádoucích pachů.

Nejúčinnější desinfekci zajistí peroxid

Peroxid vodíku je tím pravým spojencem, kterého potřebujete k boji proti šíření bakterií na vašem prkénku, a to zejména poté, co jste krájeli kuře nebo jiné syrové maso. K dokonalému očištění nejdřív prkénko přetřete papírovou utěrkou namočenou do octa. Jiným papírovým ručníkem namočeným do peroxidu vodíku pak prkénko ještě jednou důkladně přetřete.

Citron odstraní zápach

Pokud vaše prkénko nelibě voní po krájené cibuli, utřeném česneku, nakrájeném syrovém a vařeném masu nebo připravované rybě, pomůže vám obyčejný citron. Pokud se tedy chcete zbavit zápachu a prkénko zároveň vydezinfikovat, potřete ho celé důkladně polovinou citronu. Můžete ho také "umýt" v neředěné citronové šťávě z obchodu.

Jedlá soda: Vyčistí i zářezy od nože

Zázračná jedlá soda vám pomůže čistit prkénka hloubkově. Máme několik možností. Jednou z nich je smíchat lžičku jedlé sody s půllitrem teplé vody, přendat do rozprašovače a celé prkénko pořádně postříkat. Nechte dostatečně dlouho působit (klidně 30 minut), a pak houbičkou pod tekoucí vodou stírejte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Dům a zahrada

Nic nerozzáří podzimní dny jako barvy chryzantém. Ozdobí nejenom balkony, ale i interiéry

Zavřít reklamu