Alergik v bytě? Je třeba dodržet pár zásad!

 Interier 
12. ledna 2017 14:02 / Marie Popelková
  0
📷
8 fotografií v galerii
Pokud trpíte alergií, musíte nemoci přizpůsobit i způsob bydlení. Shutterstock
Alergie je velmi rozšířená nemoc, která postihuje lidi různých věkových skupin. Pokud se to týká i vás nebo vašich nejbližších, je nutné zavést takzvaný protialergenový režim v bytě!

Nebezpečí číhá na alergiky doslova na každém kroku. Výskytu mnoha alergenů v bytě se však dá snadno předejít!

Alergik by si měl do bytu pořídit co nejvíce zvlhčovačů vzduchu. Oblečení, ve kterém přijde z venku, by rozhodně nemělo viset v pokoji, kde spí. Lékaři doporučují po každém příchodu alergika domů se osprchovat, aby nenosil alergeny zbytečně do svého pokoje a večer neuléhal do postele, která jich bude plná. Ne každý je ale alergický na pyl. Daleko více je těch, kteřím škodí prach a roztoči. A těmi je každý běžný byt doslova prošpikován. Jak s nimi zatočit?

Domácí prach

Domácí prach je jemný prach, který se usazuje na nábytku, v kobercích a při víření průvanem, případně pohybem osob v místnosti, se dostává do ovzduší a může být tak vdechován plícemi. Jeho alergizujícími součástmi jsou chlupy nebo šupinky kůže z domácích zvířat, bakterie, plísně a především roztoči a jejich exkrementy.

Roztoči

Roztoči jsou zdrojem nejsilnějších alergenů. Tyto mikroorganismy nejsou pouhým okem viditelné, ale pro vznášení se ve vzduchu jsou příliš těžké. Není proto pravda, že tyto tvory vdechujeme. Alergeny, které se mohou dostat až do plic, působí jen části jejich těl a výkaly. Roztoči způsobují nejčastěji astma a celoroční alergickou rýmu. Daří se jim tam, kde je teplo a vlhko. Živí se různým bílkovinným materiálem, nejčastěji šupinkami kůže člověka či domácích zvířat, dále konzumují peří a vlnu. Nejčastěji se nacházejí v lůžkovinách i matracích. Nejvíce jich najdete v ložnici. Na jedno lůžko připadají odhadem dva miliony roztočů. Najdete je ale i mimo byt - vyskytují se například v čalouněném nábytku v divadlech, kinech, čekárnách a dopravních prostředcích.

10 rad jak na roztoče

  • Suchý a slunný byt. Teplota max. 22 stupňů Celsia, vlhkost vzduchu 50 % (dlouhodobě), krátkodobě lze vlhkost zvýšit jako prevenci akutních obtíží.
  • Nepřeplňovat byt nábytkem. Byt a zejména pokoj, kde alergik tráví většinu času, zařídit jednoduše, aby úklid byl nenáročný a proveditelný denně. Pokud možno odstranit čalouněný nábytek, ozdobné polštáře, závěsy, vysoké koberce, přemíru textilních hraček. Omezit květiny - květináče jsou sídlem plísní a půdou pro další roztoče.
  • Zajistit možnost čištění všech ploch, obzvláště odstranění prachu. Dítě nebo alergická dospělá osoba se nemá na prašném úklidu podílet a neměla by být ani přítomna. Je vhodné používat kvalitní vysavače s filtry nebo se záchytem do vody - u běžných vysavačů jemný prach pronikne pytlíkem vysavače a škodí nejvíce. Při luxování je nezbytné otevřít okno. Pro důkladnější odstranění zašlapaných nečistot je vhodné pořídit si k vysavači klepací hlavu. Papírový sáček z vysavače vždy hned po úklidu odstranit z bytu (jde o líheň roztočů). Uklízet vždy tzv. navlhko, ne suchou prachovkou!
  • Využijte služeb firem, které se specializují na úklid domácností alergiků. Většinou používají velmi kvalitní vysavače, které zabraňují recirkulaci jemného prachu a navíc by měly být schopné účinně snižovat výskyt roztočů v domácnosti.
  • Akaricidy (přípravky proti roztočům) je možno doporučit pouze ve formě čistícího prostředku na koberce a čalouněné materiály do vysavačů a tepovačů, kde je pěna okamžitě odsáta. V žádném případě nelze doporučit jejich užívání ve formě sprejů - tyto aerosoly se mohou podílet na rozvoji alergií.
  • Dítě trpící alergií by mělo mít svůj vlastní pokoj. Nesmí být skladištěm hraček, zejména ne textilních. Hlavně plyšové hračky jsou riskantní!
  • Z postelí je vhodné odstranit peří i "zaručeně antialergické" vlněné přikrývky a obrátit se na umělou střiž (duté vlákno), kterou je možno prát.
  • Lůžko, přikrývky a peřiny protřepávejte denně. Zásadně důkladně větrejte - lůžkoviny nejlépe na slunci nebo v mrazu. Matrace stavte tzv. na hranu. Při praní lůžkovin je nutno dosáhnout teploty nad 70 °C, velmi účinné je žehlení.
  • Je vhodné Informovat se u svého lékaře na vhodnost využití čističů a zvlhčovačů vzduchu.
  • Domácí zvířata u alergiků rozhodně nepropagujeme, zvířecí alergeny setrvávají v domácnosti i měsíce po odstranění zvířete. Riskantní může být i akvárium (např. dafnie jsou velmi vhodným kultivačním médiem pro roztoče).

Jaké vybavení bytu je vhodné?

Řadu věcí, které jsou líhní roztočů, lze vyměnit za něco vhodnějšího. Například koberec je dobré nahradit u alergika plovoucí podlahou, parketami nebo linoleem. Klasické čalouněné sedačky taky nejsou pro alergiky to nejlepší řešení - vhodnější jsou kožené. Dejte si záležet také na úpravu postele pro alergika. Často se lze setkat s rozšířeným mýtem, že roztočů se lze zbavit pořízením lůžkovin z dutého vlákna. Tato informace je však poněkud zavádějící. Roztočům se daří stejně dobře v peří, ovčím rouně i v dutém vlákně. Jediný rozdíl spočívá ve snazší údržbě dutého vlákna. Takže duté vlákno ano, ale nezapomenout často a dobře prát. Jednoznačně nejúčinnějším řešením, jak se před alergeny roztočů chránit, jsou protiroztočové bariérové povlaky pro matrace, polštáře a přikrývky. Díky speciálně tkané struktuře látky nepřesahuje velikost mezer mezi vlákny cca 6 mikronů. Alergeny roztočů mají velikost mezi 10 a 40 mikrony, povlaky jsou pro ně tedy dokonale nepropustné.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky