Vypěstujte si vlastní ananas
Příprava
Především je potřeba už v obchodě zakoupit ananas, který bude mít co nejčerstvější vrcholovou růžici. Nesmí mít zaschlé listy a nesmí se odlupovat. Dále je třeba růžici oddělit od zbytku plodu. Nejjednodušší je uříznout vrchol ananasu a dužinu vydlabat. Nesmí tam žádná zůstat, protože by začala zahnívat a naše úsilí by nemělo žádný smysl. Někteří proto doporučují růžici neodřezávat i s vrcholem plodu, ale přímo ji vykroutit. Dále je třeba odloupnout zhruba čtyři řady spodních listů a získat tak holý kmínek.
Zakořenění
Růžici zbavenou spodních listů dáme zakořenit do květináče s pískem. Dbáme, aby byl písek přiměřeně vlhký a v místnosti by mělo být alespoň 23 stupňů. Po měsíci přesazujeme do půdní směsi tvořené dvěma díly zeminy, jedním dílem rašeliny a jedním dílem písku. Rostlina se pravidelně postřikuje, ale dbáme na to, aby zem nebyla příliš mokrá, protože by nám ananas shnil.
Pro zakořenění doporučují někteří pěstitelé jiný postup, kdy růžici zbavenou spodních listů dáme do sklenice s vodou. Kmínek by měl být ponořen asi jeden až dva centimetry. Výhodou je, že můžeme sledovat, zda ananas pouští kořeny.
Sklizeň
Nejúžasnější je, že se zhruba po třech letech můžeme dočkat vlastní sklizně. Ananas bude sladký a než uzraje, tak na několik měsíců provoní byt. Aby se vše podařilo, nesmí ale rostlina prochladnout. Teplota v místnosti by nikdy neměla klesnout pod 18 stupňů, nesmíme příliš často a intenzivně zalévat, ale doporučuje se provést zálivku až po zaschnutí zeminy. Voda by neměla být tvrdá. Také je důležité pravidelné a celoroční hnojení například prostředkem Kristalon Květ a plod. Ananas má rád i teplo od radiátoru, které k němu bude odspodu proudit. Pokud ho umístíte na okno, má raději ranní slunce. Pokud má slunce příliš, červenají mu listy.