Okenní parapety jsou důležité pro interiér i exteriér

 Rekonstrukce 
20. ledna 2017 20:35 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vnitřní parapet by měl být přizpůsoben funkci místnosti, ve které má být umístěný. Internet
Parapety, který jsou umístěny z venku stavby nazýváme vnějšími parapety a jejich úkolem je zejména odvádění dešťové vody od zdi domu. Vnitřní parapety plní hlavně dekorativní funkci. Esteticky vyplní prostor mezi oknem a zdí, poslouží jako polička nebo příjemná opěrka při koukání z okna.

Parapety patří ven i do interiéru a jejich výběr by se rozhodně neměl podceňovat. V kombinaci s okny, dveřmi a podlahou nesmí být rušivým elementem, ale právě naopak – obytné prostory se díky němu mohou stát ještě útulnějšími. 

Venkovní parapet

Velikost:
délka: minimálně stejná jako délka okenního rámu.
šířka: ideálně široký venkovní parapet je ten, který s rezervou přesahuje fasádu.

Materiál:
Tažený hliníkový parapet – velmi kvalitní a elegantní parapet, který je ideální pro rodinné domy. Tento typ parapetu se vyrábí ze slitiny hliníku metodou vysokotlaké extruze (tzv. tažený profil). Parapet je mechanicky odolný a vyznačuje se i prostorovou tuhostí, která usnadňuje montáž a zaručuje perfektní výsledný vzhled.

Ohýbaný hliníkový parapet – je levnější než tažený hliníkový parapet a je jeho vhodnou alternativou jak z estetického hlediska, tak i díky svým mechanickým vlastnostem. Pro výrobu tohoto parapetu se používá hliníkový plech (slitina AlMg3) upravený práškovou barvou o síle min. 0,8 – 1 mm.

Pozinkovaný ohýbaný parapet – je vyráběn z ohýbaného pozinkovaného plechu, na povrchu upraveného polyesterovou barvou. Pozinkovaný parapet je vysoce odolný, prostorová tuhost usnadňuje montáž a zaručuje perfektní výsledný vzhled. Tento typ parapetu je vhodný jak jako doplněk k plastovým oknům, tak i dřevěným eurooknům.

Měděný parapet – je nejdražší a nejluxusnější variantou venkovního parapetu. Parapet je ohýbán z měděného plechu o tloušťce 0,55 mm. Nevýhodou tohoto typu parapetu je jeho nestálá barevnost. Na vzduchu postupně tmavne, tvoří se na něm tzv. patina. Při montáži měděných parapetů je třeba dát pozor na to, že měď tvoří při styku s jinými kovy elektrický článek, jenž v místě dotyku způsobí oxidaci a následný úbytek mědi.

Titanzinkový parapet – patří rovněž mezi exkluzivní venkovní parapety. Ohýbá se z titanzinkového plechu o tloušťce 0,6 mm. Stejně jako u předchozího typu u něj nelze zaručit stálobarevnost a postupně se na něm tvoří patina, ze stříbrné barvy se obvykle stane světle až tmavě šedá.

Montáž venkovních parapetů:
Montáž vnějších parapetů je poměrně snadná, ale důležité je, aby zedníci správně nachystali špalety i podklad. Při montáži je třeba dodržet sklon desky od okna, přesah přes fasádu 3,5 – 4 mm, a také zohlednit tepelnou roztažnost až 1,2 mm na metr při rozdílu teplot 50°C

Vnitřní parapety

Vnitřní nebo také interiérové parapety plní hlavně estetickou funkci. Určitě by vás totiž neuchvátil pohled na vystouplou uhlazenou zeď pod oknem. Z toho důvodu se používají vnitřní parapety, které jakoby celé okno začistí a udělají z něj důstojnou část vašeho interiéru. To ovšem není jediná možnost využití vnitřního parapetu. Ten vám totiž také zpříjemní a zjednoduší výhled z okna. Budete tak moci pohodlně sledovat dění venku. Vnitřní parapet ovšem může sloužit jako odkládací plocha pro různé předměty. Také zde můžete umístit různé dekorační předměty či květiny, které zútulní vaše obydlí. Na trhu však můžete narazit na několik typů vnitřních parapetů.

Parapety z dřevotřísky
Parapety z toho materiálu jsou vyhledávány hlavně kvůli designovým možnostem. Díky savému a rovnému povrchu dřevotřísky jsou tyto parapety potaženy laminátem. Díky tomu si můžete vybrat vlastně jakoukoliv barvu. Samozřejmě jsou k dispozici také všelijaké vzory napodobující různé dřeviny či jiné materiály. Díky laminátovému povrchu také dostaneme na parapetu dokonale rovnou a hladkou plochu, která je výhodná nejen pro úklid a údržbu. Zakončení a čela parapetu se dají potom také zažehlit laminátem ve stejném vzoru a barvě. Lze také zvolit plastové krytky. Dřevotříska je ale přeci jen ze dřeva, takže může nastat problém u vlhkého prostředí.

Plastové parapety
Asi jako u všeho, můžete si u vnitřních parapetů zvolit za výrobní materiál plast. Ovšem to neznamená, že by to byla špatná volba. Naopak lze o velice odolný materiál, který vám vydrží opravdu dlouho. Životnost také zvyšuje samozřejmě přirozená odolnost používaného PVC vůči vodě, takže narozdíl od dřevotřískových parapetů můžeme použít parapety plastové i ve vlhkých místech. Plast je také vcelku levnou záležitostí. Vybírá si to ovšem svou daň na celkové pevnosti parapetu. Plastové parapety také nedisponují takovou škálou designových provedení jako parapety dřevotřískové. 

Vnitřní parapety "s nosem" / "bez nosu"
S nosem
Jedná se o konstrukční řešení vnitřního parapetu, kdy z profilu vypadá, jakoby měl nos. Znamená to. že má parapet z přední strany jakýsi přesah směrem dolů. Díky tomuto přesahu pak vypadá parapet robustnějším dojmem a zakrývá tak ne každému se líbící přechod mezi parapetem a zdivem.
Bez nosu
V tomto případě parapet žádný přesah nemá. Jedná se tak vlastně o zcela rovnou desku.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47